Počul si o menštruačnom (ne)voľne? Výskumy ukazujú, že nepracovať počas periódy je oprávnené

dievča s bolestivou menštruáciou

Bolestivá menštruácia trápi množstvo žien (Zdroj: GettyImages)

#Menštruačný cyklus stále zostáva tabuizovanou témou, no v prvom rade je veľkou neznámou aj pre nežné pohlavie, ktoré dokáže potrápiť každý mesiac. Určite máš aj ty skúsenosti s bolestivou menštruáciou, prípadne niekto z tvojho okolia. Bohužiaľ to nie je zriedkavý jav a týmto problémom trpí takmer jedna pätina žien.

Vysvetlivky pre laikov

Bolesť spojená s menštruačným cyklom je častým symptómom. V lekárskej terminológii sa tomu hovorí dysmenorea. Podľa odbornej literatúry sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárna sa vysvetľuje ako bolesť, ktorej výskyt je typický pre mladé ženy v reprodukčnom veku a nemá súvis s inými závažnejšími ochoreniami panvy.

Sekundárna je naopak produktom konkrétnych ochorení a porúch panvových orgánov. Najčastejšie sa bolestivá menštruácia prejavuje ako nepretržité kŕče v podbrušku, no variácie bolestí sú rôzne. Sú to aj bolesti hlavy, krížov, celých nôh, zvracanie, hnačky, únava, či prudké zmeny nálad. Ťažko z nich vybrať tú najmenej obmedzujúcu.

Čiernobiela fotka ženy krčiacej sa pri posteli
Menštruácia dokáže byť u niektorých žien veľmi bolestivá (Zdroj: Sydney Sims/Unsplah)

Spoľahni sa na gynekológa

Príčinou bolestivej a silnej menštruácie môžu byť panvové zápalové ochorenia, endometrióza, adenomyóza, myómy maternice, stenóza krčka maternice. Bolesť počas menštruácie je možné zmierniť teplým kúpeľom alebo nahrievanou podložkou a fyzickou aktivitou.

Lekár môže predpísať aj lieky proti bolesti. Dôvodom, prečo medikamenty nemusia pomôcť zbaviť sa bolesti počas menštruácie, však môže byť nesprávny výber lieku. Za každých okolností by ich mal vybrať gynekológ. Na bolesti počas svojich dní dokáže v niektorých prípadoch pomôcť aj sama príroda, vždy je však lepšie prediskutovať možnosti s gynekológom. Niektoré bylinky ti totiž počas menštruácie či rôznych ženských problémoch môžu vyslovene uškodiť.

Krok hodný 21. storočia

Španielsko sa stalo prvou krajinou v Európe, ktorá vážne prehodnotila prístup k ženám počas ich dní. Do platnosti uviedla zákon o menštruačnom pracovnom voľne pre svoje obyvateľky. O podobný krok sa v roku 2016 pokúšali Taliani, no bez úspechu. Španieli sa v priebehu uplynulého roka pridali k neveľkému počtu krajín, ktoré poskytuje takéto voľno.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST gumových medvedíkov: Želé s príchuťou umeliny nás neohúrilo

Väčšinou ide o ázijské krajiny ako Taiwan, Južná Kórea, Japonsko, Zambia či Indonézia. No každý štát problematiku poňal inak a nezaobíde sa bez obmedzení. Napríklad, v Južnej Kórei zamestnávatelia poskytujú jeden deň menštruačného voľna na mesiac, ak si ho zamestnankyne vyžiadajú. Nie je však známe, kto v tomto prípade prepláca mzdu. Na Taiwane môžu ženy takéto voľno využiť len trikrát v roku a v takom prípade dostanú iba polovicu bežnej mzdy, uvádza Nemecká tlačová agentúra (DPA).

Vráťme sa ale naspäť do Španielska. Šéfka ministerstva pre rodovú rovnosť Irene Monterová opísala schválenie zákona o voľne v čase bolestivej menštruácie za historické z hľadiska pokroku v oblasti feminizmu. ,,Dni, kedy chodili ženy do práce v bolestiach, sú preč,“ vyjadrila sa ministerka.

Odvrátená strana

Aj na domácej scéne sme zaznamenali záujem niektorých politických strán a organizácii riešiť otázku menštruačného voľna, no doposiaľ sa ho nepodarilo uviesť do reality. Je však jasné, že samotná téma je kontroverzná a spája sa s ňou veľa kritiky. Nebolo by žiadnym prekvapením, ak by sa mnohí na uvedenie podobného zákona do platnosti na Slovensku pozerali prinajlepšom skepticky. Ak sa na túto problematiku totiž zameriame  z iného uhla, ponúkajú sa aj negatíva.

Niektorým pripadá spomínaný zákon ako nespravodlivý smiešny ústupok alebo výhoda. Podobných vyjadrení na sociálnych sieťach a webových stránkach by sa našlo hneď niekoľko. Pri takomto názore sa dotyční odvolávajú na ženy, ktoré sa bijú o rovnoprávnosť pohlaví. Preto by sa vraj mali riadiť stanovenými normami a nevyžadovať akési zvýhodnenia. Je však zásadné uvedomiť si, že práva a povinnosti každého jedinca najmä v rodine či kariére nikdy nebudú úplne totožné.

Viac škody ako osohu?

Každá krajina, ktorá menštruačné pracovné voľno zaviedla, ho realizuje v inom rozsahu a za odlišných podmienok. Faktom ostáva, že zamestnankyne, ktoré toto voľno využijú, spravidla musia zameškanú prácu dobehnúť. Táto požiadavka je síce logická, no dostáva sa do sporu s otázkou, či vlastne v takomto prípade vôbec ide o voľno.

Zákon by mohol priniesť aj diskrimináciu na trhu práce. Zamestnávatelia by sa dôsledkom jeho uvedenia do platnosti mohli dostať do pomykova a uprednostňovať mužských kandidátov z jednoduchého dôvodu. Zo strachu z nedostatočného počtu personálu v istých dňoch v mesiaci a otázky vyplácania voľna, keďže nie je jasné, kto by ho hradil.

Je tiež otázne, ako by sa s uplatnením tohto zákona do praxe vysporiadali napríklad sektory s pásovou výrobou a ďalšie zamestnania, kde nie je možné zabezpečiť flexibilitu pracovného času. V konečnom dôsledku by to mohlo ženám priniesť aj platové znevýhodnenie. Obhajovalo by sa nielen potenciálnou materskou dovolenkou v budúcnosti a rodičovstvom, ale aj menštruačným voľnom.

termofor na bolestivú menštruáciu
Niektoré ženy počas svojich dní nie sú schopné pracovať (Zdroj: GettyImages)

Menštruácia a slabší výkon

Ženy sú aj v dnešnej dobe stále čiastočne stigmatizované kvôli svojej prirodzenosti, menštruačnému cyklu. Je potrebné si uvedomiť, že to nie je ,,len“ ženský problém. Ovplyvňuje to omnoho viac ako len dotyčnú ženu. Bolestivá menštruácia má vplyv na jej pracovný výkon, náladu, a teda aj prejavy voči svojmu okoliu. Či už v práci alebo doma.

Ak niekto trpí akútnou bolesťou, logicky nie je schopný plne sa sústrediť a vložiť do nejakej činnosti svoje maximum. Dôkazom je aj výskum psychológov na University of Bath, ktorí skúmali kognitívne funkcie žien počas menštruácie. 52 dospelých žien požiadali o vykonanie niekoľkých zložitejších úloh a výsledky ukázali, že menštruačné kŕče a iné sprievodné bolesti podstatne znížili rozsah ich pozornosti a sústredenosti. To bolo dôvodom, prečo v testoch neobstáli najlepšie.

Ozývajú sa aj športovkyne

O menštruácii vedia svoje najmä športovkyne, od ktorých sa očakáva výkon bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú svoje dni. Snažia sa kontrolovať svoj cyklus, aby dokázali podávať lepšie výkony. Avšak, 

Minulý rok veľmi otvorene začala rozprávať o menštruácii aj lyžiarska šampiónka Michaela Shiffrinová. V dokumente Moving Right Along uviedla: „Poďme to normalizovať, pretože to (menštruačný cyklus) je skutočná vec, ktorá bolí a je vyčerpávajúca.“

Či sa niekedy dočkáme menštruačného (ne)voľna pre ženy aj na Slovensku, je hudba budúcnosti. V každom prípade je dobré vedieť, že v iných častiach sveta sa už stáva realitou.

Bol/bola by si za menštruačné voľno?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, SITA, TASR, time.com
Odporúčame