Túžiš byť fit, ale nemáš odvahu cvičiť na verejnosti? Týchto päť tipov ti pomôže poraziť strach z fitka!

Cvičenie v posilňovni

Telocvične či fitness centrá môžu mnohým z nás naháňať hrôzu. (Zdroj: Pixabay/xusenru)

#V prvom rade – nie si v tom sám! Telocvične či fitness centrá môžu mnohým z nás naháňať hrôzu. Všetky tie stroje a plno zrkadiel všade kam sa pozrieš. Ak sa snažíš svoj život zmeniť, možno ti tento článok pomôže urobiť prvé kroky za svojím cieľom. Zober všetku odvahu, a poďme na to!

Niektoré veci v živote sú desivé, ak ich robíš po prvý raz. Či už sa vyberieš do fitka alebo na plávanie sám či s kamošom, nie je sa čoho báť. Všetko je raz prvýkrát, no o to lepší pocit z toho máš, keď to dokážeš. Nehovoriac o tom, ak tvoje vynaložené úsilie prinesie „vytúžené ovocie“ tvojej tvrdej driny. Či už v živote alebo vo fitku… Pre niekoho to môže byť ľahšie, pre iného ťažšie, ale pamätaj: nič nie je nemožné! Čítaj ďalej, a dozvieš sa päť tipov, ktoré ti pomôžu „po prvý raz prekročiť prah fitness centra“.

1. Zapíš sa niekde, kde ti to vyhovuje.

Jedným zo základných odporúčaní pre začiatočníkov je, že nikoho nezaujíma, čo robíš. Nie vždy to však musí byť pravda. „Prvýkrát, keď som v dvadsiatke išla do telocvične, muži po mne pozerali, a vo všeobecnosti som sa cítila nepríjemne,“ povedala spisovateľka Emilie Lavinia pre The Guardian.

Rána bývajú v posilňovniach dosť rušné, ľudia si chcú „odmakať“ tréning pred prácou, a naopak popoludní po práci. Zvoľ zlatú strednú cestu. Ak máš tú možnosť, skús začať chodiť do fitka v časoch, o ktorých vieš, že budú málo frekventované. Ideálne teda v čase od 10:00 do 15:00.

2. Vybuduj si zvyk

Podľa najznámejších štúdií v tejto oblasti je známe, že vybudovanie návyku trvá 18 až 254 dní, pričom odhadovaný hrubý priemer je 66 dní. Prvé dni budú určite ťažké a náročné. Stačí však zotrvať, a zistíš, že to, čo robíš, má zmysel. Po určitom čase ti príde normálne prísť do fitka, prezliecť sa, odcvičiť si tréning a tým sa nabiť pozitívnou energiou, dať si sprchu, a pokračovať v rutine svojho života.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš motivačnú literatúru do nového roka? Prinášame ti 7 tipov na najlepšie knihy

S pravidelnosťou ti v začiatkoch môžu pomôcť aj skupinové tréningy. Tvoja myseľ sa nastaví na to, že každý (napríklad) utorok a štvrtok ideš medzi 13:00 a 15:00 cvičiť, a postupne sa na to začneš tešiť. Cvičenie je prospešnou závislosťou!

(Zdroj: Instagram/vanesanicolosi)

3. Zvykni si na pohyb (a najmä na stroje)

„Keď som išiel do posilňovne, nemal som poňatia o väčšine vybavenia. Spomínam si na ten hrozný pocit, ako som nevedel zapnúť stoje, a cítil som sa trápne. Našťastie som narazil na ochotného chlapíka, ktorý ma pomaly so všetkým oboznámil,“ povedal istý Thomas pre portál The Guardian.

Je to viac než obvyklé. Vyber si časť toho, čo sa chceš naučiť, a postupne začni. Dopraj si čas, a nežeň sa hneď za dvojhodinovým celotelovým tréningom. Pri každej z prvých návštev sa zameraj vždy na jednu partiu, skúšaj, objavuj… Keď budeš vedieť, čo ti vyhovuje, ľahko si zostavíš vlastný tréning aj bez pomoci trénera. Ak sa na začiatok naučíš „len“ správne drepovať, či zdvíhať činky, je to dosť dobrý základ. A ako všade, tak aj vo fitku platí to, že ak niečo nevieš, nehanbi sa poprosiť o radu!

4. Zváž možnosť využiť trénera

Ak sa ti kroky z predošlého bodu nedaria, zváž svoje (najmä finančné) možnosti. Taký tréner dokáže tréning poriadne predražiť (v prípade kvalifikovaných trénerov), ale stojí to za to. Nemusíš s ním trénovať celú svoju cestu, niekedy stačí aj mesačný odborný dohľad.

Opýtaj sa priamo vo svojom fitku, zvyčajne majú svojich zmluvných trénerov, a najlepšie ti poradia, kto má aké skúsenosti- nie každý tréner bude vedieť pripraviť správny tréning na mieru. Niektorí sa zameriavajú na redukciu, iní na spevňovanie, ďalší zasa na profesionálnu športovú prípravu. Takto budeš mať možnosť cvičiť s človekom, ktorý je zameraný presne na tvoj problém.

5. Nájdi si druh pohybu, ktorý máš rád

Stále necítiš tú lásku z posilňovne? Pamätaj si, že cvičenie je ako filmy, knihy alebo hudba: Ak nie si šťastný z rovnakých vecí ako všetci okolo teba, môžeš vyskúšať desiatky iných možností. Konkrétne ciele tvojho progresu sa dajú dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Nebaví ťa joga? Skús gymnastiku. Ak chceš chudnúť, a nebaví ťa napríklad crossfit, skús cestu kombinovania kardio tréningov so silovými podľa svojich možností. Cvičenie má byť radosť, nie trápenie.

Ak budeš dostatočne odhodlaný, zvládneš to. Veľa šťastia!


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: The Guardian
Odporúčame