#Každoročné testovania nového Foldu je jedno z najzaujímavejších v celom roku. Ide totiž o jedno z mála zariadení tohto typu, ktoré sa na náš trh dostane. Samsung vypočul ľudí a prináša mierne upravený dizajn spolu s množstvom AI funkcií. Jeho cieľom je totiž zaujať oveľa širšiu cieľovku. Je konečne tento mobil aj pre teba?
Iné proporcie aj váha
Používatelia to chceli, tak to tu máme. Galaxy Fold6 má o takmer 3 milimetre širší otvorený displej, no je o takmer 1,5 milimetra nižší. Taktiež má v zatvorenom stave o 1,3 milimetra tenšie vyhotovenie a o 14 gramov menej ako Fold5, dokonca až o 24 gramov menej ako Fold4. Toľko k číslam, no osobne by som uvítal aj trošku väčšie zmeny.
Napohľad sa zmenilo aj jeho vyhotovenie a hrany zariadenia aj displeja už nie sú oblé, ale hranaté. Pripomínajú viac S24 Ultra. Táto zmena nebude sedieť každému, najmä nie ľuďom s menšími rukami, ale osobne ju vítam. Mobil pôsobí lepším a prémiovejším dojmom. Jeho predný displej sa oveľa lepšie ovláda aj jednou rukou.
Nebojím sa tvrdiť, že aktuálna verzia Foldu je to najkrajšie, čo som v tejto kategórii dosiaľ videl. Fotoaparáty síce pomerne výrazne vystupujú z tela, a to až na dvakrát, ale kryt s dotykovým perom k nim doľahne a dorovná ich. Jediným stále výrazným konštrukčným neduhom je pomerne veľká a výrazná ryha v displeji, ktorú cítiť po každom prejdení. Je ďaleko výraznejšia ako vo Flipe – na dotyk aj na pohľad.
Stále najšikovnejší multitasking
Rozhranie Foldu6 sa naopak nezmenilo – a to je dobrá správa. Funguje totiž ako menší počítač alebo tablet. Ak máš otvorenú aplikáciu, vidíš dolu lištu s poslednými otvorenými apkami, prípadne tými, ktoré si tam pripneš. Taktiež si môžeš vybrať viaceré aplikácie na jednu obrazovku a aj pri prechode na inú apku sa ti ich poradie uloží.
Toto všetko vieš navyše ovládať dotykovým perom, ktoré je súčasťou krytu, teda príslušenstva mimo základného mobilu. Odporúčam ho mať, mobil sa skutočne ovláda pohodlne, pero má minimálnu latenciu a je vždy poruke – uložené v kryte.
V režime Flex, teda v polootvorenom stave, môžeš jednu polovicu obrazovky využívať ako touchpad a klávesnicu, druhú ako obrazovku. Všetko funguje ako menší laptop. Výhodou je taktiež možnosť režimu Dex – teda vytvorenia počítačového rozhrania pripojením mobilu do monitora. Flip6 túto možnosť stále nemá. Výkonný čip takto zvládne napríklad aj úpravu fotiek či videí.
Funkcie AI, ktoré využiješ
Prejdem postupne k AI funkciám, ktorým sa Samsung na predstavení noviniek venoval pomerne dosť. Aj sem sa dostali funkcie ako Circle to Search, prekladanie cudzieho jazyka v reálnom čase, dokonca aj z fotoaparátu, či asistent úpravy štýlu textu. Ten funguje aj v aplikácii tretích strán, napríklad vo Whatsappe, keď len pomocou pár kľúčových slov mobil vytvorí odpoveď.
Často som využíval sumarizáciu textu. Stačí, aby si napríklad odfotil stranu z učebnice, nechal si ju prepísať na text a ten následne mobil zosumarizuje do dôležitých odrážok. Keby som len mal tieto funkcie ešte pred dokončením školy…
V pracovnom živote však pomôže záznamník. Ak si nahráš rozhovor, Fold6 ho dokáže prepísať, pričom rozporná, koľko ľudí bolo vtedy prítomných a jednotlivým prepisom pridá aj respondentov. Sumár z tohto rozhovoru môže vyzerať tak, že uvidíš tie najdôležitejšie body, ktoré kto povedal. A to všetko v priebehu pár sekúnd a bez námahy.
Už v recenzii na Flip6 som opisoval možnosti editovania fotiek, uberania objektov či, naopak, ich pridávanie. To všetko nájdeš, samozrejme, aj tu. Nechýba tiež možnosť spomaliť video pridržaním prstu na obrazovke počas jeho prehrávania. Mobil automaticky dopočíta vynechané snímky, aby bolo spomalené video plynulé. Takto si ho vieš aj uložiť a prípadne hodiť na sociálne siete.
Denné fotky
Myslím si, že Fold mal na rozdiel od Flipu vždy o niečo menej prekontrastované farby snímok, a teda vernejšie spracovanie. Rovnaký pocit mám aj tento rok. Fotky sú na prvý pohľad nevýrazné, ale také by mali byť. Napriek tomu na automatike procesing príliš farebne zjednocuje napríklad trávu alebo cestu – jednoducho tieto objekty zleje. Je to však menej citeľné ako pred rokom.
Výstupy z 50 Mpx sú pochopiteľne to najlepšie, čo sa tu nachádza. Mierenie detailov zaostreného objektu je veľmi dobré, hoci by som uvítal viac hĺbky. Nezaostrené časti fotky sú však čudne rozmazané, až mäkké. To platí aj počas fotenie na automatiku. To rozostrenie nie je ono. Fold ho mal aj minulý rok a v tomto smere sa nič nezmenilo.
Ultra-wide na druhú stranu doznal mierneho vylepšenia, aj keď zrejme len softvérom. Oveľa menej kriví objekty po stranách a lepšie pracuje s farbami. Zoom je až do trojnásobku optický, no aj digitálny je vo veľmi dobrej kondícii. Do zhruba 10-násobku vidíš minimum deformácií a dokonca aj farebné spracovanie je zachované. Až nad túto hodnotu fotky mäknú.
Aj keď som vymenoval pár negatív, rád by som dodal, že napriek občasnému prešľapu je fotenie so Foldom6 veľmi spoľahlivé. Hoci som rovnakú scénu odfotil viackrát, fotky boli takmer na chlp rovnaké, čiže dostaneš vždy rovnakú kvalitu.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Nočné fotky
Zas a znova platí, že v noci má Fold oveľa agresívnejšie HDR ako cez deň. Vidieť to na farbách, ktoré sú často extrémne sýte. Ak ale dobre trafíš bod ostrenia, dostaneš peknú fotku, ktorú môžeš bez úprav hodiť na sociálne siete. Niekomu sa tento štýl bude páčiť, niekomu nie.
Ultra-wide má rovnaké farby ako hlavný objektív na automatike aj 50 Mpx (konečne) a dokonca ani zdroj svetla nie je prepálený. Jeho jediné mínus je slabšia hĺbka scény. Optický zoom je do trojnásobku maximálne použiteľný, avšak nad tieto hodnoty už radšej nechoď – strácajú sa detaily aj farby. Na maximálnom 30-násobku máš dovolené fotiť jedine Mesiac.
Celkové nočné fotenie je spoľahlivé vďaka skvelej stabilizácii Samsungu. Aj keď som niektoré scény fotil s 3-sekundovou uzávierkou z ruky, fotky boli ostré napriek tomu, že som mierne pohol rukami. Tak ako počas dňa aj tu musím zdôrazniť, že fotenie za rovnakých podmienok prináša rovnaké výsledky.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Batéria a nabíjanie
Výdrž Z Fold6 by som v mnohých ohľadoch prirovnal k Foldu5. Pohybuje sa od 6,5 až po necelých 8 hodín na jedno nabitie. Všetko závisí od toho, ako často využívaš vnútorný displej a ako dlho v kuse robíš náročné aktivity. Napríklad, hranie hier cez internet žerie dosť batérie a navyše vie zahriať zariadenie.
Pozeráme sa teda na 1,5- až maximálne dvojdňový telefón, čo je vo svojej kategórii priemerná hodnota. Čínska konkurencia začína v tomto smere Samsung predbiehať. Chápem, že juhokórejský výrobca možno preferuje odparovaciu komoru, ale myslím, že budúci rok už musí prísť 5000 mAh batéria. Inak bude Čína ďaleko vpred (zvažuje až 6000 mAh).
A zasa to nabíjanie. Majitelia Foldu6 budú musieť byť trpezliví, pretože plná batéria bude z 0 na 100% až za takmer hodinu a pol. Je škoda, že pri sklápačkách Samsung neodomkne 45 W nabíjanie tak ako pri Ultre. Nachádza sa tu aj 15 W bezdrôtové a 4.5 W reverzné nabíjanie, napríklad na dobitie slúchadiel.
Verdikt
Vrátim sa teda k pôvodnej otázke – je Fold6 konečne pre každého? Zrejme stále nie. Sklápačky sú špecifický segment, a preto zaujmú špecifickú cieľovku. Ak so sebou často nosíš tablet alebo notes na poznámky, možno by som nad touto možnosťou pouvažoval. Taktiež by ho mali mať majitelia Foldu4 a nižších, ktorí sú spokojní a chcú „rovnaké“, ale lepšie zariadenie.
Aj keď Fold6 nie je pre každého, je každým rokom pre viac a viac ľudí. Stará sa o tom najmä softvér, ktorého vychytávky dokážu prilákať aj ľudí, ktorí by inak nad veľkou sklápačkou neuvažovali. Ak pristúpiš na fakt, že budeš nosiť vo vrecku mobil aj tablet v jednom, odpustíš mu pár nedostatkov (ktoré ale napríklad Ultra nemá) a peniaze nehrajú rolu, tak do toho. Našťastie má Samsung takmer neustále rôzne akcie a výkupy, vďaka ktorým môžeš na novom Folde ušetriť aj stovky eur.
Plusy
- Lepšie ovládanie vďaka širšiemu spracovaniu
- Hranatejší a na pohľad prémiovejší
- Najnovší procesor (špeciálne upravený)
- Výborný na multitasking
- Dostupný aj režim Dex
- Využiteľné AI funkcie
- Konečne zlepšený ultra-wide (vo dne aj v noci)
- Spoľahlivé fotenie
Mínusy
- Ryha je veľmi stále viditeľná aj citeľná
- Fotoaparáty príliš vystupujú
- 50 Mpx nefunguje tak dobre ako vo vlajkách Samsungu
- Pomalé nabíjanie
Zdieľať na