Spoločnosť testuje v metaverze nové rozšírenie: Umožní ti stretnúť sa aj s ľuďmi, ktorí už nežijú

znázornenie virtuálnej reality človeka

Metaverzum pripravuje nové rozšírenie (Zdroj: Unsplash/julien Tromeur)

#Poznáš tie desivé futuristické filmy o umelej inteligencii, ktorí nikdy neskončia dobre? Spoločnosť Somnium Space vyvíja spôsob, ako sa ľudia môžu rozprávať so svojimi blízkymi aj po ich smrti. Vyžaduje si to však obrovské množstvo osobných údajov.

Sychov je generálny riaditeľ a zakladateľ Somnium Space, jednej z mnohých verzií metavesmíru, ktoré sa objavili v posledných rokoch. Na rozdiel od mnohých svojich konkurentov je Somnium Space už kompatibilný s náhlavnými súpravami pre virtuálnu realitu.

Funkcia Žiť navždy

Smrť Sychovho otca preňho slúžila ako inšpirácia. Skrsla mu idea, ktorú nazval režimom „ Žiť navždy “, čo je pripravovaná funkcia v Somnium Space, ktorá ľuďom umožňuje ukladať svoje pohyby a konverzácie ako údaje, ktoré sa potom duplikujú ako avatar, ktorý sa pohybuje. Avatar hovorí a znie rovnako ako ty – a môže v tom pokračovať aj dlho po vašej smrti.


Metaverzum je momentálne veľmi populárne slovíčko: Čo presne znamená a kde si ho môžeš vyskúšať už dnes?


„Doslova, ak zomriem – a mám zozbierané tieto údaje – môžu prísť ľudia alebo moje deti, môžu vstúpiť a môžu sa porozprávať s mojím avatarom, s mojimi pohybmi, s mojím hlasom,“ povedal Sychov pre portál VICE. „Stretnete toho človeka. A možno by ste prvých desať minút pri rozhovore s touto osobou nevedeli, že je to vlastne umelá inteligencia. To je cieľ.”

Obrovské množstvo údajov

„Množstvo údajov, ktoré by sme o vás potenciálne mohli zaznamenať, je pravdepodobne, povedal by som, 100 až 300-krát viac, ako keď používate mobilný telefón,“ povedal. Technológia virtuálnej reality dokáže zhromaždiť spôsob, akým sa pohybujú vaše prsty, ústa, oči a celé telo, a rýchlo vás identifikovať „presnejšie ako odtlačky prstov.

Tieto tvrdenia podporujú aj vedci. Jedna štúdia z roku 2020 publikovaná v Nature napríklad dospela k záveru, že po menej ako piatich minútach sledovania pohybu ľudského tela dokáže technológia virtuálnej reality zo skupiny 500 ľudí identifikovať niekoho s presnosťou 95 percent.


Prostredníctvom umelej inteligencie si vytvorila priateľa: Ide o dokonalú bytosť alebo odraz jej krutosti?


Prvým krokom je spustenie procesu zaznamenávania a ukladania údajov tých, ktorí chcú platiť a zúčastniť sa režimu „Žiť navždy“. Spoločnosť Somnium Space plánuje začať tento rok, aj keď obmedzí zber údajov na pohyby a zvuky, ktoré používatelia vydávajú, keď sú na svojich vlastných pozemkoch, v metaverze známych ako parcely.

Za funkciu je potrebné platiť

Tí, ktorí sa rozhodnú zúčastniť, budú môcť zapínať a vypínať funkciu záznamu podľa vlastného uváženia a povedať spoločnosti, aby vymazala všetky údaje, ak by sa tak rozhodli. Sychov ale poznamenal, že čím viac údajov Somnium zhromažďuje, tým presnejší bude avatar v budúcnosti.

Samozrejme, táto funkcia bude spoplatnená. Spoločnosť dúfa, že cenu zníži na čo najnižšiu možnú úroveň – prvým odvážlivcom účtovala približne 50 dolárov za rok – ale Sychov predpovedal, že intenzívne náklady na ukladanie údajov si budú vždy vyžadovať určitú platbu.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame