#Motorola uviedla na trh ďalšiu sériu svojich sklápacích smartfónov. Na testovanie sme dostali model Razr 50 Ultra, ktorý sa snaží prístupom odlíšiť od konkurencie. Čo ho robí výnimočným a ako sa odlišuje od ostatných sklápacích smartfónov na našom trhu?
Väčší externý displej sa už vyrobiť nedá
Menšie sklápačky, ktoré sa otvárajú po horizontálnej osi, sú si veľmi podobné. Preto prísť s niečím, čo konkurencia nemá, nie je jednoduché. Motorole sa to darí už druhý rok po sebe a aj Razr 50 Ultra na prvý pohľad zaujme veľkým, až 4-palcovým displejom na prednej strane. Mimochodom, ide o väčší displej, aký mal prvý iPhone.
Obteká okolo fotoaparátov a siaha od kraja po okraj. Viac tento displej zväčšiť už prakticky ani nie je možné. Aj v uzavretom stave má nový Razr odomknutý celý Android. Písanie je pohodlné, videá sa prispôsobia jeho rozmerom a navyše má až 165 Hz.
Väčšina aplikácií však využíva len vrchnú časť displeja po fotoaparáty. Na jednej strane je to škoda, keďže pomerne veľká časť displeja je nevyužitá, na druhej strane fotoaparáty nezavadzajú v používaní – čo sa občas stávalo v minuloročnom modeli. Zišlo by sa ešte vymyslieť, čo so zvyškom displeja.
Aj vnútorný panel má 165 Hz a oba disponujú technológiou LTPO, teda možnosťou klesnúť až na 1 Hz a zobraziť všetky farby. Sú krásne, farebne presné a veľmi svetlé – vnútorný má 3000 nitov pri HDR, vonkajší 2400 nitov pri HDR. Externá má navyše ochranu Gorilla Glass Victus a odolnosť voči vode do 1,5 metra na pol hodinu.

Najmodernejšia konektivita
Čo ma však úprimne teší viac ako displeje, je starostlivosť o konektivitu. Viem, že modely Ultra by mali mať vždy to najlepšie, no neplatí to zakaždým a u každého výrobcu smartfónov. Razr 50 Ultra má napríklad najmodernejší Wi-Fi prijímač 7. generácie a bluetooth verzie 5.4. Vďaka nim je telefón pripravený na roky práce.
Jadro mobilu tvorí Snapdragon 8s Gen 3. Oproti plnej verzii tohto procesora sa líši len minimálne. Najväčší rozdiel je vo výkone na jedno aj všetky jadrá, aj keď si ho zrejme ani nevšimneš. Napríklad, výsledky zo šetrenia batérie sú úplne rovnaké pri oboch verziách. U nás je z hľadiska úložiska dostupná len verzia 12/512 GB, teda tá najvyššia, a to za cenu 1 199 eur.
Čím ďalej, tým viac aplikácií dokáže využívať presun obrazovky. Keď si teda na externom displeji otvoríš apku, po otvorení je aktívna aj na vnútornom displeji. A naopak. Funguje tak aj YouTube či apky od Meta. Externý displej po neustálom otváraní a zatváraní občas trhal animácie, ale vypnutím a zapnutím displeja som všetko vyriešil.

Ešte dotiahnuť konštrukciu
Rád by som sa ešte vrátil k samotnému spracovaniu, pretože softvérových zmien je tu len minimum. Aj keď je pánt znova o niečo tuhší, stále to nestačí. V zavretom aj otvorenom stave drží smartfón pevno, no akonáhle ho chceš používať v pootvorenom stave, nie je pánt dostatočne tuhý – aj jemnými dotykmi či mykaním sa otvára alebo zatvára.
Na druhej strane, musím pochváliť kvalitu spracovania mimo pántu. Ryha je internom displeji je takmer neexistujúca a plynulo sa po nej prechádza. Všimneš si ju len pri určitom uhle. Navyše, zatvorenie mobilu má krásny dunivý zvuk. Celý výrobok pôsobí elegantne, vrátane tmavého zeleného vyhotovenia.
Zastavím sa ešte pri umelej koži na chrbte, ktorá má hneď niekoľko výhod a ide o veľké plus celého smartfónu – na stole sa nešmýka, mobil nie je zo zadnej strany chladný. Materiál je príjemný na dotyk a je lepší ako matný hliník alebo plast. Znova raz je dizajn Motoroly na tej najvyššej úrovni.

Denné fotky
Fotoaparáty Razr50 Ultra urobili oproti minulým rokom jednu zásadnú zmenu. Ultra-wide objektív je nahradený teleobjektívom. Teraz majú oba snímače 50 Mpx a navyše možnosť 2-násobného optického priblíženia. Fotky sú plnej kvalite veľmi sýte, živé, detailné a HDR pracuje naozaj ostošesť. Dokonca aj na samotnom mobile vyzerajú fotky vďaka dobrému displeju výborne.
Motorola citeľne vylepšila aj automatické ostrenie, ktoré je rýchlejšie a presnejšie. Síce som si pri fotke kmeňa stromu musel dopomôcť manuálne, ale mobil presne vedel, čo potrebujem zaostriť a čo naopak rozostriť.
Dvojnásobný zoom je výborný a aj digitálny do 5-násobku je maximálne použiteľný. Fotka síce pri vyššom zoome stráca detaily a hĺbku, ale nie farebnú vernosť. Z fotiek som viac ako nadšený, skutočne ide o veľký skok – hoci musel výrobca obetovať ultra-wide.
Video má po novom ďaleko lepšiu stabilizáciu. Tá ale funguje len v rámci optického priblíženia. Akonáhle prejdeš na 3-násobný zoom a viac, každý krok spoznáš na obraze, pretože sa ostrenie mierne zatrasie. Stávalo sa to v 4K aj vo Full HD, no myslím, že táto menšia chyba sa dá odstrániť lepšou systémovou stabilizáciou.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Nočné fotky
V noci sa podľa mňa karta zasa obracia. Zatiaľ čo cez deň je lepšie fotiť na 50 Mpx s HDR, večer odporúčam nechať všetko na automatiku. 50 Mpx príliš presvetľuje objekty, a to aj tie, ktoré pôvodne nie sú osvetlené. 12 Mpx automatika má vernejšie spracovanie farieb aj hĺbku záberu. Našťastie, tmavú čiernu oblohu dokážu odfotiť obe alternatívy.
Čo sa týka zaostrenia, tam mobil už trošku tápa. Síce vie nájsť ten správny objekt, ale nie úplne dokonale ho zaostriť. Navyše, pri fotkách objektov, ktoré nie sú priamo osvetlené, nájdeš viac šumu. Jednoducho, portréty v noci potrebujú ešte upgrade.
No a druhý objektív, teda tele, žiaľ, v noci trochu stráca zmysel. Do 2-násobného optického priblíženia sú fotky pekné, čokoľvek nad tým však už nie. Napríklad digitálny 5-násobom nedokáže ani poriadne zaostriť. Vidíš to aj v galérii, kde bol najlepší štvrtý pokus. Ani nočnú oblohu si príliš neužiješ – jedine na statíve. Mesiac na Pro nastaveniach fotí ako olejomaľbu – sú to však stále lepšie fotky ako väčšina vlajok. Ale sú nepoužiteľné.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Batéria a nabíjanie
Jednou z najpozitívnejších zmien Razr 50 Ultra je však pre mňa výdrž batérie. Minulý rok bola kvôli menšej batérii a staršiemu procesoru veľmi slabá. Tentokrát vydrží mobil na jedno nabitie 5 až 6 hodín so zapnutým displejom. Nie je to úplne terno, ide o jednodňovým mobil, ale pri sklápačke sa aj takáto hodnota počíta.
Výdrž sa medziročne zlepšila o zhruba 20 %, za čo môže o 200 mAh väčšia batéria aj lepší procesor. To, čo vydržal Razr 40 Ultra v šetriacom režime, dokáže 50 Ultra na plnom výkone. Motorole pomáha aj čoraz hranatejší displej (aj keď stále oblý), ktorý predsa len pridá na objeme pre komponenty.
Nielen batérie, ale aj nabíjanie je oveľa lepšie. V balení sa nachádza 45 W adaptér, ktorým nabiješ zariadenie zhruba za hodinu. Okrem toho má Razr 50 Ultra aj 15 W bezdrôtové a 5 W reverzné káblové nabíjanie. To je obrovský skok oproti minuloročnému modelu, a to nielen v ponuke nabíjania, ale aj v samotnom výkone.

Verdikt
Motorola ukázala zatiaľ to najlepšie, čo v kategórii sklápacích mobilov dokáže. Zväčšila displej svojho Razru prakticky na maximum, vylepšila fotoaparáty, batériu aj celkový dojem z používania. Pre majiteľov Androidov, ktorí uvažujú nad sklápacím zariadením, pôjde o dobrú voľbu a rozhodne neoľutujú.
Dá sa ale v tejto kategórii urobiť viac? Áno. Takmer všetci výrobcovia akoby čakajú, čo bude ďalšou veľkou vecou v segmente. Displeje sú špičkové, ryha v strede takmer neexistuje, používania nemá takmer žiadne mínusy. Už len teda skryť kameru pod displej… Ak sa o to Motorola nabudúce pokúsi, mohla by prekonať konkurenciu a získať tak záujem publika. Ale i tak je už veľmi vysoko.
Plusy
- Krásne displeje
- Najväčší externý displej na trhu
- Elegantné kožené spracovanie
- Najmodernejšia konektivita
- Výborné denné fotky
- Opäť dlhšia výdrž batérie
- Konečne viacero možností nabíjania
- Adaptér aj kryt v balení
Mínusy
- Stále nemá tuhý pánt
- Nočné fotky stále potrebujú upgrade
- Vysoká cena (bez možnosti výkupov a bonusov)
Zdieľať na