Čo ak by sme prestali využívať na dopravu lietadlá? Čoskoro sa zrejme budeme musieť uskromniť

Lietadlá taktiež zanechávajú uhlíkovú stopu

Lietadlá taktiež zanechávajú uhlíkovú stopu (Zdroj: Unsplash.com/William Hook)

#Cestovanie lietadlom na dovolenku je rýchle, príjemné a dnes aj pomerne lacné. Niektoré firmy ponúkajú last-minute letenky k moru za lacnejšiu cenu ako keby si natankoval 10 litrov paliva do auta a odviezol sa 200 kilometrov. Cestovať lietadlom sa dá už od 10 – 15 eur. Aj preto ich mnohí uprednostnia pred zájazdovými autobusmi.

Lietadlo však spáli oveľa viac paliva na osobu ako auto či autobus na podobnej trati. Štúdia navyše ukazuje, že v roku 2018 letelo lietadlom len 11 % ľudí a medzinárodným letom dokonca len 4 %. Prečo planéta tak trpí, keď sa letecky presúva len jedna desatina jej obyvateľov, kým cestu autom uprednostní násobne viac ľudí?


Vrcholy Álp sa postupne sfarbujú do zelena: Čo to znamená pre našu planétu?


Takto to ďalej nejde

Na údaje o percentách prepravených ľudí upozornila švédska univerzita Linnaeus. Profesor Stefan Gössling hovorí: „Všeobecne by koniec leteckej dopravy neovplyvnil veľa ľudí. Už počas koronavírusovej pandémie sme zažili rapídny pokles letov a žijeme aj naďalej. Dokážeme to aj bez lietadiel.“

Podľa údajov za posledných 40 rokov si môžeš všimnúť, že v roku 2020, teda na začiatku pandémie, klesol počet nalietaných kilometrov o takmer 300 % a dostal sa na hodnoty z 90. rokov. Do dvoch rokov by sme sa však mohli dostať späť na rovnaké čísla ako spred pandémie.

Graf ďalej znázorňuje možný scenár do budúcnosti. Pri podobnom zvyšovaní leteckej dopravy sa do 30 rokov dostaneme na závratné čísla. Tie narastajú aj ruka v ruke so zvyšujúcou sa populáciou.

Graf nalietaných kilometrov
Zdroj: ICCT

Príliš veľa znečistenia

Ďalšia štúdia hovorí o tom, za aký percentuálny podiel uhlíkových emisií je zodpovedný práve letecký priemysel. Podľa nej bude teplota na Zemi rásť aj kvôli príliš častej preprave vzduchom. Letecká doprava môže byť zodpovedná až za 17 % celkových uhlíkových emisií, čo je už skutočne vysoké číslo.

Sem však netreba zarátať len cestujúcich, ale aj prepravovaný tovar. Čoskoro môže preto nastať stav, že budeme musieť obmedziť prepravu samých seba, aby sme vedeli zabezpečiť aspoň prepravu potravín a nezvyšovali tým teplotu na Zemi. Lietadlá by v horizonte 30 rokov mohli byť zodpovedné za oteplenie 1,5 až 2°C.

Čaká nás prelomové desaťročie. Aj graf vyššie ukazuje, že ak máme šancu niečo zmeniť, musí sa tak udiať v priebehu najbližších rokov. Sme však natoľko spravodliví k našej planéte, aby sme sa zriekli dovoleniek pri mori na druhej strane sveta? A čo je dôležitejšie, dokážu to najmä bohatí a vplyvní ľudia, ktorí by mali ísť príkladom? Ako by si odpovedal na tieto otázky?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com, ICCT, iopscience.oip.org
Odporúčame