Tablet a notebook v jednom zariadení: Spoznaj výhody konvertibilných laptopov

Predstavujeme ti konvertibilné notebooky

Predstavujeme ti konvertibilné notebooky (Zdroj: Dell)

#Trh s notebookmi pozná veľké množstvo rôznych zariadení, pričom každé z nich je skvelé na určitý typ práce. Veľmi špecifickým laptopom je aj takzvaný konvertibilný notebook. Často ho nájdeš označený len ako dotykový notebook, prípadne 2in1. Ide o zariadenie, ktorého pánt sa dokáže ohnúť na celých 360°, čím ho robí notebookom, ale zároveň aj väčším tabletom. Spoznaj jeho výhody a zisti o ňom viac!


Ako si vybrať ideálny notebook? Krátky rýchlokurz, ako si nájdeš aj ty svojho favorita a neminieš tisíce


Cieľová skupina

Konvertibilné notebooky sú skvelým zariadením pre veľmi úzku skupinu ľudí, ku ktorej možno spadáš aj ty a ani o tom nevieš. Koncept je založený na tom, že ide o zmes laptopu a notebooku. Zvyčajne majú tieto zariadenia 14-palcové obrazovky, no nájdeš, samozrejme, aj väčšie panely. Novšie modely z tohto alebo minulého roka ti ponúkajú aj 4K obrazovky a ak rád kreslíš stylusom na tablete, určite oceníš, že mnohé zariadenia ti dodajú vlastný stylus v balení. Využívať pritom môžeš plnohodnotné programy na kreslenie ako Adobe Illustrator.

2in1 však nevyniká len v vďaka dotykovej obrazovke. Samozrejme, je luxusné si čokoľvek priblížiť, vzdialiť či posunúť vlastnými prstami. Oceníš to najmä pri multitaskingu. Dôležité je však spomenúť, že vďaka pevným a plne otočným pántom dokážeš vytvoriť zo zariadenia napríklad stan a sledovať filmy bez rušivej klávesnice. Fantázii sa medze nekladú a ako budeš tieto ohybné pánty využívať ty, je skutočne len a len na tebe.

Pre koho teda tieto laptopy sú? Povedali by sme, že pre zamestnancov na home office, prípadne študentov, ktorí s nimi často cestujú. Dotyková obrazovka sa zíde aj pri rôznych konferenčných hovoroch. Študenti zasa ocenia nízku záťaž na chrbticu. Treba si len povedať, či je toto zariadenie pre teba. Ak si sa v ňom našiel, konvertibilný laptop ti rozhodne v mnohom zjednoduší život.

Konveribilné notebook sú skvelé pre študentov a home office zamestnancov
Konveribilné notebook sú skvelé pre študentov a home office zamestnancov (Zdroj: Unsplash.com/Yinayak Sharma)

Výhody a nevýhody

Spomínali sme, že konvertibilné notebooky sú skvelé na cesty. Môže za to ich tenký a ľahký dizajn tvorený prevažne z hliníku. Nakoľko drvivá väčšina z nich neobsahuje vlastné dedikované grafické karty, ich váha sa pohybuje na úrovni 1.5 kg (niekedy aj menej). Pri menších displejoch však nedostaneš numerickú klávesnicu, ak ju však nepotrebuješ, chýbať ti nebude.

Ak si rozhodnutý, že pôjdeš do toho, nezabudni vyberať modely nie staršie ako 2 roky. V novších modeloch dostaneš odomykanie odtlačkom prstu, prípadne rozpoznaním tváre. Taktiež je vo výbave aj podsvietená klávesnica, mechanická krytka webkamery, nová generácie Wi-Fi 6 či nabíjanie pomocou technológie Thunderbolt, vďaka ktorej nabiješ svoj notebook aj pomocou powerbanky a zbavíš sa tak ďalšej zbytočnej záťaže – napájacieho adaptéru.

Ruka v ruke s týmito hračkami však ide hore aj cena. Štandardné modely so všetkým, čo som ti vymenoval, sa pohybujú v cenovej hranici medzi 700 – 800 eur. Nájdeš aj lacnejšie modely, pokojne aj do 500 eur, ale bez podsvietenej klávesnice a Thunderboltu. Záleží, čo všetko vyžaduješ. Ak ti na prácu stačí lacnejší procesor i3 (prípadne Ryzen 3), do 500 – 600 eur sa určite zmestíš. Pre náročnejších grafikov, strihačov či dokonca hráčov (Asus Zenbooky ponúkajú aj RTX grafiky) ide cena rapídne hore a za niektoré modely zaplatíš pokojne 2 500 eur. Treba si nájsť svoj kompromis.

Takmer každá väčšia značka ponúka v repertoári aj konvertibilné zariadenia
Takmer každá väčšia značka ponúka v repertoári aj konvertibilné zariadenia (Zdroj: Unsplash.com/Mika Baumeister)

Najznámejšie modely

Takmer každý väčší výrobca notebookov má vo svojom repertoári aj 2in1 zariadenia. Značka často nehrá úlohu, no ak máš napríklad rád klávesnicu od Lenova, bude trvať nejaký čas, kým si zvykneš na hranatejšie tlačidlá od HP. Preto ti povieme silné, ale aj slabé stránky najžiadanejších modelov na našom trhu.

Asus ZenBook

Rad ZennBook od Asusu nás veľmi príjemne prekvapil. Z touchpadu sa jediným klikom stane numerická klávesnica a preto v tomto odvetví nemusíš robiť kompromisy. Poteší aj kvalitný IPS panel a fakt, že menšie modely vážia len niečo málo nad 1 kilogram. Na trhu nájdeš aj dvojdisplejové ZenBooky (jeden displej je umiestnený nad klávesnicou), ktoré však stoja menší majland. Dostaneš v nich RTX grafiku, i9 procesor a obrovskú RAM. Či to využiješ, posúď sám.

Dell XPS/Inspiron

Dell vsádza na veľmi jednoduchý a čistý dizajn. Modely Inspiron sú základné konvertibilné notebooky so všetkým, čo vyžaduješ. Majú celokovové telo, čo ich robí síce o niečo ťažšími, ale aj odolnejšími. Tlačidlá na klávesnici majú menší zdvih a píše sa nich úžasne. Vyrábajú sa z drvivej väčšiny len s Intel procesorom, čo trochu dvihne ich cenu.

Prémiové modely XPS sú skutočnou slasťou pre grafikov vďaka 4K displeju a i7, prípadne i9 procesorom. Oba dostaneš s integrovanou grafikou Intel Iris Xe. Daj si pozor na svietivosť displeja, pretože niektoré modely ponúkajú len 220 nitové panely, ktoré nevyžarujú celý sRGB priestor.

Lenovo Flex/Yoga

Lenovo je stávka na istotu. Modely IdeaPad Flex ponúkajú správny pomer ceny a kvality. Nájdeš ich v 14-palcovom, ako aj v 15.6-pacovom prevedení. Okrem hliníkového šasi sú však vyrobené z plastu, čo na jednu stranu odľahčí zariadenie, no na druhú ho robí viac zraniteľným. V cene však dostaneš stylus. Vyššie modely Yoga ponúkajú už celohliníkové telo, lepšie procesory a kvalitnejší finish. Oceníš ich, ak hľadáš kvalitný notebook za rozumné peniaze.

HP x360 Pavilion/Envy

Aj HP má čo ponúknuť. Ich otočné modely Pavilion x360 a Envy x360 zoženieš vo väčšej aj v menšej verzii, s procesorom od Intelu aj od AMD. Vyberie si skutočne každý. Treba si len zvyknúť na ich štvorčekové plastové tlačidlá na klávesnici. Osobne odporúčam obzrieť sa po AMD procesore s integrovanou grafikou Radeon, ktoré ti maximálne postačia na akúkoľvek kancelársku prácu. Konvertibilné notebooky radu Envy obsahujú aj kvalitný stylus.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame