Najčastejšie chyby, ktoré robíme na pohovoroch a prichádzame kvôli nim o šancu: Ako sa im vyvarovať?

Týmto chybám sa na pohovore vyvaruj

Týmto chybám sa na pohovore vyvaruj (Zdroj: Unsplash.com/Magnet.me)

#Personalisti musia denne prejsť stovky životopisov a absolvovať desiatky pohovorov na to, aby zistili o potenciálnych budúcich zamestnancoch maximum. Ak to dosiahnu a určia, kto je ten zdatný šťastlivec, dostane prácu. Aby si to bol ty, musíš na v životopise, ale najmä na pohovore zaujať. Predstavíme ti päť najväčších chýb, ktoré robia ľudia najčastejšie a dokonca bez toho, aby si to vôbec uvedomovali.


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Nechcem ísť na pohovor

Začneme samotnými výhovorkami. Už len úvahy ako „nechce sa mi ísť na pohovor“ či „som hanblivý“ sú zlým signálom v tvojej hlave. Netvrdíme, že by si sa mal odosobniť, ale skús prekonať svoj strach. Ak si hanblivý, nacvič si vystupovanie pred zrkadlom alebo pred svojím známym. Neboj sa, aj personalisti sú len ľudia a tiež zažívali stresy z nového pracovného prostredia.

Zabudni aj na spomínané výhovorky. Napísať personalistom, že odporúčaš online stretnutie alebo len emailovú komunikáciu, nemusí vždy uspieť. Snaž sa prejaviť záujem a ak ti ponúknu osobný pohovor, nájdi si naňho čas, aj keby si si mal v terajšej práci vziať voľno. Ak by si prácu napokon nedostal, získaš prinajmenšom skúsenosti a tie sa niekedy cenia rovnako.

Nehľadám nič konkrétne

Predstavme si teraz už situácie priamo na pohovore. Okrem tvojich pracovných skúseností a zdatností sa ťa personalisti budú pýtať aj na tvoje ciele v živote. No a tu je najhoršie povedať: „Neviem, nič konkrétne nehľadám.“ Ak nevieš odpovedať na pohovore na akúkoľvek otázku, pokojne aj hlúpu a nachytávaciu, dáš tým zlý impulz druhej strane. Odpovedz si sám, či by si zamestnal niekoho podobného.

Vyvarovať sa takýmto situáciám sa pritom dá veľmi jednoducho. Každý z nás je „snílek“ a má tajný sen alebo túžbu, ktorú v živote nasleduje. Pokojne povedz, že chceš byť astronaut, ak ním skutočne chceš byť. Zamestnávateľ aspoň zistí, že máš v živote ciele a si ochotný ich nasledovať. Ak ti v budúcnosti zadá úlohu, bude vedieť, že ju splníš, pretože vieš myslieť na jej cieľ.

Personalisti vyberajú spomedzi potenciálnych zamestnancov
Personalisti vyberajú spomedzi potenciálnych zamestnancov (Zdroj: pexels.comPKampus Production)

Nemám žiadne záujmy

S cieľmi súvisia aj záujmy. Niekedy sú dokonca rovnako dôležité ako tvoje zručnosti. Práca, to nie je len osem hodín denne strávených medzi štyrmi stenami. To sú aj kolegovia a mimopracovné aktivity. Prejav záujem aj tým, že im povieš o sebe viac. Rád hrávaš tenis? Sleduješ v televízii sitcomy? Alebo si skôr vášnivý čitateľ? Povedz o tom, ak ti dajú na pohovore priestor.

Ani zamestnávateľ nechce, aby bol z teba stroj. Práve preto najíma človeka. Dobré pracovné prostredie je často základom dobrej pracovnej morálky. Sprav preto zo seba človeka z mäsa a kostí a nebuď prekvapený, ak sa ktokoľvek z personalistov chytí tvojich záľub a predstaví ti jeho vlastné. Ak sa budú zhodovať, je veľká šanca, že si ťa podľa nich zapamätajú.

Neviem, akú mám hodnotu

Ty najlepšie vieš, čoho si schopný a čo si pre prácu ochotný obetovať. Uvedom si svoju cenu na trhu. Ak vieš pracovať s počítačovými softvérmi, šoférovať motorku, upiecť aj náročný koláč, jednoducho čokoľvek – využi túto príležitosť na pohovore. Samozrejme, snaž sa, aby to súviselo s pracovnou pozíciou. Svoju hodnotu si však najprv musíš uvedomiť ty sám/a, až potom ju predaj zamestnávateľovi.

Ak si myslíš, že vieš niečo na firme zlepšiť, neboj sa o potenciálnych plánoch hovoriť už na pohovore. Ale s mierou. Dám tu príklad z našej potenciálnej praxe: „Máte pekný web, ale viem ho zlepšiť, alebo možno aspoň pridať fotky k redaktorom.“ Zamestnávateľ ihneď zistí, že si si ho preklepol a zrejme budeš mať väčšiu hodnotu ako iný. Mysli na to.

Nemám ďalšie otázky

Na záver sa dostávame k zrejme najväčšej chybe, akú mladí zamestnanci robia. Nemať žiadne otázky je ako neprejaviť záujem. Písali sme o tom aj samostatný článok, tak si pozri, aké otázky by si mal na pohovore položiť zamestnávateľovi ty. Nevyužiť túto príležitosť môže znamenať veľa, pretože ju môže využiť iný uchádzač.

Samozrejme, je aj množstvo ďalších chýb, akými sú zlé oblečenie, nevhodné vystupovanie či nesprávne napísaný životopis. Aj o nich sme však už písali v samostatných článkoch. Takže zahoď výhovorky, buď smelý/á, neboj sa hovoriť o svojich cieľoch aj záujmoch, uvedom si svoju hodnotu a pýtaj sa. Dôležité je zanechať dobrý dejem a chuť pracovať.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame