Môže víno za bolesť hlavy a aké chyby robíme pri degustácii? Odpovie ti someliér

Žena si pripíja s vínom.

Zdroj: Depositphotos

#Víno je aj na Slovensku veľmi obľúbené a spája sa s ním mnoho zaujímavostí. Vieš napríklad, prečo majú fľaše zospodu priehlbinu, prečo z neho niektorých ľudí bolí hlava, akú chybu robíme pri degustovaní a prečo si štrngáme pohármi?

Tak trochu prekvapujúco hneď vyznieva štatistika, v ktorej krajine sa počas roka vypije najviac vína na osobu. Je to totiž vo Vatikáne – až 74 litrov. Na Slovensku je to približne 12,6 litra. Najväčšiu spotrebu vína majú v USA, ročne sa tam vypije celkovo až 33 miliónov hektolitrov. Francúzsko bolo druhé s 26,5 milióna.

Na svete sú tisícky odrôd hrozna

Grécky lekár Hippokrates bol presvedčený, že víno nie je iba obyčajný nápoj. Dokonca ho povýšil na zázračnú tekutinu s liečivými účinkami. Po celom svete sa teší obľube a Slovensko nie je výnimkou. Koľko u nás vlastne existuje odrôd hrozna?

„Hrozno, z ktorého sa vyrába víno, patrí medzi takzvané muštové odrody. Na svete je ich približne 8- až 9-tisíc a stále vznikajú nové. Na Slovensku ich je momentálne 50, v registri však nie sú zapísané všetky,“ hovorí someliér Erik Dorušinec z Wine Door Club.

Ako správne degustovať?

Každý z nás môže mať na chuť vína iný názor. V prvom rade je však dôležité vedieť ho správne degustovať. Nalejeme ho do jednej tretiny z výšky pohára a môžeme začať. „Najskôr musíme zistiť, či je víno v poriadku. Treba si všímať vzhľad, farbu a to, či nie je zakalené,“ radí expert.

Mnohí z nás však robia veľkú chybu – vložia nos do stredu pohára a ovoniavajú ho zvrchu. „To nie je správne. Vhodnejšie je ovoňať okraj. Do pohára treba vložiť nos, ale voňať akoby stenu pohára. Vtedy nám do nosa nevniká alkohol a vnímame nuansy vína. Potom s pohárom trochu zatoč a ochutnaj. Víno následne pogúľaj na jazyku a pusti do úst vzduch. Tým sa ti lepšie otvorí a vieš ho lepšie zhodnotiť,“ potvrdzuje Erik Dorušinec.

Originálne predplatné už aj na Slovensku

Počul si už niekedy o vínnom predplatnom? V zahraničí zaužívaná vec, na Slovensku ešte stále novinka. Kvalitné a originálne víno ti príde rovno domov, čo sa obzvlášť hodí aj v súčasnej situácii. Nemusíš si pritom lámať hlavu s výberom – za ten sa zaručuje tvoj osobný someliér. Ty si tak už iba odbalíš zásielku a môžeš objavovať chute svetových či domácich vín.

Špeciálna služba funguje už aj na Slovensku, a to od minulého roku. Vínne predplatné od Wine Door Club navyše nemá konkurenciu. „Je nielen prvé, ale u nás zároveň aj jediné,“ potvrdil zakladateľ a manažér projektu Juraj Kadlec.

Wine Door Club
Zdroj: Wine Door Club

Z každého pohára chutí inak

Víno sa pije z rôznych pohárov. Poháre na biele víno majú menší kalich, na červené zasa väčší, aby sa viac otvorila aróma. Nie každý typ pohára je však rovnaký. Dnes už na takmer každú odrodu existujú špeciálne navrhnuté poháre. Someliér radí ľuďom experimentovať.

„Skús si naliať víno do rôznych pohárov a vôbec ti nemusí chutiť rovnako. Budú tam určité rozdiely, ktoré spozoruješ. Aj na základe toho zistíš, z ktorého pohára ti chutí najviac,“ priblížil odborník z Wine Door Club.

Prípitok mal odhaliť jed

Mimochodom, prečo si pohármi štrngáme? Ide o zvyk Rimanov, ktorí sa báli otravy. Štrngali si tak silno, až sa časť ich obsahu preliala do druhého pohára a naopak. Bol to znak toho, že víno je v poriadku. Tradíciu pripíjania začali v starobylom Grécku, kde sa ako prvý z pohára vína napil vždy hostiteľ. Ostatní predniesli dnes už zaužívaný výraz na zdravie.

Tajomná priehlbina zospodu

Tiež si sa niekedy zamyslel, prečo má fľaša od vína zospodu priehlbinu? Aj to má svoje vysvetlenie. „Je to z historického dôvodu. Kedysi sklári vyrábali fľaše ručne a nevedeli vyrobiť rovné dno. Zahnutím dovnútra ich spravili stabilnejšími. Veľa ľudí si myslí, že čím je priehlbina väčšia, tým je víno kvalitnejšie. Na kvalitu to však nemá žiadny vplyv, rovnako tak ani tvar fľaše,“ vysvetľuje Erik Dorušinec.

Wine Door Club.
Zdroj: Wine Door Club

Mýtus, ktorému možno veríte aj vy

Taktiež sa zvykne tvrdiť – čím je víno staršie, tým je lepšie. „Väčšinou to nie je pravda. Víno sa musí najskôr kvalitne skladovať, aby vekom naberalo aj na kvalite. Musí byť na to vopred predurčené. Ide o vhodné odrody, akými sú napríklad chardonnay, rizling, merlot či cabernet sauvignon. Okrem odrody je dôležité to, ako bolo víno vyrobené,“ dodáva.

Čo s otvoreným vínom?

Možno ani ty nevypiješ celú fľašu ihneď po otvorení. Ako ho vhodne uschovať, aby sa nepokazilo? „Hlavnou príčinou znehodnotenia je oxidácia. Víno by si mal po otvorení uchovávať v chladničke a vždy zatvorené. Po otvorení ho však odporúčam spotrebovať maximálne do troch dní. Ak máte nejakú naozaj kvalitnú fľašku a nechcete ju vypiť naraz, ale dať si večer len jeden pohárik, existuje novinka – Coravin. Za pomoci ihly a dusíka vám vyčapuje víno z fľaše do pohára a fľaša zostáva stále zatvorená,“ opisuje Erik Dorušinec. Najstaršia zachovaná fľaša vína je datovaná až do roku 325 nášho letopočtu. Je vystavená v múzeu v nemeckom meste Speyer.

Za bolesť hlavy víno nemôže

Zrejme si sa už stretol s tvrdením, že po víne zvykne bolieť hlava. Naozaj je však za to zodpovedný nápoj bohov? „Na 90 percent je to výhovorka po nadmernej konzumácii alkoholu. Sú však aj senzitívnejší ľudia, ktorým nerobia dobre určité látky – histamín, triesloviny, síra, no potrápiť vie aj cukor. Zväčša je to spojené s lacnejšími vínami, ktoré sa viac docukrujú. Určite treba víno konzumovať striedmo a oddávať sa ochutnávaniu. Radšej si vychutnať jeden pohár kvalitného vína ako fľašu niečoho nekvalitného. Ide o zážitok, a bolesť hlavy ním nie je,“ radí someliér z Wine Door Club.

Náš tip: Objav skvelé vína s bonusom

Ak hľadáš naozaj kvalitné vína, mal by si vyskúšať vínne predplatné od Wine Door Club. Je úplne bez viazanosti a teraz môžeš navyše získať aj bonus 10 eur na prvú objednávku s rýchlym dodaním do 3 až 5 dní. Pri kúpe celoročného členstva vieš dokonca ušetriť až 60 eur. Máš istotu, že dostaneš víno najvyššej kvality, ktoré vyberá skúsený someliér Erik Dorušinec. Zabudni na zdĺhavé vyberanie a spoľahni sa na profesionálov. Potom už len stačí si ho dokonale vychutnať.

VIAC O VÍNNOM PREDPLATNOM

Wine Door Club
Zdroj: Wine Door Club

Advertoriál pripravený v spolupráci s Wine Door Club.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame