#Vaping je moderná forma elektronického fajčenia, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite. Od tradičného fajčenia cigariet sa odlišuje najmä tým, že produkuje paru namiesto dymu. Elektronické cigarety sú obľúbené hlavne u mladších generácií, ktoré ich často vnímajú ako menej škodlivú alternatívu k fajčeniu.
Niektorí odborníci však upozorňujú na potenciálne nebezpečenstvá spojené s vapovaním, vrátane závislosti a negatívneho vplyvu na zdravie. Napriek tomu tento trend rastie. V článku sa dočítaš:
- Ako sa líši vape od cigariet
- Koľko tínedžerov skúša vape, ale cigarety nie
- Či je skutočne vape neškodný
- Aké je prejsť z cigariet na vape
- Ako začínajú proti vapingu pristupovať firmy aj štáty
Ako sa líši vape od cigariet
Počas vapovania sa používa elektronické zariadenie, ktoré zahrieva kvapalný roztok obsahujúci rôzne chemické zlúčeniny. Z tých sa potom vytvára para. Na rozdiel od cigariet pri vapingu nevznikajú popol a dym, ktoré sú mimoriadne škodlivé pre zdravie. Vaping tiež umožňuje regulovať množstvo nikotínu a iných látok, ktoré sa vdychujú, a tak môže byť menej nebezpečný.
Miesto vdychovania nikotínu a dymu inhaluješ vodnú paru prostredníctvom inhalátora. Tento malý elektronický nástroj treba pravidelne nabíjať elektrinou. Ľudia, ktorí vapujú, si nekupujú cigarety, ale náplne vo forme vodného roztoku, ktoré elektronické zariadenie nahreje a vytvorí z nich paru.
Vedel si, že vaping sa stal populárnym už v 60. rokoch? Vtedy však existoval len vo forme vodných fajok. Malú prenosnú elektronickú cigaretu vynašiel a spopularizoval Číňan Hon Lik, aby sám prestal fajčiť. Dnes sa stáva fajčenie cez elektronické zariadenia čoraz populárnejšie (nielen) medzi mladými, čo dokazuje nejedna štatistika.
Po vape siahajú už tínedžeri
Výskum z roku 2018 ukazuje, že troj- až štvornásobne viac Američanov na stredných školách fajčilo v posledných týždňoch (pred analýzou) nejakú formu elektronickej cigarety miesto tradičnej nikotínovej. Výskumná vzorka bola pritom veľmi veľká, zahŕňala viac ako 44-tisíc študentov.

Nedávny prieskum z roku 2022 zasa hovorí o tom, že na stredných školách fajčí zhruba 16,5 % študentov a ich počet teda mohol mierne poklesnúť. Najčastejšie označovali v prieskume elektronické cigarety (9,4 %), cigary (1,9 %) a tradičné cigarety (1,6 %). Z elektronických cigariet, kam prieskum zaradil aj vapovanie, fajčí až 85 % študentov ochutené „látky“.
Elektronické cigarety verzus vaping
Aj samotné e-cigarety sa od vapu líšia. Nachádza sa v ich totiž tabak, ktorý obsahuje návykový nikotín. Na rozdiel od nich nájdeš vo vape len tekutú zložku chemikálií. Niektoré z nich môžu obsahovať nikotín, no len veľmi malé množstvo. Vybudovanie závislosti je preto náročnejšie.
Je teda vapovanie naozaj také bezpečné, ako si mnohí myslia? Aj ich výrobca priznáva, že nie: „Doteraz neexistuje žiadna bezpečná alternatíva k cigaretám. Navyše je ťažké hovoriť všeobecne o bezpečnosti celej kategórie bezdymových výrobkov, ktorá zahŕňa rôzne druhy zahrievaných tabakových výrobkov a e-cigariet.“
Menej škodlivé, ale nie zdravé
Prejdime však do priameho porovnania a pozrime sa na konkrétne štatistiky o cigaretách a vapovaní:
- Fajčenie je proces spaľovania, zatiaľ čo vapovanie je proces odparovania.
- Počas fajčenia vzniká dym, počas vapovania vzniká para.
- Cigareta vyprodukuje zhruba 3000 chemikálií, vapovanie zvyčajne len štyri.
- V oboch prípadoch je nikotín návykový (počas vapovania sa ho v látke nachádza výrazne menej).
- Fajčením tabaku je o 30 % vyššia šanca úmrtia na rakovinu, v prípade rakoviny pľúc je to až 80 %, vapovanie neobsahuje tabak.
- Fajčenie cigariet je priamo zodpovedné za zhruba 8 miliónov úmrtí ročne, na vapovanie (nelegálnych látok) je oficiálne evidovaných necelý sto úmrtí.
Vyplýva z toho, že vapovanie by malo byť veľmi dobrou alternatívou k cigaretám. V skutočnosti to tak ale nie je.

Porovnanie zariadení
Na slovenskom trhu sa aktuálne predávajú tri tipy elektronických zariadení, a to nasledovné:
- E-cigareta: Malé zariadenie vyzerajúce ako väčšia cigareta, ktorá je pomerne lacná, nedá sa napĺňať tekutými chemikáliami.
- Vape Pen: Ide o podobný produkt ako v prípade e-cigarety, no dá sa napĺňať tekutými chemikáliami, často sa musí plniť.
- PAV Vape (personal advanced vaporizer): Je o niečo väčšie zariadenie, ktoré dlhšie vydrží na jedno nabitie a má väčšiu kapacitu na tekuté chemikálie.
Bez nikotínu, no stále s chemikáliami
Dostávame sa k hlavnému problému vapovania a tým sú už viackrát spomínané chemikálie. Nie sú síce natoľko škodlivé pre ľudské telo ako tabak a nikotín, no vedia byť taktiež do istej miery nebezpečné.
V posledných rokoch sú vo svete evidované prípady úmrtia spojeného s vapingom. Konkrétne išlo o poranenia pľúc. Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb majú nahlásené tisíce prípadov, keď bol pacient včas hospitalizovaný, no sú aj prípady, ktoré skončili tragicky.
„Národné a štátne údaje zo správ od pacientov a testovania vzoriek produktov ukazujú, že e-cigarety a vapes obsadzujúce THC (teda tetrahydrokanabinol) najmä od neznámych zdrojov môžu za tieto udalosti,“ informuje americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Problémom má byť však aj acetát vitamínu E. Ten nájdeš bežne v rastlinných olejoch, obilninách, ovocí či zelenine a samotný škodlivý nie je. Rozdiel je však v tom, či ho konzumuješ alebo inhaluješ. „Acetát vitamínu E zvyčajne nespôsobuje poškodenie, ak ho požijete ako vitamínový doplnkok alebo ho aplikujete na pokožku. Predchádzajúce výskumy však naznačujú, že inhalácia acetátu vitamínu E môže narušiť normálne fungovanie pľúc,“ dodáva spomínané centrum vo svojej štúdii.
Prechod z cigariet na vaping
Na vaping sme sa pýtali aj našich čitateľov a ich skúsenosti po určitom čase používania. Richard z Bratislavy priznal, že fajčiť začal ešte na strednej škole a v zamestnaní ho to výrazne obmedzovalo. Preto sa pred rokom rozhodol prejsť z tradičných cigariet na vapovanie.
„Najprv mi ani tak nešlo o zdravie. Hovoril som si, že som mladý a kašlal som na to. Fajčenie ale išlo do peňazí. Už viackrát som skúšal prestať s fajčením, ale nemám asi takú silnú vôľu. Preto som prešiel na vape. Viem, že ani toto nie je úplne ideálne, ale aspoň nemusím fajčiť tabak a môžem si zapáliť aj doma bez toho, aby vznikol zápach.“

Richard nebol jediný, kto nám o vapovení povedal, že naňho prešiel skôr z donútenia ako z vlastnej vôle. Mladí ľudia často s vapom nezačínajú, berú ho ako nutnú alternatívu, ak chcú s fajčením seknúť, no nie sú úspešní.
O svojej skúsenosti nám porozprávala aj Kristína: „Prešla som z cigariet na vape, lebo sa priatelia sťažovali na smrad. Tiež ma to obmedzovalo a musela som fajčiť len vonku, často mimo partie. Na vape som ale dlho nevydržala, teraz fajčím elektronické cigarety.“
Národná zdravotná služba informuje, že ak chcú mladí skončiť s fajčením, vape môže by vhodnou alternatívou, no len na chvíľu. Spoločne s prechodom by mali začať užívať nikotínové náplaste (alebo obdobné prípravky) a využívať vape len toľko, koľko musia. Časom by mali prestávky medzi „fajčením“ predlžovať.
Vape začínajú zakazovať, zatiaľ neúspešne
Proti vapingu začali inštitúcie bojovať aj zákonmi. Napríklad v štáte New York (ale aj v Michigane) zakázali úrady predaj ochutených vape náplní. Má to však skôr opačný efekt. Na vzostupe je predaj nelegálnych náplní, ktoré nielenže nie sú zdanené, ale ani štátnymi úradmi kontrolované z hľadiska obsahu. Niekdajší prezident Donald Trump počas svojho úradu dokonca žiadal, aby boli zakázané federálne, teda v celých Spojených štátoch. To sa však nestalo.
K vapovaniu sa vyjadril aj Apple. Zo svojho App Store stiahol všetky aplikácie, ktoré mali čokoľvek spoločné s vapovaním, a to z vlastnej iniciatívy. Miesto toho tam nájdeš len apky, ktoré ti pomôžu skoncovať s týmto zlozvykom a ukážu ti, ako v reálnom čase ničí tvoje zdravie.
Najbezpečnejšia alternatíva
Hovorí sa, že ak fajčíš, tak s tým skoncuj. A keď nefajčíš, tak s tým ani nezačínaj. To isté platí aj o vapovaní. Z dát, štatistík a zdravotných výskumov vyplýva, že vapovanie síce predstavuje „zdravšiu“ alternatívu k cigaretám a dokonca aj k elektronickým cigaretám, no určite to nie je ideálne riešenie.
Vapovanie dokázateľne zvyšuje riziko srdcových chorôb a má z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na zdravie. Ak nefajčíš a nepotrebuješ teda s týmto zlozvykom prestať, tak s vapom ani nezačínaj. Ide o frajerinu, ktorá ťa časom prestane baviť a pôjde do peňazí (hoci menej ako bežné fajčenie).
Zdieľať na