Michal je spoluorganizátor ešportových podujatí v Žiline: Projekt CORE má spájať ľudí, ktorí majú rovnakú vášeň

Michal

Michal sa podieľa na organizácii LAN eventov (Zdroj: Facebook/ COREesportevents)

#Michal je 18-ročný chalan pochádzajúci zo Žiliny, ktorý našiel svoju záľubu v počítačových hrách, neskôr ho oslovilo aj profesionálne prostredie tohto segmentu – ešport. Šugi, ako znie jeho prezývka, ale nechcel byť iba konzumentom tohto priemyslu, chcel sa v ňom aj viac angažovať. Začal teda pracovať v projekte CORE, ktorý organizoval ešportové podujatia pre vášnivých hráčov nielen zo žilinského kraja. Vášnivou prácou posunul so svojimi kolegami v meste Žilina ešport na vyššiu úroveň a spopularizoval ho aj medzi širokou verejnosťou. V rozhovore nám bližšie priblížil fungovanie projektu CORE a organizáciu ešportových podujatí.

Si súčasťou CORE a organizujete turnaje v Žiline. Ako dlho u nich pôsobíš? Čo je náplňou tvojej práce?

Ruku k dielu som pridal začiatkom roku 2019, kedy sme sa rozhodli, že po úspechoch s League of Legends LANkami (živé turnaje – pozn.red.) chceme skúsiť aj CS:GO. Sústredili sme sa vtedy na náš prvý turnaj (Veľkonočný turnaj), na ktorý som sa vtedy nesmierne tešil. Event dopadol skvele a mal som ešte väčšiu chuť pokračovať v organizovaní LAN akcií a hľadaní svojho miesta v tíme.

V tej dobe ma veľmi bavilo komunikovanie s partnermi a prezentovanie našej značky na sociálnych sieťach, čo ma nasmerovalo na miesto, kde práve teraz som. Aktuálne mám na starosti Marketing celého CORE, čo obnáša všetky rôzne veci týkajúce sa partnerov, sociálnych sietí, proma, a podobne.

Čo všetko sa musí splniť, aby sa vôbec zorganizovala LAN akcia?

Konkrétne asi ani nebudem menovať, lebo je toho vážne priveľa. Takisto každý, kto chce urobiť LANku má iné podmienky a inú myšlienku, s ktorou chce začať organizovať turnaje. Čo ale určite odporúčam je predstaviť si, ako by mala vyzerať finálna LANka, napísať si túto predstavu na papier alebo do wordu, aby to všetko nebolo iba v hlave jedného človeka. Vytvoriť veľký To-do list, kde bude spísané, čo všetko je potrebné, aby sa LANka zorganizovala, a potom rozdeliť zodpovednosti. Wuala, robíte prvé kroky k tomu, aby vyzerala podľa vašich predstáv.

Ako vyzeral tvoj bežný deň počas LAN akcie?

Vždy bol poriadne nabitý. Nabitý interakciou s ľuďmi, technikalitami, promovaním a všetkým možným, čo bolo v danú chvíľu potrebné vybaviť. Čo som si najviac užíval bola práve atmosféra, ktorú hráči priniesli. Víťazné výkriky, napínavé tichá počas finálových zápasov, smiech na celý klub. Aj pre tieto skvelé momenty sa mi večer po každej akcií zaspávalo s dobrým pocitom. Lebo počas eventov ako sú LAN Parties človek zažije tú skvelú atmosféru komunity.

Michal
Michal (vľavo) počas jednej z akcií v Žiline (Zdroj: Facebook/ COREesportevents)

Čo ohlasy širokej verejnosti na takýto formát podujatí? Podarilo sa vám v Žiline spopularizovať ešport aj pre laikov?

Dovolím si povedať, že určite áno. Jedna z akcií, ktorá mi napadne medzi prvými, ak ide o prezentáciu nášho projektu laikom, je FRIDAY 2019 – deň otvorených dverí Fakulty riadenia a Informatiky Žilinskej Univerzity, kde sme boli pozvaní ako hostia. Práve tu malo mnoho ľudí šancu ochutnať, čo ešport je a čomu sa my ako CORE venujeme. S radosťou môžeme povedať, že sme videli veľký záujem, čo nás veľmi povzbudzuje ďalej pracovať s myšlienkou osväty ešportu. Takisto si našej činnosti všimlo aj regionálne spravodajstvo Žilinak, ktoré sa o nás niekoľkokrát zmienilo vo svojich článkoch.

Čo môže človeku ponúknuť takáto aktivita? Čo to dalo tebe?

Je veľa vecí, ktoré aktivity podobné CORE dokážu dať. Mne, ako študentovi, dal šancu a prostredie, kde sa môžem prakticky učiť novým zručnostiam, ktoré sa mi celoživotne zídu. Vďaka týmto skúsenostiam som schopný ľahšie prijať feedback a rozmýšľať viac systematicky a organizovane. Zároveň CORE vnímam ako odrazový mostík do sveta dospelých. Množstvo vecí, ktoré vidím mojich rovesníkov robiť prvýkrát, som už mal možnosť vyskúšať predtým práve pri CORE, čo je obrovská výhoda a možnosť ako napredovať.

Aká je vaša vízia? Čo pre teba znamená takýto projet?

Pre mňa je to projekt, kde som našiel veľa skvelých kamarátov, s ktorými sa viem aj mimo našich akcií zabaviť a zároveň porozprávať o rôznych dôležitých témach. Práve o to nám ide. Chceme vytvoriť úrodnú pôdu pre ľudí, ktorí sa bavia ešportom a chcú sa ním baviť aj so svojimi priateľmi. Preto sa snažíme urobiť naše turnaje čo najviac komunitné a živé čo to ide. Lebo práve tam môžu kvitnúť nové skvelé vzťahy presahujúce cez akúkoľvek LAN akciu.

core event
Takto to vyzeralo pred dvomi rokmi v Žilinskom Escape Clube (Zdroj: Facebook/ COREesportevents)

Už dlhšiu dobu je váš projekt pozastavený, čo sa stalo? Zbrzdila vás pandémia?

Chceme vytvárať komunitu hráčov, ktorí sa stretávajú naživo. Aj preto dávame veľký dôraz na fyzickú formu našich turnajov. V časoch pandémie sme však skúšali ísť aj formou online eventov. Zistili sme však, že nám a ani našej komunite tento formát veľmi nevyhovuje. Aj preto sme sa rozhodli aktívne čakať na vhodnú príležitosť pre fyzickú LAN akciu.

Karty nám však zamiešali aj príjemnejšie dôvody. Dvaja z našich ťahúňov, Dávid a Edo, sa na začiatku tohto roku stali otcami a celý tím sa s nimi spoločne veľmi tešíme. Teraz však pred nami zostáva jeden veľký otáznik – Čo ďalej? Je to koniec? Alebo len čakanie na niečo ešte väčšie? Uvidíme.

Dá sa k vám pridať do organizačného tímu, alebo ste skôr uzavretý kolektív?

Jasné a dokonca veľmi jednoducho. Všetci v projekte fungujeme ako dobrovoľníci. Iba nás stačí osloviť na facebookovej stránke alebo na instagramovom profile. Veľmi radi podiskutujeme s každým, kto má chuť sa stať súčasťou nášho projektu. Čiže, ak si práve ty ešportový nadšenec, nemáš ďaleko do Žiliny a chcel by si si skúsiť organizovanie neobyčajných LANiek, tak ťa povzbudzujem, aby si nám napísal a predstavil seba a svoju predstavu o tom ako by si sa chcel zapojiť.

Momentka z jednej z LAN akcie (Zdroj: Facebook/ COREesportevents)

Pre viac článkov a noviniek zo sveta ešportu sleduj eplayer.sk!

Zdroj: eplayer.sk, hashtag.sk
Odporúčame