#Sú výrobcovia smartfónov, ktorí svoje série upravujú len minimálne. A potom sú tí, ktorí drasticky. Každému môže vyhovovať niečo iné. Motorola sa rozhodla pre obrovskú zmenu svojej nie tak dávno predstavenej série Edge Neo – vracia sa ku koreňom a oproti minulému roku ide o zmenu na nepoznanie. Bude to však update k lepšiemu?
Znovu rovný displej a štýlové farby
Minuloročná Edge 40 Neo mala 6,55-palcovový zaoblený displej. Tohtoročná Edge 50 Neo má menší 6,4-palcový rovný displej. Za mňa osobne je to zmena k lepšiemu a to zrejme povie aj väčšina používateľov smartfónov. Navyše je displej svetlejší, detailnejší a vďaka LPTO technológii aj šetrnejší k batérii.
Druhou výraznou zmenou je pridanie tretieho zadného teleobjektívu. Nasleduje nová kolekcia farieb z dielne Pantone a nami testovaná červená v úprave vegánskej kože je teda veľmi vydarený kúsok. Rovnakej farby je aj kryt v balení, ktorý je vyrobený z rastlín. Z balenia však vypadol adaptér, ale v dnešnej dobe to už nie je mínus. Navyše, Motorola ich v prípade potreby výrazne zlacnila naprieč celým trhom.
Z konštrukčného hľadiska nemôžem zabudnúť na armádny certifikát MIL-STD-810H. Vďaka nemu by mal mobil vydržať napríklad aj horúce dni v rozpálenom aute alebo, naopak, chladné počasie. To sa dnes hodí. Štandardom je už 256 GB úložisko v základe, minulý rok to bola polovica a za dnešný štandard sa priplácalo.
Zmeny v praxi
Zmeny nie sú viditeľné len na papieri, ale sú citeľné aj v praxi. Osobne mám radšej menšie telefóny, aj keď v prípade Edge 50 Neo nejde o žiadny kompakt. Je však pravdou, že vo svojej sérii je jedným z tých menších, čo mňa veľmi potešilo. Navyše, s rovným displejom sa bez problémov používa v jednej ruke a hoci je čítačka odtlačkov prstov dosť dole, nevadí mi to.
Na svoju cenu má prekvapivo malé rámčeky, aj keď samotné čelo a brada sú trošku hrubšie oproti bokom. Vegánska koža na chrbte zabezpečí, aby sa mobil nešmýkal a bol zároveň príjemný na dotyk. Smartfón je dostupný v modrej, sivej, červenej a latté farbe, z ktorých si určite vyberie každý. Osobne by som preferoval modrú.
Za tie roky, čo testujem Motoroly, musím povedať, že výrobca počúva svojich fanúšikov aj recenzentov – najmä po systémovej stránke. Softvér je dobre odladený, čím ďalej tým intuitívnejší, využíva gestá a jeho rozhranie si vieš voľne prispôsobovať. Niekomu, kto sa rád hrá s nastaveniam, farbami, veľkosťami widgetov či s obrazovkou ako takou, bude tento kúsok veľmi vyhovovať.
Konečne viac ako dva roky
Edge 50 Neo je súčasťou rodiny Moto Edge a je akoby vstupnou bránou do vlajkovej série Motoroly. Jednou z ich najväčších kritík bolo, že aj napriek vysokej cene garantovali len dva roky podpory veľkých aktualizácií. To sa konečne mení a po novom budú mať vlajkové Edge vrátane 50 Neo až 5 rokov aktualizácií. Ešte zrýchliť ich dodanie a bude to super.
Čo to znamená pre bežného používateľa? Veľa! Ak si mal doteraz Motorolu, tak po dvoch rokoch, resp. dvoch veľkých aktualizáciách si ďalšie už nedostal a mohlo sa teda stať, že nové funkcie z novších mobilov či dokonca aj niektoré aplikácie neboli plne podporované. Teraz sa toto „bezpečné obdobie“ mení z 2 na 5 rokov a je pravdepodobné, že si nebudeš musieť po chvíli zaobstarať nový mobil.
Ešte spomeniem, že o výkon sa stará znova Dimensity, tentokrát 4nm procesor 7300 a 8 alebo 12 GB RAM. Výrobcovia u nás predávajú primárne sériu s nižšou operačnou pamäťou a hoci som osobne testoval tú vyššiu, tak aj s 8 GB by si si mal úplne vystačiť.
Denné fotky
Ako som spomínal, k 50 Mpx hlavnému snímaču a 13 Mpx ultra-wide objektívu pribudol tretí – teleobjektív s 10 Mpx a 3-násobným optickým zoozmom. Okrem toho, že počas vyššie spomenutého približovania nestráca kvalitu, robí aj veľmi kvalitné makro fotky – všimnúť si to môžeš napríklad na lososovi, ale kamienkoch v galérii.
Prejdime však k dvojici, ktorá sa síce od minulého roka nezmenila, ale predsa funguje s novým procesorom o trochu lepšie. Na 50 Mpx, ale aj na automatike fotí o niečo sýtejšie farby. Zaostrené objekty sú plné detailov a farieb, no uvítal by som, aby boli podobne kvalitné aj objekty v diaľke – pri ostrení na celý frame. Niektoré oči si to však nemusia všimnúť.
Aj keď sú farby sýtejšie, osobne sa mi tento štýl páči. Ide o fotky, ktoré sú dostatočne upravené tak, aby si ich mohol hneď postnúť na sociálne siete, ale zároveň nejde o prepaly. Pre nenáročného fotografa ideálne kombinácia, ktorá ušetrí čas. Jediné mínus je, že niekedy sa objektu zlejú farby do jednej a zanikne textúra – to môžeš vidieť napríklad na fotke kvetu.
Video je o niečo stabilnejšie ako minulý rok. Počas prepínania objektívov obraz netrhá. Môže za to aj dobré usporiadanie objektívov do štvorca, a nie do jednej línie. Len škoda, že tých 60fps nie je stále možných na 4K, ale iba vo Full HD.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Nočné fotky
Podobne ako minulý rok, ani Edge 50 Neo nie je telefón na akčné nočné fotenie. Preto som sa rozhodol fotiť nielen v noci, ale aj v šere. Samotné nočné fotky nevyzerajú úplne zle, ale znova sa nezaostrené objekty doslova rozlievajú v pozadí. Ani na viackrát a ani s nižšou clonou som si nepomohol.
Šero je už predsa trochu prijateľnejšie počasie. Znova však veľmi záleží na tom, čo fotíš, pretože uzávierka sa s každým zhoršením svetelných podmienok predlžuje. Preto napríklad fotka rieky síce na prvý pohľad nemusí vyzerať zle (najmä bytovky a mrakodrap v pozadí), ale samotná voda je veľmi mäkká a bez akýchkoľvek detailov či textúry.
Ak by som nočné fotenie mal nejako zhrnúť – treba fotiť statické objekty, ktoré sú dobre osvetlené, netreba ich zoomovať a nemali by sa nachádzať v príliš veľkej vzdialenosti od teba. Inak z týchto objektívov bez slnka alebo umelého osvetlenia dobrú fotku nedostaneš.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Batéria a nabíjanie
V prípade batérie mám dobré aj zlé správy. Keďže sa zmenšilo telo zariadenia a trošku aj váha, zmenšila sa aj batéria, a to z 5000 na 4310 mAh. Na výdrži som to pocítil. Kým minulý rok som nemal problém dostať sa na 7,5 až 8 hodín, tento rok to bolo o hodinu menej – a to aj napriek novšiemu procesoru a LTPO technológii.
Na druhej strane nie je úplne fér porovnávať to takýmto spôsobom. 7-hodinová výdrž zapnutého displeja je na 4310 mAh objem batérie veľmi dobrá a ak by sme od minuloročnej výdrže odrátali šestinu batérie, ktorá dnes chýba Edge 50 Neo, zistili by sme, že konečná výdrž na 1 mAh je lepšia. Samozrejme, platí, že čím viac hráš náročné hry, zapínaš 5G sieť a nakrúcaš, tým menej vydrží. Šetriaci režim spomalí snímkovanie a dodá približne dve až tri hodiny naviac.
Najväčšie prekvapenie? Bezdrôtové nabíjanie, a to až 15 W. Správne čítaš, aj tento vstup do vlajkovej triedy má veľmi solídne nabíjanie bez drôtu, ktoré som v tomto modeli tak veľmi chcel vidieť. Inak sa mobil nabíja až do 68 W za približne 35 minút. Bezdrôtovo do dvoch hodín.
Verdikt
Motorola Edge 50 Neo je na svoju cenu 499 eur skvelý telefón, ktorý má len málo kompromisov. Má dostatočný hardvér, krásny displej, pre mňa osobne vyhovujúcu veľkosť, netradičné spracovanie chrbta, bohatý výber farebných úprav a softvér, ktorý si môžeš upraviť podľa svojich predností. Jediným väčším úrazom sú horšie fotky počas noci.
Pre tých, ktorý hľadajú strednú triedu a nie sú im sympatickí čínski či kórejskí výrobcovia, je Edge 50 Neo ako stvorený. S novou 5-ročnou podporou ide navyše o kúpu na poriadne dlhé obdobie, a nielen o prechodný mobil. Aj keď už adaptér kvôli novým reguláciám nie je v balení (kryt stále áno), na svoju cenu môže konkurovať takmer každému kúsku v strednej vyššej triede.
Plusy
- Zaoblený displej sa zmenil na rovný
- Svetelnosť displeja a LTPO technológia vo svojej kategórii
- Krásne spracovanie chrbta vrátane vegánskej kože
- Military standard 810H ako ochrana pred teplom aj chladom
- Pridaný teleobjektív s peknými makro zábermi
- Prechod z 2 na 5 rokov aktualizácií a podpory
- Rýchle káblové aj bezdrôtové nabíjanie
- Kryt v balení
Mínusy
- Slabé výsledky z nočných fotiek
- Nakrúcanie v 4K len v 30fps
Zdieľať na