Počul si už o Šípkovej Ruženke z Palerma? Zachovaná múmia dvojročného dievčatka má vraj žmurkať na turistov

múmia dievčatka

Múmia dvojročného dievčatka vraj oplýva nadprirodzenými schopnosťami (Zdroj: commons.wikimedia.org/Habanero666)

#Mumifikované telo patrí dievčatku menom Rosalia Lombardo. Rosalia zomrela v roku 1920, týždeň pred svojimi druhými narodeninami, na zápal pľúc. Ten u nej vyvolala španielska chrípka. Jej telo je jedným z posledných, ktoré boli pochované v Kapucínskych katakombách v Talianskom  meste Palermo.


Záhada 300-ročnej múmie s ľudskou tvárou a rybím chvostom! Vedci sa ju pokúšajú odhaliť: Ide o morskú pannu?


Dôsledne zabalzamovaná

Otca dievčatka jej smrť nesmierne zasiahla a na jeho žiadosť jej telo zabalzamoval Alfredo Salafia, ktorý sa venoval balzamovaniu a taxidermii. Kurátor Kapucínskych katakomb, Dario Piombino-Mascali, v roku 2009 objavil Salafiov rukopis, v ktorom boli uvedené látky, ktoré pri balzamovaní dievčatka použil. Malo ísť o zmes glycerínu, formalínu s pridaným zinkom a alkoholu zmiešaného s kyselinou salicylovou.

Formalín, zmes formaldehydu s vodou, eliminuje baktérie. Dnes sa pri balzamovaní používa bežne, no práve Salafia bol jedným z prvých, ktorí ho na chemické balzamovanie tiel začali využívať. Alkohol v kombinácii s prostredím katakomb telo vysušili a glycerín zabezpečil, aby nevyschlo úplne. Kyselina salicylová zabránila vzniku plesní, no ako tvrdí americká odborníčka na balzamovanie, Melissa Johnson, kľúčovú úlohu zohral zinok. Ako vysvetľuje All that’s interesting, zinok sa dnes už na tento účel nepoužíva, no dalo by sa povedať, že jeho pôsobením telo „skamenelo“.

Podľa mnohých dokáže múmia dievčatka žmurkať

Telo dieťaťa, ktoré mnohí nazývajú najkrajšou múmiou sveta či Šípkovou Ruženkou z Palerma, vyvoláva viaceré špekulácie. Vzhľadom na nezvyčajnú zachovalosť vznikli dokonca aj špekulácie, že ide o podvrh. Múmia bola preto podrobená mnohým výskumom. Röntgenové snímky ukázali, že vnútorné orgány dieťaťa sú stále neporušené a mozog sa zmenšil len o polovicu. Ruky a nohy takisto ostali neporušené.

Mnoho návštevníkov katakomb bolo takisto presvedčených, že detská múmia na nich žmurkla. Na internete sa tiež objavilo video, v ktorom je niekoľko fotografií múmie a jej oči sa na každej zdajú otvorené trochu inak. Tento jav bol ale už dávnejšie vysvetlený tým, že ide len o hru svetla v kombinácii s tým, do akej miery je telo zachované, píše Mirror.

„Je to optická ilúzia vyvolaná svetlom, ktoré prichádza cez bočné okná a v priebehu dňa sa mení. Jej oči nie sú úplne zatvorené a nikdy ani neboli,“ povedal Piombino-Mascali.

Múmia je najzachovalejšou v katakombách a momentálne je umiestnená v uzavretej, sklenenej rakve naplnenej dusíkom. Je tak chránená pred kyslíkom a ochranný filter bráni aj svetelným efektom.  Pionbino-Mascali dúfa, že vďaka tomu si snáď turisti prestanú vymýšľať nepodložené príbehy o „žmurkajúcej“ múmii.  V Kapucínskych katakombách v Palerme sa celkom nachádza viac ako 8 000 tiel, z ktorých 163 patrí deťom. Tento rok sa vedci venujú rozsiahlym výskumom, ktoré sa zameriavajú práve na detské múmie.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, mirror.co.uk, allthatsinteresting.com
Odporúčame