Spoznaj módny trend, ktorý ti zaručene svojou farebnosťou zdvihne náladu: Počul si už o trende dopamine dressing?

Minulý rok sa v súvislosti so žiarivým street štýlom objavil aj termín DOPAMINE DRESSING (Zdroj: Unsplash/sharonmccutcheon)

#Vplyv farieb na ľudskú psychiku je rokmi známym faktom. Aj keď na toto tvrdenie nie sú žiadne vedecké štúdie, niečo na tom bude. Módny priemysel pozoruje silu farieb a to, ako vplývajú na spotrebiteľa. Čoraz častejšie sa preto na trhu objavujú kolekcie v žiarivých odtieňoch, ktoré sa tešia obľube širokej verejnosti.

Pár faktov na úvod…

Čo je vlastne dopamín? Zjednodušene ide o látku, ktorá je kľúčovou pri dennom fungovaní našich organizmov. Od neho záleží to, ako sa cítime. Ovplyvňuje však aj to, ako sa hýbeme, ale aj čo jeme. Na rozdiel od serotonínu je priamo napojený na mozgové centrum, čo hrá veľkú rolu v motivácií. Ak teda nemáš chuť niečo robiť, môže to byť zapríčinené nízkou hladinou dopamínu.

Ale ako to súvisí s tvojim šatníkom?

Minulý rok sa v súvislosti so žiarivým street štýlom objavil aj termín DOPAMINE DRESSING. Priniesol so sebou teóriu, že ak sa začneš obliekať do oranžovej, ružovej, žltej, zelenej či nebeskej modrej, presvedčíš sám seba (a aj okolie) o svojej lepšej nálade.

Ak zadáš tento výraz napríklad do Instagramu, vyskočia na teba tisíce oblečenia v žiarivých a jasných tónoch, a k nim popisy užívateľov o tom, ako sa v týchto outfitoch cítia božsky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dopamine Dressing (@dopaminedressing)

Ako na dopamine dressing?

Ďalšími farbami tohto trendu majú byť všetky neónové farby, rôzne kombinácie žltej, červenej, ružovej, oranžovej, zelenej, fialovej a modrej. Podmienkou je, aby išlo o výrazné a žiarivé odtiene. Nič pastelové, nič tlmené.

Príklad tohto trendu nájdeš napríklad v haute couture u Alexis Mabille, Marca Jacobsa a iných. Mimo iné, skvelým príkladom je aj kolekcia ukrajinskej značky The Coat.

Kolekcia „pre-spring 2023“ – The Coat by KATYA SILCHENKO

Kolekcia nesie príznačné pomenovanie – Endorphine Booster. Vychádza z interpretácie strihov a grafických vzorov, ktoré boli populárne v druhej polovici 60. rokov minulého storočia, kedy trendy udával najmä Yves Saint Laurent.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zažeň jarnú únavu v začiatkoch: 5 tipov, ako byť zdravším a šťastnejším než tvoje okolie

„Táto kolekcia ma vrátila k životu, kreativite, k hľadaniu nových foriem a kombinácii. Mám pocit nášho víťazstva! Nech príde jar,“ uviedla kreatívna riaditeľka spoločnosti The Coat pre Vogue.

Dominantou kolekcie sú farebné štvorce na bielom podklade. Z nich sú vytvorené kabáty predĺženého strihu, rozšírené nohavice, bundy a šortky. Presne v duch filozofie značky môžeš tieto veci medzi sebou vrstviť a kombinovať podľa aktuálnej nálady.

 

Počul si už o tomto trende?

Zdroj: Vogue
Odporúčame