Revolúcia v oblasti konvertibilných notebookov: Nový Microsoft Surface Laptop Studio ti vyrazí dych, je pripravený na Windows 11

Nový Surface Laptop Studio od Microsoftu je revolúciou v oblasti konvertibilných notebookov

Nový Surface Laptop Studio od Microsoftu je revolúciou v oblasti konvertibilných notebookov (Zdroj: Microsoft)

#Len nedávno sme ťa informovali o novom operačnom systéme Windows 11, ktorý je nadstavbou aktuálneho Windows 10. A nie je tomu tiež tak dávno, čo sme ti predstavili výhody konvertibilných laptopov. Microsoft si zrejme povedal, že tieto dve vlastnosti by sa k sebe hodili. Do predaja preto príde úplne nové Surface Laptop Studio, ktoré prinesie nielen revolúciu v oblasti konvertibility, ale využije vlastnosti nové operačného systému na maximum.


Všetko o Windows 11: Vzhľad, zmeny, aj parametre potrebné na rozbehnutie


Suverénny hardvér v krásnom tele

Laptopy od Microsoftu sa vždy nápadne podobali Macom. Nie je tomu inak ani tentokrát. Z obrovského Studia, teda vlajkovej lode multimediálnych Microsoft zariadení, sa odrazu stáva konvertibilný notebook. Ukrýva v sebe nadupaný procesor Intel Core i7 najnovšej 11. generácie s podporou 32 GM RAM. Priorita Studia boli vždy grafické programy, najmä balíček Adobe (Photoshop, Illustrator, Premiere Pro a podobne). Dnes už ich nerozbehne kdejaký počítať a už vôbec nie niekoľko naraz. Nový Laptop je však pripravený aj na tie najťažšie podmienky.

Srdce grafiky tvorí dedikovaná NVIDIA karta, konkrétne model GeForce RTX 3050. Renderovanie náročnejších videí či hranie hier preto Surface Laptop Studio zaručene zvládne bez problémov. Ak sa bojíš o nedostatok miesta na pevnom disku, zvoliť si môžeš aj verziu s 2 TB SSD. Pre ešte náročnejších má výrobca pripravené cloudové úložisko. Celý hardvér je zabalený do krásneho sivého tela s jemne zaoblenými hranami, ktoré si verím zamiluje každý.

V krásnom tele sa skrýva úžasný výkon (Zdroj: Microsoft)

Skúšal si niekedy zlomiť displej?

V čom teda spočíva revolúcia v konvertibilite? Štandardné konvertibilné zariadenia fungujú na princípe otočného displeja o 360°. Nový Surface Laptop Studio však neotočíš do tejto polohy. Displej musíš „zlomiť“. Samotnú obrazovú časť notebooku tvoria dva panely – jeden s dotykovou IPS obrazovkou a druhý ochranný. Práve ten druhý musíš zlomiť na polovicu, aby si obrazovku dostal do vodorovnej polohy a položil ju na klávesnicovú časť.

Je na tebe, ako veľmi chceš displej ohnúť. Môžeš síce len trošku, no úprimne, limituje ťa až samotná základňa s klávesnicou. Z tohto zariadenia teda dokážeš vytvoriť väčší „tablet“ s výkonom, aký dnes zaručene nemá žiadny iný tablet. Rozdiel v obyčajnom konvertibilnom notebooku a novom Laptope je teda v otočnom displeji, ktorý po novom leží na klávesnici a nie na zadnej strane podstavy. Microsoft vyriešil otázku zabraňovania prietoku vzduchu tým, že displej po novom nepretočíš, ale zlomíš.

Zariadenie vieš premeniť na tablet zlomením displeja
Zariadenie vieš premeniť na tablet zlomením displeja (Zdroj: Microsoft)

Prvé Surface Studio, ktoré vezmeš kamkoľvek

Konvertibilný nástupca skvelého Studia nie je len skvelý spoločník na prácu z domu či z kancelárie. Vďaka jeho šikovným rozhraniam a odľahčenému telu ho vezmeš kamkoľvek. Surface Laptop Studio váži len 1,8 kilogramu, čo je menej ako bežný herný notebook. Na to, akými vlastnosťami a hardvérom disponuje, hovoríme o naozaj ľahučkom tele, ktorý je tvorený prevažne hliníkom. Okrem toho, obrazovka má len 14 palcov, takže nové zariadenie je rozmerovo veľké asi ako A4 papier.

Poteší aj skvelá konektivita. Laptop ponúka rovno 2 Thunderbolty, vďaka ktorým si cez USB-C nabiješ zariadenia pokojne aj z powerbanky. Nechýbajú ani najnovšie verzie Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1. Microsoft nezabúda ani na jack pre káblové slúchadlá. Jediné, čo mu chýba, je optická mechanika na CD/DVD, ale to už dnes nie je priorita notebookov. Vďaka certifikácii Intel EVO dostaneš množstvo ďalších vychytávok ako napríklad prihlásenie pomocou snímania tváre či rýchle prebudenie.

Nový Laptop je vlajkovou loďou nových zariadení od Microsoftu
Nový Laptop je vlajkovou loďou nových zariadení od Microsoftu (Zdroj: Microsoft)

Multimediálne zariadenie za lákavú cenu

Ak hľadáš zariadenie, ktoré hravo zvládne najnovšie AAA herné tituly, náročné grafické programy, a predsa je vhodné na cestovanie, myslím, že si našiel skvelého favorita. Microsoft Surface Laptop Studio ponúka všetko, čo by grafik, videomaker či vášnivý hráč od zariadenia na prácu potreboval. Nechýba mu dokonca ani Surface Pen, malý bezdrôtový stylus, ktorý nabiješ magnetmi priamo z tela notebooku. To všetko je zabalené do odolného tela a najnovšieho operačného systému Windows 11.

Nový Laptop poteší nielen parametrami, ale napokon aj cenou. Bežne stoja Surface zariadenia niekoľko tisíc, to najnovšie ťa v základnej verzii vyjde na štyri tisícky. Treba však poznamenať, že majú väčšie displeje až do rozlíšenia 4K. Toto zariadenie ťa však ani zďaleka nezruinuje. V Amerike pri spustení predaja začínala cena na 1 599 dolárov. Predpokladáme teda, že s príchodom na Slovensko cena u nás neprekročí 2 tisícky. Síce to nie je malý peniaz, no Laptop za túto cenu ponúka doslova všetko, čo od nebudeš vyžadovať, a preto ho určite zváž.

Zdroj: hashtag.sk, Microsoft
Odporúčame