Najlepšie je mesto duchov Pripiať a mafiánska diskotéka v Bratislave: Marcelito nachádza krásu v opustených miestach

Marcelito Rečinský (zdroj foto: archív M.R.)

#Urban exploring je fenomén, ktorý sa oplatí objaviť. Aj tí, ktorí si práve netrúfajú na prieskumy zabudnutých budov, opustených hotelov, vybrakovaných krčiem, sa do nich istou formou vedia dostať. Je to vďaka urban explorerom, ktorí na týchto miestach fotia alebo natáčajú videá.

Čo vlastne urbex je? Spojenie urban exploring by sa dalo voľne preložiť ako mestské objavovanie. Exploreri zväčša hľadajú miesta, ktoré majú za sebou zaujímavú minulosť, a často žiadnu budúcnosť pred sebou. Marcelito Rečinský patrí k slovenským urban explorerom, ktorí natáčajú svoje zážitky na Youtube pod značkou Urbex 2k17. Ten prináša aj inú definíciu: „Je to objavovanie skrytej histórie, ktorú nás v škole nenaučia.“

K urbexu sa dostal náhodou

„Je tomu aj desať rokov, čo mi môj parťák z Urbex 2k17 Peter jedného dňa povedal, že sa ideme pozrieť na miesto, ktoré objavil,“ hovorí Marcelito. „Bola to nedostavaná nemocnica Rázsochy. Potom som bol s otcom na bicykli vo vedľajšej dedine a cestou mi ukázal bývalú detskú ozdravovňu  v obci Abrahám,“ popisuje svoje prvé zážitky.  A dodáva, že ozdravovňa je doteraz jeho najobľúbenejším miestom.

O urbex sa však začal zaujímať až o pár rokov neskôr: „Keď nás zaujímal airsoft, hľadali sme vhodné miesto na strieľanie do terčíkov. Vtedy sme navštívili niklovú hutu v Seredi, kde kedysi pracoval môj dedo a vídaval som ju cestou do práce,“ hovorí Marcelito, ktorého živí práca v sklade, kde vykladá kamióny. Na tomto mieste v Seredi potom natočil aj svoje prvé video.

Hodiny prípravy

Za natáčaním a objavovaním konkrétnych miest sú často dlhé hodiny prípravy. „Googlim, zisťujem o nich informácie a podľa toho potom zhodnotím, či tam pôjdem alebo nie,“ vysvetľuje.

„Urbex je o hľadaní a objavovaní. Snažím sa miesta neprezrádzať a väčšinu si nechávam pre seba, keďže sú za nimi hodiny hľadania. Pre iných by boli potom príliš jednoduché nájsť.“  Napriek tomu, cez jeho videá sa môžeš dostať dovnútra miest a získať potrebnú inšpiráciu, ak ťa urban exploring láka.

Marcelito však radí, že na prieskumy ľudia nesmú chodiť nikdy osamote a vyberať by si mali hlavne bezpečné miesta. „Je to moje pravidlo,“ hovorí o chodení v skupine. Strach však pri objavovaní nemá. Ako hovorí, buď do objektu vstupuje na istotu, alebo vôbec.

Top je Bajkal a Černobyľ

Napriek tomu, že chodí točiť aj za hranice, hovorí, že medzi urbexom u nás a vonku nie je veľký rozdiel: „Myslím si že urbex je všade rovnaký, vandali žijú v každom štáte a tie objekty rozbijú alebo rozkradnú. Je to len o šťastí nájsť niečo zachované. Také miesta som videl už aj na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Na otázku, čo považuje za top miesta, ktoré navštívil, vytiahne jedno slovenské a jedno zahraničné: „Jednoznačne slávny disko bar 90. rokov – Bajkal. Fascinuje ma tým, že tam chodil prvý slovenský mafián, ktorý tam so sebou nosil aj pitbully,“ hovorí Marcel o jednom z bratislavských miest, ktoré je zatvorené už takmer 15 rokov a Urbex 2k17 ho zvečnili vo svojom videu. „Okrem Bajkalu je top miesto aj Pripiať, ktoré je známe ako mesto duchov po výbuchu v Černobyle v roku 1986.“

„Výlet do Černobyľu by som odporučil. Síce po seriáli je z toho veľký boom a už to nie je také, ako kedysi, ale na netradičný výlet to je parádne miesto,“ hovorí Marcelito. „Už len samotná cesta na Ukrajinu je zážitok – z Košíc do Kyjeva 21 hodín. V podstate zažiješ celý jedeň vo vlaku, vrátane zmeny podvozku na ukrajinské koľajnice.“

Najlepšie je hneď strihať

Urbex a následné strihanie videí je pomerne časovo náročné. „Na prieskumy sa snažím chodiť každý víkend, čo sa mi darí už od začiatku. Sú víkendy, keď idem na jedno miesto, ale sú aj také, keď stihnem aj 5-6 miest,“ vysvetľuje Marcelito s tým, že videá strihá ideálne hneď po natáčaní. „Kým mám miesto v hlave,“ dodáva.

A čo policajti? Podľa Marcelita jeho exploringom nepácha žiadny trestný čin. Skúsenosti s policajtmi sú tak skôr úsmevného charakteru. „Boli sme v Rakúsku a ako sme vošli do otvoreného areálu, z ničoho nič sa tam objavilo osobné auto s dvoma policajtmi. Vypýtali si doklady, porovnali nás s fotkami na občianskom preukaze a jeden z nich mi hovorí, že to predsa nie som ja na tej fotke. Tak som mu rukami nohami vysvetlil, že v čase, keď som ho dostal som mal dlhé vlasy. Tak sme sa len spoločne zasmiali a pustili ma spraviť video o mieste, kde točil klip aj Tekashi 6ix9ine.“

Odporúčame