Potvrdené! Vedci zozbierali dôkazy, že na Marse bola v minulosti voda

Astro vedci preskúmali záhadný kráter na Marse (Zdroj: Freepik/vecstock)

#Svitá na možný život na Marse? Kiežby… Vedci objavili miesto, ktoré by mohlo byť plné vody, avšak má to jeden háčik. V súčasnosti po nej niet ani stopy, no v minulosti sa tu údajne mohla nachádzať. Je možné, že na tejto záhadnej planéte kedysi existovala voda?

Kráter vedcom nedá spávať

Astro vedci preskúmali záhadný kráter na Marse, ktorý má za sebou zaujímavú históriu. Obrovská jama s priemerom až 45 kilometrov mohla údajne niekedy slúžiť ako jazero. Pred viac ako 3 miliardami rokov sa tu reálne mohla nachádzať voda.

Oblasť NASA podrobila výskumu. Na podozrivé miesto vyslali ešte pred troma rokmi sondu Rover Perseverance. Jej cieľom bolo dno inkriminovaného krátera. Sonda ešte stále skúma povrch planéty a hľadá možné známky života a prostredia pre život.

Reálne dôkazy

Uverejnený výskum potvrdzuje, že kráter mohol byť naozaj v minulosti naplnený vodou. Dôkazom majú byť vrstvy sedimentov, ktoré objavili na dne obrovského krátera. Radar sondy Perseverance  prenikol pod povrch a odoslal informácie o prítomnosti týchto jazerných sedimentov.

„Z obežnej dráhy môžeme vidieť veľa rôznych ložísk, ale nemôžeme s istotou povedať, či to, čo vidíme je ich pôvodný stav, alebo či vidíme záver dlhého geologického príbehu. Aby sme vedeli povedať, ako tieto veci vznikli, musíme nahliadnuť pod povrch,“ uviedol spoluautor štúdie. 

Polročný výskum

Údaje prostredníctvom sondy zbierali pred dvoma rokmi, trvalo im to viac ako pol roka. Počas obdobia od mája do decembra radar dôkladne skúmal kráter a v krátkych intervaloch meral impulzy spod zeme až do hĺbky 20 metrov pod povrchom.

Je prítomnosť vody realitou?

Vďaka zobrazovacej metóde vedci odhalili až dva spôsoby ukladania sedimentov, ktoré pravdepodobne prebehli medzi dvoma eróziami. Odborníci však varujú, že merania nemusia byť rovnomerné a smerodajné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Astronómovia objavili záhadnú galaxiu: Je unikátom vesmíru, chýba jej jedna zásadná vec

Zozbierané snímky ukázali, že spomínané sedimenty sú pravidelné a podobné tým, ktoré môžeš nájsť na dne jazier na našej planéte. Táto výprava nie je prvou, ktorá túto hypotézu odprezentovala. V minulosti sa tiež skúmali podobné javy, no nikdy nebola potvrdená ich prítomnosť. Až doteraz…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame