Osvoj si ich ihneď po škole: 6 skutočne hodnotných finančných rád je na nezaplatenie

Photo by Charles DeLoye on Unsplash

#Ak máš už aj ty obdobie školy za sebou, určite si raz-dva zistil na vlastnej koži, že skutočný život nie je taká malina, ako sa na prvý pohľad zdalo. Nikto ťa nečaká s otvorenou náručou. Zrazu zistíš, že rodičia ti už viac nebudú dávať vreckové, pretože (právom) čakajú, že sa konečne postaráš sám o seba. Ak práve stepuješ pred Úradom práce a netušíš, čo so sebou, určite ti prídu vhod skvelé rady od popredných finančných expertov, ktoré ti ozrejmia to, čo sa skutočne deje.

#1 Najvyšší plat by sa nemal stať kľúčovým faktorom

Photo by Venveo on Unsplash

Ak si si našiel nadštandardne platený džob, určite sa ideš roztopiť od šťastia. Najmä ak od biedne platenej brigády prejdeš k štvorcifernej sume, ktorá sa ti každý mesiac pripíše na účet. Ak ťa práca skutočne baví, vyhral si. Ak nie, tak mysli na to, že podľa odborníkov dobre platená práca nemusí byť synonymom tej najlepšej práce pre teba.

Možno si vravíš, že tam vydržíš rok, dva, tri, kým si nenašetríš dostatok peňazí na to, aby si mohol robiť to, čo ťa skutočne baví. Reálne ti však hrozí to, že na odchod nikdy nenájdeš odvahu. Preto si radšej nájdi prácu, ktorá ťa skutočne baví. I keď sa budeš musieť pri nej na začiatok trošku uskromniť.

#2 Naspäť k rodičom? To tiež nie je ten najlepší nápad

Ak si počas vysokej býval na internáte či v podnájme, určite si si zvykol na určitý stupeň slobody. Bola by to škoda, keby si to musel opäť meniť a nasťahovať sa do detskej izby. Povedzme si to na rovinu, určite by si nepotešil ani rodičov, ktorí by sa opäť chtiac či nechtiac začali starať o tvoje pohodlie. Treba myslieť na to, že pri rodičoch až tak veľmi neušetríš. Peniaze pravdepodobne minieš na rôzne technologické novinky, auto, veci či iné položky. Radšej sa postav na vlastné nohy. Bude to boj, ale tá sloboda skutočne stojí za to.

#3 Nekupuj si nové auto

Photo by Nicolas Cool on Unsplash

Z dlhodobého hľadiska je to tá najhoršia investícia. Najmä keď skutočne na to nemáš a nemôžeš si dovoliť vyhodiť len tak pár tisíc eur na nové auto, ktoré každým mesiacom stráca svoju hodnotu. Ak sa ti nechce cestovať autobusom a chceš sa voziť na svojom, tak sa radšej popozeraj po výrazne starších ročníkoch.

#4 Sprav si rozpočet

Čím skôr, tým lepšie. Najlepšie hneď teraz. Spočiatku si to vyžaduje trochu času a úsilia, ale ak sa naučíš presne si zadeľovať finančné prostriedky, prejdeš tak rôznym nepríjemnostiam. Vieš si teraz „z fleku“ tipnúť, koľko si tento mesiac minul/a na pivo či kávičku?

#5 Začni (konečne) šetriť

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Až 31 percent ľudí od 18 do 24 rokov má na účte veľkú nulu. Všetko, čo zarobia, minú do posledného centu. Ak už očami posúvaš dni v kalendári do ďalšej výplaty, skús sa zamyslieť, či skutočne potrebuješ všetko, po čom ti oči prahnú. Skús šetriť. Aspoň 15 percent z príjmu. Dá sa to. Len treba chcieť.

#6 Neustále sa vzdelávaj

Zadováž si nejakú knihu, ktorá ťa oboznámi s finančným svetom. Dozvieš sa, aké máš možnosti a že nie vždy je super nemyslieť na najbližšie roky. Vzdelávanie ti každopádne rozšíri obzory a ak by si sa prestal vzdelávať po ukončení školy, bola by to obrovská chyba. Učíme sa celý život. Vedomosti sú totiž to niečo, čo ti nikto neukradne z hlavy.

Zdroj: thebalance.com
Odporúčame