Najkrajšie túry na východnom Slovensku: Pri výstupe na tieto miesta ti spadne sánka a budeš hrdý, že žiješ práve tu!

Turistika v Tatrách

Turistika v Tatrách (Zdroj: Getty Images/Vera Petrunina)

#A vraj na východe nič nie je. Vybrali sme 10 zaujímavých turistických trás, ktoré vedia vyraziť dych. Rozhodneš sa pre nenáročnú túru na jeden z vrchov, popozeráš tunajšie vodopády, vyberieš sa na pokojné pleso, alebo si oddýchneš v unikátnej nadzemnej jaskyni? Určite nám daj vedieť do komentára.


Hľadáš nenáročnú túru v srdci prírody? Poznáme tie najlepšie, nechýba vodopád ani vyhliadková veža


Šimonka (Hermanovce nad Topľou)

Len kúsok od krajského mesta Prešov sa nachádza vrch Šimonka vo výške 1092 metrov nad morom. Na tento najvyšší bod Slanských vrchov sa dostaneš z obce Zlatá Baňa. Výstup má 4,5 kilometra a okrem tejto cesty tu nájdeš desiatky kilometrov iných chodníčkov aj cyklotrás. Ak sa ti bude páčiť výstup počas leta, rozhodne si naplánuj podobnú túru aj počas zimy, keď je krajina posiata snehom.

Začiatok túry: evanjelický kostol v Hermanovciach nad Topľou

Turistická značka: modrá, po Hermanovskom hrebeni červená

Časová náročnosť: 3 hodiny

Skalnaté pleso (Tatranská Lomnica)

Skalnaté pleso je jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších vo Vysokých Tatrách. Síce sem vedie lanovka, ty sa však určite vydáš z Tatranskej Lomnice označeným turistickým chodníkom. Výstup trvá asi dve a pol hodiny. V prípade, že stále nebudeš mať dosť, môžeš pokračovať ďalej. Príliš unavené nohy odvezie dolu aj lanovka. Na plese ťa čakajú krásne výhľady, kamkoľvek sa pozrieš. Osobne odporúčam vyjsť si ešte pár desiatok minút k prvému observatóriu na Slovensku, ktorá sa týči nad plesom.

Začiatok túry: lanovka na Tatranskú Lomnicu

Turistická značka: modrá

Časová náročnosť: približne 3 hodiny

Vodopády Studeného potoka (Starý Smokovec)

Rodinný výlet alebo nenáročná túra s kamarátmi, ktorá vedie k vodopádom? Aj toto ti môžeme odporučiť na východe Slovenska. Cesta k vodopádom Studeného potoka vedie buď z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice alebo zo Starého Smokovca. Najsilnejší vodný tok je tu počas jari, keď sa topí sneh v horách a steká do dolín, no krásne sú v každom ročnom období. Cesta k nim z akejkoľvek spomínanej obce nie je náročná a zaberie približne hodinku.

Začiatok túry: Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci

Turistická značka: zelená

Časová náročnosť: približne hodina

Popradské pleso (Poprad)

Ďalšou ikonou Východných Tatier je Popradské pleso. Vydať sa sem môžeš aj autom po asfaltovej ceste, ale výstup predsa hravo zvládneš aj pešo. Po nenáročnej túre odporúčame prejsť sa aj okolo plesa, pretože z každého miesta na teba čakajú iné výhľady a tie si jednoducho nemôžeš nechať ujsť. Tí náročnejší sa odtiaľto môžu vydať napríklad na Rysy alebo na Ostrvu. V neďalekom Limbovom háji sa nachádza aj Symbolický cintorín s tabuľami obetí, ktoré zahynuli vo Vysokých Tatrách.

Začiatok túry: Liečebný dom Solisko

Turistická značka: červená

Časová náročnosť: približne 2 hodiny

Košický hrad (Košice)

Ruiny Košického hradu sú takmer zabudnutou turistickou atrakciou. Nachádzajú sa pritom len jeden kilometer od košickej zastávky MHD s názvom Vyhliadková veža. Vedie k nim označený turistický chodník. Okrem samotných zrúcanín tu nájdeš aj infocentrum, malú fotogalériu archeologických prác, dielňu na výrobu drevených výrobkov či kováčsku vyhňu. Aj v Košiciach nájdeš miesto, ktoré doslova žije stredovekom. Turistom je tu poskytovaný servis počas celého roka.

Začiatok túry: Štadión Lokomotíva v Košisiach

Turistická značka: žltá

Časová náročnosť: približne hodina

Vodopád Skok (Štrbské pleso)

Ak si Štrbské pleso už videl, je možné, že ti unikol krásny vodopád, ktorý sa nachádza neďaleko neho, no málokto o ňom vie. Voda Skoku padá z výšky 25 metrov, a to vo viacerých stupňoch, takže je radosť na vodopád pozerať. Vedie k nemu 5 kilometrov dlhý turistický chodník, ktorý začína na železničnej stanici na Štrbskom plese. Terén je technicky nenáročný a vhodný aj pre menšie deti. Ako jeden z mála vodopádov na Slovensku je otvorený celoročne.

Začiatok túry: železničná stanica Štrbské pleso

Turistická značka: žltá

Časová náročnosť: 30 minúť až hodina

Zelená jaskyňa (Dobšiná)

Jaskyňa a zadarmo? No jasné. V Dobšinej sa nenachádza len známa ľadová jaskyňa, ale aj verejne prístupná Zelená jaskyňa. Nájdeš ju na juhovýchodnom svahu hrebeňa Duče a z jednej strany na druhú je dlhá 31 metrov. Síce nemá žiadnu krasovú výzdobu, no ide o slovenský unikát, ktorý nájdeš len 3,5 kilometra od spomínanej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Dovedie ťa k nej modrý turistický chodník. Pravdepodobne tu nájdeš i pokoj a veľmi málo turistov. Zelená jaskyňa je totiž stále pomerne neznáma, často dokonca pre miestnych, v jej okolí sa totiž nachádzajú populárnejšie prírodné krásy.

Začiatok túry: Dobšinská ľadová jaskyňa

Turistická značka: modrá

Časová náročnosť: pol hodina

Vyhliadka Na skale (Zádiel)

Teraz sa priprav na niečo špeciálne – najväčší kaňon na Slovensku. Zádielska dolina dosahuje hĺbku 300 metrov a dĺžku 3 kilometre a pohľad na ňu zhora je rozhodne nezabudnuteľný. Práve vyhliadka Na skale je ideálne miesto, odkiaľ sa dá pozorovať aj fotiť. Vedie sem viacero trás – vyraziť môžeš z Turne nad Bodvou po modrej značke alebo z obce Háj po zelenej. Turistika je pomerne krátka a zvládnu ju aj deti. Ak máš doma kvalitnú zrkadlovku, určite ju pribaľ do batohu.

Začiatok túry: Turňa nad Bodvou

Turistická značka: modrá

Časová náročnosť: hodina až hodina a pol

Radzim (Brdárka)

Vápencový masív na Gemeri má rovno dva vrcholy – Veľký a Malý Radzim. Oba sú vysoké takmer 1000 metrov nad morom. Zaujmú nedotknutou prírodou, ale aj skalnými priepasťami, na ktoré ťa chceme obzvlášť upozorniť. Výstup je bezpečný z obce Brdárka, na vrcholy vedie turistický chodník a výstup je dlhý 2 kilometre. Chodník končí na vyhliadke Vdovčíkovo sedlo, odtiaľto už treba nasledovať vyšliapanú cestičku na každý z vrcholov. Kvôli výhľadom rozhodne pribaľ kvalitnú kameru.

Začiatok túry: Brdárka

Turistická značka: žlatá

Časová náročnosť: pol hodina

Folkmarská skala (Kojšov)

Folkmarská skala je bralný vápencový útvar. Nájdeš ju priamo nad obcou Kojšov a je obľúbenou turistickom destináciou. Na výber máš z dvoch alternatív – turistický chodník priamo z Kojšova, ktorý má síce len 3 kilometre, no je pomerne strmý alebo 6 kilometrov dlhý chodník z Folkmarského sedla, ktorý zvládnu aj deti. Obe cesty sú lemované informačnými tabuľami a dozvieš sa z nich aj niečo z histórie regiónu. Na skale ťa čaká výhľad na Vysoké Tatry, Kráľovú hoľu a celý región.

Začiatok túry: Kojšov

Turistická značka: žltá

Časová náročnosť: pol hodina až hodina


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame