Toto sú najčastejšie otázky na pracovných pohovoroch: Poradíme ti, ako na ne odpovedať

Najčastejšie otázky na pracovných pohovoroch

Zanechať skvelý dojem na pracovnom pohovore je dôležité, aj keď hneď prácu nezískate (Zdroj: Unsplash.com/Sebastian Herrmann)

#Napísať životopis či motivačný list z pohodlia domova môže byť pomerne jednoduché, odpovedať na otázky priamo na pracovnom pohovore je už o niečo komplikovanejšie. Interview zásadne ovplyvní, či prácu dostaneš alebo nie. Preto sme pre teba skompletizovali desať možno atypických, no často sa vyskytujúcich otázok, ktoré ťa na pohovore môžu zaraziť. Keď však budeš vedieť, ako odpovedať, už ťa nič neprekvapí.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Povedzte nám niečo o sebe!

Tejto fráze sa zaručene nevyhneš. Často ňou personalisti dokonca začínajú, aj napriek tomu, že už videli tvoj životopis. V žiadnom prípade však nejde o chyták, chcú si len preveriť tvoje vystupovanie. Hovor o svojich skúsenostiach, na čo si hrdý a spomeň svoje prednosti. Zamestnávateľ ti dáva priestor začať dialóg, ktorého smer ovplyvňuješ aj ty.

Prečo chcete pracovať pre našu spoločnosť?

Znova nejde o chyták. Zamestnávatelia si touto otázkou chcú overiť, či vieš, pre koho ideš pracovať, či rozumieš pozícii a či si dostatočne motivovaný. Počas odpovede by si mal povedať niečo o firme, jej prípadných úspechoch a postavení na trhu. Pred pohovorom sa preto nauč meno riaditeľa, rok vzniku, odvetvie, v ktorom firma podniká, jej konkurentov a podobne.

Na aké úspechy ste najviac hrdý?

Pri odpovedi na túto otázku chce zamestnávateľ vedieť, čoho si schopný. Sebavedome rozprávaj o svojich úspechoch z pracovného či študentského života. Spomeň situácie, ktoré ťa potrápili, a ako si ich napokon vyriešil. Musíš dokázať, že vieš byť optimista v každej situácii a vždy hľadáš svetlo na konci tunela.

Aké je vaše vysnívané zamestnanie?

Nikdy na pohovore nechci byť riaditeľ, CEO ani prezident. Hovor o práci v skvelom tíme, o tvorivej činnosti a o tom, čo ťa baví a napĺňa. Miesto konkrétnych pozícií je jednoduchšie a často aj pozitívnejšie pre zamestnávateľa spomenúť príjemné podmienky, adekvátne ohodnotenie či využiteľné zamestnanecké benefity.

pracovný pohovor muž žena stôl stolička porada
Priprav sa na pohovor dôkladne a budeš o krok vpred aj v prípade chytákov (Zdroj: Unsplash.com/Charles Deluvio)

Prečo odchádzate zo súčasného zamestnania?

„Nesadol som si so šéfom, nepáčil sa mi pracovný tím…“ presne týmto odpovediam sa vyvaruj, aj keď môžu byť pravdivé. Radšej hovor o tom, že ti firma nedokázala naplniť dlhodobé ciele a preto si sa rozhodol skúsiť šťastie inde. Rozprávaj o pozitívach u prechádzajúcich zamestnávateľov. Akákoľvek negatívna odpoveď znepríjemní aj atmosféru na pohovore.

Aká je vaša najslabšia stránka?

V tomto prípade sa nesnaž hovoriť negatívne. Aj keď ide o tvoje slabé stránky, nájdi k nim riešenie. Ak si v minulosti mal problém s plynulou angličtinou, zaplatil si si kurz cudzieho jazyka. Hovor o probléme a jeho riešení. Ukáž zamestnávateľovi, že máš aj slabé stránky, no vieš ich vykompenzovať, prípadne úplne vytlačiť.

Čo urobíte v prvý pracovný deň?

Teraz sa ťa pýtajú, či správne rozumieš pozícií, na ktorú sa hlásiš. Musíš jasne odpovedať na náplň tvojej práce, aj keď ešte nie si zamestnaný. Mnohým to môže robiť problémy, avšak musíš sa vžiť s pozíciou a predstaviť si, ako by si začal pracovný deň. Vymysli si problematiku spojenú s pozíciou a predostri návrh na jej riešenie.

Aký plat očakávate?

Otázka o vysnívanom plate je jednou z najčastejších a opakuje sa takmer vždy. Je nutné sa na ňu pripraviť. Ak zaváhaš, prípadne zle odhadneš plat, neskôr sa ti to môže vypomstiť. Zisti si, aká je priemerná ponúkaná mzda za danú pozíciu, popýtaj sa rovesníkov a vždy prihoď zopár eur k priemeru, aby si pri vyjednávaní bol na koni ty.

Prečo práve vy?

Tu dostávaš znova príležitosť na to, aby si vypichol svoje silné stránky. Načrtni problém, ktorý sa môže počas náplne práce vyskytnúť, a snaž sa ho vyriešiť. Zamestnávateľ musí pochopiť tvoje myšlienkové pochody a zistiť, prečo by z desiatok či stoviek ľudí mal zamestnať práve teba. Dokáž mu to.

Máte na nás nejaké otázky?

Pohovor sa často touto otázkou končí. Máš nejaké otázky? Samozrejme! Vždy maj nejaké pripravené. Povedať, že nemáš otázky vyvolá v zamestnávateľovi negatívny dojem. Vyzvedaj o bežnom pracovnom čase, pracovnom týždni, prípadnej PN-ke alebo dovolenke, ako sa môžeš časom posunúť alebo či má firma plány do budúcnosti.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, welcometothejungle.com
Odporúčame