Si študent a chceš si popri štúdiu slušne privyrobiť? Vieme, kde a ako si nájdeš najlepšiu brigádu

peniaze v rukách

Vieme, v ktorom kraji majú študenti šancu zarobiť takmer až dvojnásobne viac ako v inom (Zdroj: Unsplash/Christian Dubovan)

#Si študent a potrebuješ nejaký príjem? Zistili sme, v ktorých krajoch máš možnosť zarobiť si na najbežnejších pozíciách brigádnikov, ako sú čašník, predavač či asistent najviac a kde, naopak, dostaneš skôr almužnu.


Hľadáš si brigádu alebo novú prácu? Pomôže ti kariera.sk, kde nájdeš kopec príležitostí


Ovládaš prácu za barom a pred ním?

Pozícia čašníka, barmana či baristu v podniku je možno na pohľad veľmi náročná a vyčerpávajúca, ale stačí pár dní a práca ti pôjde ako po masle. Dokonca, ak si šikovný, máš šancu na vysoké tringelty, ktorými si vieš taktiež dobre prilepšiť. Najlepšie sú hodnotení tí, ktorí sa angažujú v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde za hodinu dostávajú od 4,5 eur až po 6 eur.

Naopak, ak sa pozrieme na hodnotenie obsluhy a majstrov s drinkami v Trenčianskom, Žilinskom či Prešovskom kraji, je to horšie. Zamestnávatelia na študentské brigády ponúkajú úplne minimum, konkrétne 3 eur, maximálne však 4 eurá za hodinu.

barmanka za barom
Zarobiť si môžeš aj za barom (Zdroj: Unsplash/kyryll ushakov)

Ak uprednostňuješ sedavú prácu

V tom prípade si podaj životopisy ako predavač v obchodných reťazcoch, kde sa ponúkajú práce za kasou. Pre niekoho príliš monotónna práca, pre iného dokonalé pohodlie, kedy sa nemusíš naháňať po prevádzke a starať sa o zákazníkov. Treba sa však pripraviť aj na momenty, kedy budeš pomáhať s vybaľovaním či upratovaním tovaru.


Začali sa v tvojom živote meniť tieto veci? Vitaj vo svete dospelých!


Okrem toho odpovedáš na prípadné otázky či požiadavky zákazníkov. Za tento job dostaneš rovnako v Bratislavskom, Trnavskom a tentokrát aj Košickom či Trenčianskom kraji najvyššiu mzdu, ktorou môže byť až 6 eur za hodinu. Predavači v Nitrianskom a Prešovskom kraji sa musia uspokojiť s mzdou maximálne 4,5 eur za hodinu.

Baví ťa byť niekoho pravou rukou?

Náplň práce asistentov býva odlišná podľa veľkosti a zamerania firmy. Keď sa niekto hlási napríklad do call centra, je jasné, že bude telefonovať. Ale ak sa hlásiš za asistenta, môžeš sa stretnúť s čímkoľvek. Od vynášania smetí až po manažérske aktivity, a to všetko v jednej firme.

Častým javom v malých firmách sú kumulované pracovné pozície, čiže jeden človek môže byť asistent a robiť zároveň recepčného. Paradoxom je, že vo veľkých spoločnostiach môže mať asistent menej práce, prípadne sa nevenuje dvadsiatim veciam v jeden deň, ako je tomu v malých podnikoch.

žena si číta časopis
Asistent si dokáže slušne zarobiť (Zdroj: Unsplash/Mateus Campos Felipe)

Pri hľadaní práce treba brať do úvahy aj to, že v menších firmách sú obvykle aj menšie obraty, čiže aj nižšie platy. Nie je to pravidlom, ale treba s tým počítať. Skúsenosti, ktoré tam nadobudneš, ti však neskôr otvoria mnoho iných dverí.


Osvoj si ich ihneď po škole: 6 skutočne hodnotných finančných rád je na nezaplatenie


Táto pozícia je hodnotená od 4 až po 6 eur za hodinu v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Asistenti v Košickom a Banskobystrickom kraji to majú so zárobkom výrazne ťažšie. Ich práca je hodnotená len na 3, maximálne však 4,5 eur za hodinu.

Zdroj: www.kariera.sk
Odporúčame