MEDZI RIADKAMI: Didier Drogba, Weiss, Dolce Vita, Lindros či Maxiweakus Stupidus

Máme tu prvý májový piatok a to znamená, že k slovu sa opäť dostáva naša pravidelná rubrika MEDZI RIADKAMI, v ktorej sa venujeme referenciám, metaforám či odkazom v jednotlivých trackoch slovenskej a českej rapovej histórie. Ako býva zvykom, v skladbách je toho ďaleko viac ako si na prvý pohľad myslíme. Dnes sa dostaneme k futbalovým ikonám, k neslávne slávnym postavám, hokejovej legende či dokonca k starovekému Rímu.

V dnešnej časti sa zameriame na štyri skladby. Konkrétne sa bude jednať o track Liga majstrov, na ktorom spolu robili Majk Spirit a Delik, potom bude nasledovať veľmi populárny a silný song 7 hodín ráno, ktorého autorom je Pil C, ako tretí track bude u nás pod lupou Oddanost, kde sa objavujú Paulie Garand a Ego, pričom tento týždeň zakončíme možno už jemne zabudnou vecou Kostlivci od slovenského rappera Plexa. Šport, filmy, škandály či história, medzi riadkami toho nájdete tak veľa, že neexistuje šanca, aby ste všetko zachytili na prvý raz. A presne od toho sme tu my.

Majk Spirit, Delik – Liga majstrov

Nesiem vám oheň ako Prometheus, verbálny Da Vinci, lyrický Amadeus Mozart. Prometheus je postava z gréckej mytológie. Muž, ktorý ukradol Bohom oheň a priniesol ho ľuďom, pričom on sám bol božského pôvodu, a teda, nemohol umrieť. Bohovia zistili, čo urobil, tak ho pripútali ku skale, kde mu orol vyďobávai pečeň. Ako ale píšeme, nemohol umrieť, pečeň mu dorastala, a teda sa to opakovalo donekonečna. Leonardo Da Vinci. Treba ho vôbec predstavovať? Renesančný umelec, mysliteľ, vynálezca či maliar. Jeden z najväčších mozgov histórie ľudstva. A Wolfgang Amadeus Mozart? Ten bol zas jeden z najväčších mozgov hudobnej histórie a taktiež legenda svojho odvetvia, ktorej sa dodnes mohol rovnať iba skutočne málokto.

Yeah, vrrm vrrm kawasaki, spraví to že boom boom ako Nagasaki, hehehe a ešte jednu vetu, yeah. Mladý Rebel Majk Spirit – Einstein rapu. Ktovie, či by sme boli svedkami rovnakých riadkov aj dnes, keď sa dbá na politickú korektnosť viac ako kedykoľvek predtým. Použiť totiž výbuch atómovej bomby v japonskom meste Nagasaki, to je pomerne na hrane. Ako prirovnanie je to ale vyslovene úderné, o tom niet pochybností. Kawasaki je značka motorky a Einstein? Albert Einstein bol, ako sám Majk vo svojej skladbe Hviezdy napísal, šedivý génius. Taktiež je to objaviteľ teórie relativity. 

Delik to kope ako Samir Nasri, posielam ďalší balík, to nie sú bary, to sú chirurgické rezy Sweeney Todd. Samir Nasri, dnes už takmer zabudnutý francúzsky futbalista, svojho času výborný technik, reprezentant a hráč klubov ako Arsenal či Manchester City. Sweeney Todd. To je fiktívna postava z muzikálu Čertovský holič z Fleet Street, ktorý režíroval Tim Burton a hlavnú úlohu si zahral ikonický herec Johnny Depp. Ako sú myslené v tomto ohľade chirurgické rezy pravdepodobne nemusíme bližšie vysvetľovať. 

Keby sme v antickom Ríme voláš sa Maxiweakus Stupidus. Toto iba v krátkosti, pretože je to naozaj vtipná hra zo slovami. Weak znamená slabý a Stupidus vysvetľovať netreba. Keď takto niekoho nazvete, istá je predovšetkým jedná vec, nemáte o ňom práve vysokú mienku. 

Decká sú múdre pri wifine doma, ja som nezastaviteľný ako Didier Drogba,idem si po vás ako Hossa po pohár. Didier Drogba je dnes už bývalý futbalista z Pobrežia Slonoviny, ktorý vyhral v roku 2012 Ligu majstrov s Chelsea a stal sa v Londýne legendou. Jeho vplyv bol tak veľký, že v rodnej krajine prispel ku koncu občianskej vojny. Aj názov samotnej skladby, Liga majstrov, je z futbalu, pojednáva o európskej pohárovej súťaži, kde každoročne štartujú najlepšie kluby zo starého kontinentu. Tento rok si zahrajú vo finále anglické tímy Chelsea a Manchester City. Hossa po pohár – Marián Hossa dlho čakal na zisk Stanley Cupu, ale potom sa naňho usmialo šťastie a získal ho v hokejovej NHL hneď trikrát. Konkrétne s Chicagom Blackhawks v rokoch 2010, 2013 a 2015. Dnes už nie je aktívny hokejista. 

Pil C – 7 hodín ráno 

Ostával som posledný na párty ako mohykán. Posledný mohykán je referencia ku kultovej filmovej snímke z roku 1992, ktorú režíroval Michael Mann. Celkovo, slovo mohykán, respektíve slovné spojenie posledný mohykán je často využívané nielen v rap game, ale aj v hovorovej reči celkovo. 

Láska je asi svätý grál. Ľúbil som ich všetky ako medvedíkov z Hariba. Svätý grál, najvyšší cieľ, maximum toho, čo môžete získať. Presne tak Pil C opisuje lásku a vzhľadom na svoju tvorbu, aj ju tak zrejme vníma. Tak ako mnohí z nás. Potom nasleduje referencia k medvedíkom z Hariba, ktoré sú všeobecne tak populárne, že ich ľudia majú radi, alebo teda, vyslovene ľúbia, pričom sa jedná o úprimný ničím nefalšovaný cit. 

Oni verili mi, no ja nebol som im Mesiáš. Slovo Mesiáš, taktiež často využívané aj v hovorovej reči medzi ľuďmi, symbolizuje spasiteľa, človeka, ktorý pomôže druhým prejsť cez ťažkosti a nastoliť pokoj, mier, prakticky čokoľvek, čo potrebujú. Preto to môže mať viacero významov, ale väčšinou ide o človeka, ktorý vás spasí, respektíve vám k tomu svojím konaním pomôže. 

Opúšťam priestor vozidla. Otváram kufor a pýtam sa kto si dá, kto si dá. Opusťte priestor vozidla, otvorte kufor. Čo vám to pripomína? Áno, sú to pokyny, ktoré zvykne vodičom klásť policajná hliadka, ktorá vykonáva kontrolu. Pil C používa túto referenciu, pričom k tomu dodáva, že otvára kufor a núka svojej posádke, čo má k dispozícii. Zaujímavý výber slov a taktiež kombinácia významov. 

Cítim sa jak Vladko Weiss. Sedem ľudí v aute, sedem hodín ráno. Vladimír Weiss mladší je slovenský futbalista, aktuálne pôsobiaci na Slovensku v drese Slovana Bratislava. Okrem kvalitných výkonov na ihrisku, ktoré zbieral v Anglicku, Škótsku, Katare či Španielsku, bol zamiešaný aj do incidentov mimo ihrisko. A jeden z nich pojednával práve o tom, že v aute viezol sedem ľudí, pričom ako veľmi dobre vieme, to povolené nie je. Nuž, bolo to tak medializované, že sa dalo čakať, že to interpreti využijú vo svojich textoch. 

Je pre mňa ktosi tam? Je láska fatamorgána… Otázka, ktorú si položil počas svojho života každý z nás. A ak ste si ju nepoložili, tak gratulujeme, pretože patríte k skutočne zanedbateľnému percentu. Je prirodzené spochybňovať v istom bode existencie lásku ako takú. To robí na tomto mieste aj Pil C. Je to iba fatamorgána ako na púšti? Je tam preňho niekto? Je tam niekto pre nás? Veľmi zaujímavé zamýšľanie sa.

Veríme, že láska nie je placebo. Veríme, že láska nie je placebo, a teda niečo, čo nám pomôže a uľaví, teda nepomôže a neuľaví, ale iba si to tak povieme v našom mozgu, ale skutočný efekt je iný. Láska ako taká je chemická reakcia, ktorá sa deje v našom mozgu. Všade ale môžeme čítať a vidieť, že je to odpoveď na to, čo sa dá v živote dosiahnuť. Čo ak je to ale iba placebo a všetko je inak? 

Paulie Garand, Ego – Oddanost 

I přes trable styly jak Fellini, stále žijem Dolce Vita, ej
La Familia, tam jsem se vypsal do světa. Federico Fellini bol ikonický taliansky režisér a scenárista, ktorý získal počas svojej kariéry štyroch Oscarov. Dolce Vita? To je talianske slovné spojenie, ktoré znamená sladký život. La Familia je zas Paulieho track, jeden z najviac známych, v ktorých vyslovene vylial svojej srdce a otvoril sa, či už o pocitoch alebo o rodinných vzťahoch. Veľmi silná skladba. 

Jdu s kůží na trh a pod ní mám démony jako G-Eazy. Pre istotu, ak by niekto náhodou nevedel, G-Eazy je americký rapper, ktorý je veľmi aktívny a kvalitný. Demons & Angels je jeho skladba z roku 2019, kde otvorene hovorí aj o démonoch svojej duše. A Paulie správne reaguje na to, že ako G-Eazy, tak aj on, idú so svojou kožou na trh. 

Víme, kde kotvíme, ale dokud budu mít sílu, tak budu Kerouac. Jack Kerouac bol legendárny americký spisovateľ, jeden z členov Beatnikov, a teda Beat Generation, odrody literárnych predstaviteľov druhej polovice 20.storočia. Jedno z jeho najznámejších diel je Na ceste a je to v skratke o tom, že pendluje, spoznáva, získava aj stráca, ale jednoducho sa nie a nie usadiť. 

Je náročné byť sám, kde všetci túžia po sláve, byť kápo je to klam, najlepšie je to normálne. Táto myšlienka od Ega je jednoducho super. Je náročné byť sám, kde všetci túžia po sláve. Ako známy rapper má súkromia naozaj málo a príliš sa mu nestáva, že by bol sám. Hovorí ale, že najlepšie je preňho ostať v normále, byť taký, aký je, a taktiež dodáva, že byť kápo, alebo ak chcete frajer, alfa samec či iný ekvivalent, je klam, ktorému sme často svedkami. 

Robiť muziku je váu, robiť ju spolu je dar. Robiť hudbu? To je to, o čom Ego a jeho kolegovia vždy túžili, bol to ich sen, išli si za tým. Preto je to váu alebo wow, výber necháme na vás. Je to požehnanie, málokto sa živí tým, čo ho baví a napĺňa. A robiť to spolu? S tými, ktorých má Ego rád? To je dar. 

A ona túží furt iba po tom fláme, môžeš ísť von, môžeš ísť, volej, ja som za rohom, kvôli tebe ruším všetko čo máme práve, pláne, tam sa to láme, tak si na záver pamätaj že poctivejšieho nenájdeš. Inak povedané, niekedy vo vzťahu môžete robiť čokoľvek, ale koniec koncov, vždy príde chvíľa, v ktorej budete musieť nechať druhému kúsok voľnosti, pri ktorom sa ukáže, kam to celé smeruje. A môžete len počítať s tým, že vy ste tým, čo druhá strana hľadá. Ak nie, tak dovidenia, koniec a ide sa ďalej. 

Navždy LBC gang, vidíš nás budovat slang. LBC, áno, môže to znieť všelijak, ale táto skrátka znamená mesto Liberec zo severu Českej republiky, z ktorého Paulie Garand pochádza a nikdy naň nedá dopustiť. Vo viacerých jeho trackoch môžete nájsť referencie, kde sa spomína LBC alebo teda Liberec. 

Plexo – Kostlivci 

Neviem či 10 rokov neni vlastne iba, no viem, že prepiť celú mladosť bude chyba, a tak neprosím si a verím si, že do vlastnej už nedám gól. Kostlivcami v skrini sa nazývajú momenty, vlastnosti či iné veci alebo javy, ktoré má človek za sebou, alebo ktorými si prechádza. Skrátka, všetci máme určitých kostlivcov, niekto ich konfrontuje, niekto ich pomyselne zatvorí v skrini a ide ďalej. Plexo konkrétne naráža na alkohol a jeho nadmerné užívanie, pričom to opisuje športovou problematikou, že si už nechce dávať vlastné góly. 

Väčšina z nich bola bez lásky, a možno preto už dnes má skills. Zaujímavá referencia k mladým ľuďom, ktorým sa zrejme nedostalo od blízkych toľko pochopenia ako by si priali či potrebovali, čo vyústilo do toho, že mnohí z nich sa ventilovali v hudbe, potrebovali sa vypísať. A aj vďaka tomu získali svoje skills, alebo ak ak chcete schopnosti, z ktorých mohli neskôr ťažiť. 

Schudnúť 15 kíl keď si Rick Ross, prežiť otrasy ako Lindros. Rick Ross, toto meno je všetkým z vás určite veľmi dobre známe, je to americký rapper a zároveň človek, ktorý prešiel veľkou fyzickou premenou. Lindros? Eric Lindros bol svojho času jeden z najlepších hokejistov na svete, v NHL sa preslávil hlavne vo Philadelphii Flyers. Bol to tvrdý hráč, nebál sa súbojov pri mantineli ani bitiek, pričom údery rozdal aj prijal. Bol súčasťou formácie, ktorá mala veľavravný názov – Legion of Doom, a teda, Légia skazy. 

Hoci lietam si hore ako astronaut, tak viem, že tie problémy s chlastom mám. Na záver iba veľmi stručne. Aj keď sa darí, napríklad v kariére, ale popri úspechu sa rozvíja aj váš zlozvyk, je náročné, ale taktiež potrebné, uvedomiť si to a riešiť to. Ako vidíme, Plexo si to uvedomil. 

Tak, to by sme mali. Rôzne zaujímavé myšlienky, prirovnania či referencie, ktoré ste už roky počúvali v spomenutých skladbách, ale možno ste si nikdy úplne neuvedomili, aký je ich súvis v širšom kontexte, respektíve čo presne znamenajú. O týždeň sme späť s ďalšou časťou, ak by sa našiel text, ktorý by vás špeciálne zaujímal, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom našich účtov na sociálnych sieťach, respektíve prostredníctvom DM samotného autora. Budeme sa tešiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Priblížil sa SAK10DENZ novým EP k špičke slovenského rapu?

Photo credits: Plexo (profil na Instagrame Plexo), Pil C (profil na Instagrame Pil C), Paulie Garand (profil na Instagram Paulie Garand 

 

 

Odporúčame