Umelá inteligencia skladá piesne v štýle konkrétnych umelcov: Čo na to Nick Cave?

Nick Cave

Fanúšik uznávaného speváka dal umelej inteligencií kurióznu úlohu (ZDROJ: Flickr/NRK P3)

#V poslednej dobe sa o umelej inteligencii hovorí stále častejšie. Možno aj ty si sa na sociálnych sieťach pochválil svojimi vygenerovanými portrétmi, alebo si si všimol že tak urobil niekto z tvojich známych. Pri výtvarnom umení však schopnosti umelej inteligencie ani zďaleka nekončia. Ľudia najnovšie testujú aj jej skladateľské schopnosti. Presne o to sa pokúsil aj jeden z fanúšikov známeho speváka Nicka Cavea, ktorý dal umelej inteligencii za úlohu zložiť pieseň v štýle svojho obľúbeného umelca. Tú mu rovno aj poslal a ako informuje The Guardian, Caveova reakcia na seba nenechala dlho čakať.

Všemocná AI

Oblasť umelej inteligencie v súčasnosti rýchlo napreduje a mnohé jej nástroje sú k dispozícii pre širokú verejnosť. Len pred nedávnom boli sociálne siete plné AI generovaných portrétov a ľudia stále prichádzajú s ďalšími využitiami tejto technológie. Popularite sa medzi inými teší aj chatbotový softvér ChatGPT, ktorý si s tebou dokáže nielen písať, ale tiež vie napodobniť štýl konkrétnych osôb.

Túto možnosť vyskúšal aj Mark, ktorý dal chatbotovi za úlohu napísať pieseň v štýle Nicka Cavea. A kto by už vedel lepšie posúdiť, či sa to umelej inteligencii aj skutočne podarilo, než samotný Nick Cave?

Mark sa rozhodol, že výslednú pieseň spevákovi pošle. Ako sa ukázalo, ani zďaleka nebol jediný a Cave sa nielen k piesni ale i k popularite umelej inteligencie vyjadril vo svojom newsletteri The Red Hand Files, kde pravidelne reaguje na správy svojich fanúšikov. Jeho reakcia však ani zďaleka nebola nadšená.

Spevák pieseň neocenil

„Stačí, keď poviem, že nezdieľam nadšenie pre túto technológiu. Rozumiem, že ChatGPT je v začiatkoch, no pravdepodobne práve v tom spočíva horor AI – že stále bude len vo svojich začiatkoch, keďže sa vždy bude mať kam posunúť a smerovať bude stále vpred a stále rýchlejšie,“ napísal.

„Nikdy sa nezastaví ani nespomalí a bude nás posúvať k utopickej budúcnosti, alebo možno k totálnej deštrukcii. Je ťažké povedať, ktoré z toho to bude. Podľa tejto piesne na štýl Nicka Cavea to však nevyzerá dobre, Mark. Apokalypsa sa blíži. Tá pieseň je hrozná,“ pokračoval. „Možno sa zdá, že to beriem príliš osobne, no som skladateľ, ktorý práve pracuje na nových piesňach. Je to náročný proces, ktorý odo mňa vyžaduje niečo, čo podnieti novú myšlienku. Vyžaduje odo mňa moju ľudskosť.“

Nick Cave sa Markovi na záver poďakoval a hoci pieseň očividne neocenil, napokon v nej dokázal nájsť niečo, s čím sa aj on sám dokázal stotožniť.

„,V očiach mám pekelný oheň‘ píše sa v piesni ,v štýle Nicka Cavea‘ a to je svojim spôsobom pravda. Naozaj mám v očiach pekelný oheň a tým ohňom je ChatGPT,“ zakončil Cave svoju odpoveď Markovi.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame