Historicky najrýchlejšie rastúca aplikácia: 100 miliónov používateľov len za dva mesiace, iné appky sa nechytajú!

najrýchlejšie rastúca aplikácia

Hranicu 100 miliónov aktívnych užívateľov mesačne dosiahol ChatGPT extrémne rýchlo (Zdroj: YouTube/OpenAI)

#ChatGPT má približne len niečo cez dva mesiace a už sa z nej stala najrýchlejšie rastúca aplikácia v histórii. Vyplýva to zo štúdie analytikov UBS – najväčšej švajčiarskej banky, podľa ktorej mal ChatGPT v januári až 13 miliónov unikátnych návštevníkov denne, čo je pre porovnanie viac ako dvojnásobok návštevnosti, ktorú aplikácia zaznamenala v decembri. Chatovací robot bol pre verejné použitie spustený len v decembri, ale už v prvom mesiaci dostupnosti získal 57 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Veril by si tomu, že len po dvoch mesiacoch už zaznamenáva 100 milión používateľov mesačne?

Najrýchlejšie rastúca appka ChatGPT využíva umelú inteligenciu

Chatovací robot ChatGPT je model AI (artificial inteligence), ktorý vyvinula spoločnost OpenAI. ChatGPT je schopný pracovať s rôznymi druhmi dát – vrátane textu, zvuku i obrázkov, na základe čoho dokáže generovať rôzne formy obsahu. Poháňaný umelou inteligenciou dokáže, už v priebehu niekoľkých sekúnd, produkovať skutočne presvedčivé odpovede na takmer akúkoľvek otázku. Poradí si aj s nevhodnou, či hypotetickou otázkou. V odpovediach sa drží kontextu a snaží sa ich poskytnúť tak, ako by na otázky odpovedal človek. Zmysluplné konverzácie je schopný viesť vo viacerých jazykoch, rovnako flexibilný je aj pri prekladoch i skutočne aj pri najrozličnejších témach, o čom si sa mohol presvedčiť už aj v našich predchádzajúcich článkoch.

Je ešte populárnejší ako TikTok alebo Instagram

Nových používateľov získava rýchlejšie ako iné najpopulárnejšie užívateľské aplikácie, ktoré boli doteraz vytvorené. Pre porovnanie, TikToku – obľúbenej appke zdieľaných videí, trvalo po spustení približne deväť mesiacov, kým si vybudovala rovnakú používateľskú základňu. Kým si Instagram získal 100 miliónov aktívnych užívateľov mesačne, prešlo približne dva a pol roka. Prekladač Google tento míľnik dosiahol za šesť a pol roka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Komunikovali sme s umelou inteligenciou v slovenčine: Prečo nevedela, že sme v roku 2002 vyhrali zlato v hokeji?

„Za 20 rokov sledovania internetového priestoru si nepamätáme rýchlejší rast spotrebiteľskej internetovej aplikácie,“ uvádzajú analytici UBS vo svojej štúdii.

Úspech nenechal dlho čakať na odozvu

Štúdia bola zverejnená len deň po tom, ako OpenAI spustila ChatGPT Plus ako platenú verziu chatbota. Za ochotu platiť 20 dolárov mesačne, ponúka užívateľom (zatiaľ len v USA) stabilnejší prístup k ChatGPT počas špičky, tiež rýchlejšiu odozvu a prioritný prístup k novým funkciám.

Predchádzajúcim investorom do OpenAI bol Microsoft, ktorý nedávno investoval ďalších 10 miliárd dolárov, a hovorí sa, že pracuje na integrácii ChatGPT aj do niektorých svojich služieb, vrátane Bing.

Neskutočne populárnym sa ChatGPT stal takmer okamžite po spustení

Ľudia ho využívali a testovali skutočne variabilne – od najrôznejších úloh, napísania básní, skladania piesní – aj v štýle konkrétnych umelcov, cez zadanie na vypracovanie vysokoškolskej eseje, až po výzvu, aby chatbot vytvoril malvér.

Chatbot je natoľko šikovný, že už dokázal zložiť skúšky aj na americkej právnickej fakulte. Na otestovanie schopností so 60 % úspešnosťou prešiel aj skrátenou 3-stupňovou verziou skúšok na medicíne, ktorú musí absolvovať každý, kto chce v Spojených štátoch získať lekársku licenciu.

Okrem mnohých výhod, ktoré poskytuje, má aj však svoju odvrátenú tvár. Keďže v odpovediach je veľmi presvedčivý, aj nepravdivé informácie dokáže podať veľmi presvedčivo, čím sa ľahko môže stať nástrojom pre šírenie dezinformácií.

ChatGPT ako hnací motor konkurencie?

Niekoľko vlastných nástrojov AI vyvíja aj spoločnosť Google. Nástrojom MusicLM, ktorý už bol svetu predstavený, kvalitou zvuku a presnosťou spracovania textovej výzvy už Google predchádzajúce systémy prekonal.

Už o niekoľko dní Google plánuje predstaviť svoju vlastnú verziu AI v podobe Apprentice Bard, ktorú následne plánuje implementovať do svojho vyhľadávača. Jej cieľom majú byť čo najprirodzenejšie zodpovedania otázok v „ľudskom“ jazyku. V porovnaní s ChatGPT má priniesť ešte lepšiu informovanosť a schopnosť pohotovo odpovedať aj na otázky aktuálneho diania. Po veľkom rozruchu, ktorú ChatGPT doposiaľ vyvolal, je mnoho aj ďalších technologických spoločností, ktoré plánujú umelú inteligenciu zaradiť na pozície s najvyššou prioritou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umelá inteligencia skladá piesne v štýle konkrétnych umelcov: Čo na to Nick Cave?

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame