Najkrajšie túry na strednom Slovensku: Majestátny Chopok, Veľký Rozsutec aj vodopády v Došnej, na svoje si príde každý

Turistika

Turistika (Zdroj: Getty Images/Karkez)

#Na strednom Slovensku nie je o turistiku núdza. Najmä Nízke Tatry ponúkajú krásne výhľady do ďalekého okolia. Všetko sa však netočí okolo Tatier, aj pri hraniciach nájdeš viaceré zaujímavé destinácie, kam turisti radi chodia, či už kvôli vodopádom, rozhľadni alebo zrúcaninám. Ktorý výlet je pre teba ako stvorený?


Hľadáš nenáročnú túru v srdci prírody? Poznáme tie najlepšie, nechýba vodopád ani vyhliadková veža


Chopok (Demänovská Dolina)

Turistickou dominantou Nízkych Tatier je nepochybne Chopok. Skvelé na tomto kopci je najmä to, že si môžeš vybrať nielen stranu, z ktorej naň vystúpiš, ale aj vzdialenosť, ktorú si ochotný prejsť. Ak je to zo záchytného parkoviska pre teba veľké sústo, odvez sa na určitom úseku lanovkou. Pri zostupe nájdeš aj terénne motokáry – tie spravia z cesty späť adrenalínový zážitok. Chopok sa v najvyššom bode týči do nadmorskej výšky 2024 metrov nad morom.

Začiatok túry: Mikulášska chata, Demänovská Dolina

Turistická značka: modrá

Časová náročnosť: 2 – 3 hodiny

Veľký Rozsutec (Terchová)

Veľký Rozsutec ponúka jednu z najkrajších možných túr na Slovensku, aj keď cesta zo Štefanovej a späť zaberie asi 5 hodín. Druhá možnosť je prejsť na Veľký Rozsutec cez Jánošíkove diery. Okrem turistiky je aj významnou lokalitou s výskytom vzácnych a zriedkavých druhov flóry a fauny. Vzhľadom na tento fakt je tiež centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec. Patrí k náročnejším túram, keďže turisti tu prekonávajú veľké výškové rozdiely.

Začiatok túry: Biely Potok, Terchová

Turistická značka: modrá, od sedla Medzirozsutce červená

Časová náročnosť: približne 4 – 5 hodín

Hrad Hričov (Hričovské Podhradie)

Nad Hričovským Podhradím sa nachádza zrúcanina hradu Hričov. V 9. storočí bol prvým slovanským sídlom na Veľkej Morave, hoci svoju majestátnosť nadobudol až o 400 rokov neskôr. Hrad časom spustol a obyvatelia sa odsťahovali. Výstup z obce zaberie asi hodinku, počas ktorej sa môžeš kochať tunajšou faunou aj flórou. Na samotnom vrchu ťa už čakajú nádherné výhľady.

Začiatok túry: obec Hričovské Podhradie

Turistická značka: červená

Časová náročnosť: približne hodina

Vodopády v Došnej (Belá)

Do troch hodín by si mal zvládnuť aj náš ďalší tip na zaujímavú letnú turistiku. V regióne Turca sa nachádza vodopád Došná. Pretože je pomerne málo známy, nestane sa, že by si tu stretol v jeden deň veľa turistov. Na kráse a mohutnosti pridáva vodopádu aj fakt, že je viacstupňový. Z Chaty Havranovo sa k nemu dá dostať označeným turistickým chodníkom. Fotka z takéhoto miesta je cennejšia ako selfie na pláži.

Začiatok túry: Belá – Dulice (Beliansky potok)

Turistická značka: zelená, od chaty Havranovo žltá

Časová náročnosť: do 3 hodín

Panónsky háj Gavurky (Dobrá Niva)

Ak nepotrebuješ počas túry šliapať do kopca, odporúčame pouvažovať nad Gavurkami. Ide o krásny pasienkový háj, v ktorom sa zachovalo viac ako 600 jedinečných dubov, starých stovky rokov. Táto lokalita je zároveň chráneným územím, avšak pokojne sa tu dá jazdiť aj na bicykli. Háj je najkrajší na jeseň, keď duby menia farby svojich listov. Vtedy je načase urobiť nové fotky do rodinného albumu.

Začiatok túry: obecná knižnica v Dobrej Nive

Turistická značka: zelená (náučný chodník)

Časová náročnosť: približne hodina

Súľovské skaly a hrad Súľov (Súľov)

Ak miesto letného kúpania absolvuješ radšej túru medzi skalami, odporúčame Súľovské vrchy. Sú totiž vhodné aj pre menej zdarných turistov, pričom okružný náučný chodník okolo nich je dlhý asi 4 kilometre. Hlavný turistický chodník však vrcholí až na samotnom hrade Súľov a je len na tebe, či sa vydáš dookola, alebo si to namieriš až na vrchol. Klesanie z hradu je serpentínové, a preto ide o vcelku príjemný zostup.

Začiatok túry: parkovisko Súľov

Turistická značka: zelená

Časová náročnosť: približne hodina

Steblová skala (Hajnáčka)

Výlet na Steblovú skalu je síce dlhý približne 7 kilometrov (z Hodejova, Dechtárov aj Hajnáčky), no keďže vrch sa nachádza vo výške len necelých 500 metrov nad morom, ide o pokojnú prechádzku v lese. Skala vznikla vďaka sopečnému komínu a dnes ponúka výhľad na okolie široko-ďaleko. Aj v tomto prípade platí, že ak sa ti výlet zapáči v lete, na jeseň je dvojnásobne krajší. Oblasť Cerovej vrchoviny, v ktorej sa ocitneš, je súčasťou prírodnej rezervácie.

Začiatok túry: Kostol Narodenia Panny Márie, Hajnáčka

Turistická značka: žltá, Pod Zabodou sa mení na zelenú

Časová náročnosť: hodina až hodina a pol

Hrad Čabrať (Čabradský Vrbovok)

Zrúcanina hradu Čabrať z 13. storočia sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok. Cez lesík vedie k hradu 5 kilometrov dlhý turistický chodník. Celé okolie je národnou prírodnou rezerváciou, v ktorej sa nachádza najväčší výskyt plazov (konkrétne užoviek) na Slovensku. Dostaneš sa tam buď zo spomínaného Vrbovoku alebo z obce Kostolný Vrch. Obe trasy sú vhodné aj pre nenáročných turistov. Lenivejším prezradíme, že tam vedie aj asfaltová cesta, ale rozhodne sa na cestu autom nedaj zlákať.

Začiatok túry: kostol v Čebradskom Vrbovoku

Turistická značka: modrá

Časová náročnosť: približne hodina a pol

Rozhľadňa na Jasenine (Ďubákovo)

O úchvatné výhľady sa postará rozhľadňa na vrchu Jasenina, nachádzajúca sa v nadmorskej výške takmer jeden kilometer nad morom. Odtiaľto je vidieť až do vzdialeného Maďarska. Cesta sem vedie po označenom turistickom chodníku z obce Ďubákovo, má asi 2 kilometre a aj s prevýšením zaberie maximálne 2 hodiny času. Samotná rozhľadňa je vysoká ďalších 10 metrov a nájdeš tu aj stolček s posedením, kde sa môžeš pred zostupom občerstviť.

Začiatok túry: obec Ďubákovo

Turistická značka: červená

Časová náročnosť: približne 2 hodiny

Prašivá (Donovaly)

Aj na Donovaloch sa dá ísť na túru, nielen sedieť pri bryndzových haluškách na obede. Na Prašivú sa môžeš vydať až tromi udržiavanými cestami – cez obec Liptovská Lúžna (približne 10 kilometrov), cez Hiadeľ (približne 8 kilometrov) alebo cez Korytnicu (približne 6 kilometrov). Náročnosť si vyber podľa seba, ale za nás odporúčame 6 kilometrov cez Korytnicu, v ktorej si užiješ aj skvelú chuť tamojších minerálnych prameňov. Na Prašivú vedú aj cyklotrasy, takže ak sa cítiš na adrenalínovejšie dobrodružstvo, svoj bicykel si rozhodne zober so sebou.

Začiatok túry: Odbočka do Korytnice, Korytnický dolina

Turistická značka: modrá, od Hliadeľského sedla červená

Časová náročnosť: približne 3 hodiny


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame