Najosamelejší dom sveta stojí na ostrove na juhu Islandu a je opradený mnohými záhadami: Ako to vyzerá v jeho vnútri?

To, ako vyzerá najosamelejší dom na svete vo vnútri, určite zaujíma mnohých (Zdroj: commons.wikimedia.org/Diego Delso)

#Mal si už niekedy chuť skrátka vypnúť a aspoň na pár dní si oddýchnuť od civilizácie? Ak áno, možno si sa rozhodol zájsť napríklad niekam na chatu, ďaleko od mestského ruchu a každodenných povinností. Ak by sa ti ale chata uprostred prírody stále videla málo odrezaná od sveta, možno by si ocenil dom na islandskom ostrove Elliðaey. Ako totiž uvádza Ladbible, takzvaný „najosamelejší dom sveta“ je jedinou stavbou na celom ostrove.

Dom opradený záhadami a konšpiráciami

Výletom partie kamarátov do tajomstvami opradeného domu, ktorý sám stojí na islandskom ostrove by sa pokojne mohol začínať nejaký severský horor. My ti však už na úvod povieme, že v „najosamelejšom dome sveta“ na teba (pravdepodobne) žiadne nebezpečenstvo nečíha. Hororom pre teba môže byť tak akurát nedostatočný signál či absencia elektriny a pitnej vody.

S domom sa však aj tak spája mnoho konšpiračných teórií, ktorými sa ľudia snažia vysvetliť dôvod jeho existencie. Podľa jednej z nich ho dal postaviť excentrický miliardár, ktorý sa sem chcel utiahnuť v prípade hrozivej neočakávanej udalosti, ako napríklad zombie apokalypsa či jadrová vojna. Podľa ďalších tvrdení dom zase kedysi patril fanaticky veriacemu pustovníkovi, ktorý sa zaprisahal, že život prežije osamote.

Existuje dokonca teória, že ho vlastní islandská hudobná ikona Bjork a k domu chce kúpiť rovno celý ostrov. Niektorí konšpirujúci zase situáciu uchopili z iného konca a tvrdia, že dom neexistuje a vznikol len vo Photoshope.

ILUSTRAČKA: Dom mal byť postavený pre ľudí, ktorí lovili morské vtáky (Zdroj: Pixabay/Nigel Scott)

Plne vybavený a k dispozícii turistom

Možno ťa teraz sklameme, no ani jedna z teórií nie je správna. Dom dala v roku 1953 postaviť Poľovnícka asociácia Elliðaey a slúžil ako ubytovanie pre lovcov aliek, ohrozených morských vtákov. Ich lov je totiž aj napriek ohrozeniu na Islande stále legálny. Či však najosamelejší dom sveta stále slúži na tento účel alebo je už len turistickou atrakciou, známe nie je.

Aj keď dom turistov priťahuje, dostať sa k nemu nie je až také jednoduché. Cestu na ostrov i to, ako to v osamelom dome vyzerá, si môžeš pozrieť vo videu youtubera Ryana Trahana. Ten v spoločnosti dvojice sprievodcov dom navštívil v roku 2021.

Podľa knihy návštev bol 11 265. návštevníkom a svojich odoberateľov zobral na virtuálnu prehliadku útulne zariadeného obydlia. Ako sme sa vo videu dozvedeli od jedného zo sprievodcov, všetko zariadenie a vybavenie, ktoré sa tam nachádza, bolo dovezené na člnoch a následne ručne povynášané až k samotnému domu.

Sleduj náš Facebook

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame