Medzi riadkami (3.): Olympique Lyon, Nikola Tesla, Tony Stark, Riddick či Sokrates

Pokračujeme v našej pravidelnej rubrike MEDZI RIADKAMI. Snažíme sa, aby interpreti aj referencie boli čo najviac pestré, i keď samozrejme, keď je reč o menách ako Majk Spirit a Pil C, je pravdepodobné, že ich budete na tomto mieste vídať častejšie. Dnes sa pristavíme pri futbale, komiksoch, ale ale aj náboženstve, filozofii či vynálezcoch. Taktiež nebude chýbať reprezentant českého rapu. Poďme sa na to podrobne pozrieť. 

Dnes bude v našej časti trojica mien. Konkrétne Majk Spirit, Pil C a Maniak. Prvých dvoch by ste možno aj čakali, tretí možno trochu aj prekvapí. Aj práve preto sme sa rozhodli, že mu dáme priestor. Nejdeme vás zbytočne zdržovať, rovno poďme na to, nech zistíme, o čom títo rapperi hovoria medzi riadkami. A nie každý si to k dnešnému dňu možno vôbec uvedomil.

Majk Spirit – Hviezdy

Gautama Siddhartha Buddha, ten čo vypil pohár poznania až do dna. Vystúpil zo sna, najvyššie spoznal, potom sa vrátil aby všetkých tam pozval a dostal. Nebudeme si klamať, track Hviezdy je, čo sa referencií týka, asbolútna bomba. Ak sa chcete namotivovať, inšpirovať alebo čo-to priučiť, je to skladba, ktorá je must-listen. Odporúčame všetkými desiatimi. V úvode sa dozvedáme o Buddhovi, ktorý bol tak významnou postavou, že je po ňom pomenované osobitné náboženstvo. A to si môže povedať málokto. Teda, nie málokto, prakticky nikto. 

Ježiš, spasiteľ a učiteľ, Kristus bola chorá doba,
on bol pre ňu antivírus plus neni bez mínus. Bola chorá doba, on bol pre ňu antivírus, plus neni bez mínus. Dokonalé. Skutočne. Bez niečoho dobrého nie je zlé a naopak. Keby neexistuje dobro aj zlo, nevedeli by sme to rozlíšiť. Preto to musíme akceptovať. A nebudeme si klamať, každý z nás hľadá v istom ohľade antivírus na dobu, v ktorej žije. Ježiš je dodnes jednou z najviac významných postáv dejín tak ako ich poznáme v súčasnosti. 

Sokrates, povedz čo vlastne vieš,
okolo čoho je tá vata, povedz čo vlastne chceš. Známe Sokratove slová znejú: Viem, že nič neviem. Sám vedel jediné, že nič nevie, preto sa učil, učil, učil a snažil sa pochopiť poznanie ako celok. Majk Spirit mu obrazne povedané vyčítal, že aj keď je to jeden z najväčších mysliteľov histórie, niekedy nebolo úplne jasné, čo bolo cieľom toho, čo celý život robil. Pravdepodobne jeho najvyšším cieľom bolo poznanie ako také a jeho šírenie k čo najväčšiemu počtu ľudí. 

Osho, môj obľúbený duchovný guru,
už viem že smiech je to čo začína tú duchovnú vzburu. Smiech je odpoveď na problémy a trápenie. Verte, či nie, s úsmevom to ide ľahšie, s pozitívnym nastavením to ide ľahšie. Komplikácie prídu, bez nich to nebude, ale keď ich znášate v dobrej nálade, je to jednoduchšie. Ak vás zaujíma duša, vaše vnútro a veci s tým spojené, meno Osho vám už určite niečo hovorí. A ak nie, určite si ho vygooglite, stojí to za to. Jeho myšlienky sú prinajmenšom nadčasové. 

Edgar Cayce, známy jak spiaci prorok,
každý je malou súčasťou Boh je celok. Spiaci prorok, jeho učenie je niečo, čo obohatí pravdepodobne každého človeka na planéte. Edgar Cayce si uvedomuje jednu dôležitú vec a to, že všetci máme na planéte svoje miesto a spoločne tvoríme jeden veľký celok. Všetci máme svoj zmysel, i keď sa to nie vždy musí zdať. Niekto vás poteší, niekto sklame, niekto vám pomôže, niekto vás dostane do problémov. Je to fungujúci celok, ktorý je tak komplikovaný až nemusí dávať zmysel. Spiaci prorok preto, že svoje predpovede hovoril, keď sa nachádzal v hlbokom spánku. Cayce bol mysliteľom, ktorý sa venoval predovšetkým záležitostiam medzi nebom a zemou, ktoré sa príliš nedali vysvetliť. 

John Lennon, z tej legendárnej skupiny,
bol trochu snílek, ale neni jediný. Johna Lennona, legendárneho člena liverpoolskej skupiny The Beatles bližšie ani nemusíme predstavovať. Svojou hudbou ovplyvnil celú generáciu a pomohol k tomu ako bola pop music vnímaná nielen vo Veľkej Británii. Aj jeho smutný záver života (bol zavraždený) podčiarkuje, že niektoré veci sa jednoducho naplánovať nedajú. 

Bob Marley, to bol posol mieru,
len si fajčil trávu, šíril dobrú vieru. Bob Marley bol doslova posol mieru a pokoj a porozumenie sa snažil šíriť prostredníctvom svojej hudby v žánri reggae. Veľa ľudí ho kritizovalo, ale jeho odkaz ostáva večný navždy. Takých ľudí ako je Bob Marley veľa v histórii ľudstva nebolo, nie je a pravdepodobne ani nebude. 

Michael Jackson, ten čo po mesiaci chodil,
spieval ako škovránok, tancoval jak motýľ. Ten, čo po mesiaci chodil. Michael Jackson a jeho tanečný prvok s názvom moon walk sa stal legendou. Talentovaný spevák aj tanečník, jeden z tých, ktorý zmenil hru. Aj napriek veľkej sláve, uznaniu a nemalým finančným príjmom, nežil jednoduchý život. Nevedel sa akoby zmieriť s tým, že bol tmavej pleti, čo sa v priebehu života snažil zmeniť a nedopadlo to práve dobre. Jacksonov príbeh je inšpiratívny v mnohých ohľadoch. 

Tupac Amaru Shakur zvaný Makaveli,
rebel jak sa patrí odmietal byť zaradený. Ak milujete rap, viete, kto je Tupac. Existujú legendy, podľa ktorých žije dodnes v izolácii, pretože jednoducho bol sklamaný z ľudstva a dospel do bodu, kedy si uvedomil, že ho nemôže zmeniť. Oficiálne žiaľ už nie je medzi nami. Jeho prístup k životu, jeho myšlienky a hudba sa stali nesmrteľnými a ľudia si ich púšťajú dodnes. 

Bruce Lee, ten čo bol rýchly a silný,
najväčší ninja, aký kedy točil filmy. K Bruceovi Leemu môžeme napísať asi toľko, že sám hovoril, že má väčší strach z človeka, ktorý tisíckrát natrénoval jeden pohyb ako jedenkrát tisíc pohybov. Čo z toho plynie? Nájdite si v čom ste dobrí a pracujte v tom odvetví na sebe, kým sa nestanete skutočne veľkými. 

Bill Hicks, legendárny komik,
vedel šokovať a baviť zároveň, v tom bol profík. Nič nie je také zlé, aby sa na tom nedalo zasmiať. Bill Hicks nežil v jednoduchej dobe, bojoval s cenzúrou, ale vždy povedal, čo si myslel. Áno, spôsobilo mu to veľa problémov, ale ostal sám sebou a aj preto sa o ňom hovorí aj v druhej dekáde 21.storočia. 

Nikola Tesla, ten čo rozsvietil Zem,
elektrina zdarma, nebol preňho iba sen. Najväčší mysliteľ histórie? Jasné, to je na osobitnú diskusiu. Nikola Tesla, génius s balkánskymi koreňmi je autorom mnohých vynálezov, ktoré poslali ľudstvo do novej etapy. Svetlo a elektrina patria iba medzi niektoré z nich, ale potvrdzujú, akým veciam sa Tesla venoval. 

Manly Palmer Hall, filozof a mystik,
skláňam sa pred veľkosťou jeho mysli. Myseľ Manlyho Palmera Halla bola skutočne obrovská. Venoval sa takým veciam, že niektorí z nás ani nevedia, že niečo také existuje. Manly Palmer Hall bol hĺbavý typ, išiel pod povrch a v jeho dielach sa môžete dočítať množstvo faktorov, ktoré ovplyvnia vaše myslenie. 

Albert Einstein, ten šedivý génius,
čo sa týka intelektu, žiarlil jak Sírius. Teória relativity. Treba k Albertovi Einsteinovi písať vôbec niečo viac? Ako hovorí Majk Spirit, Einstein bol skutočným géniom, nielen jedným z najväčších svojej doby, ale aj jedným z TOP celej histórie ľudstva. Keď to prenesieme do každodenného fungovania, čas je relatívny. Hodina v škole vám nepríde rovnocenná s hodinou, v ktorej sa venujete svojmu hobby. 

Jules Verne a jeho nadčasové knihy,
písal o našom svete, ešte keď bol iba sci-fi. Jules Verne bol spisovateľ, ktorý bol nadčasový. Príbehy, ktoré ľuďom priniesol boli tak nepredstaviteľné až ľudí bavili. A úžasné je, že množstvo z toho, o čom Verne písal sa v priebehu ďalších rokov naozaj udialo. Nepochybujeme o tom, že o niektorých diela Julesa Vernea ste v istej fáze svojho života počuli. 

Jacque Fresco a jeho projekt zvaný Venus,
technológia pomáha vyriešiť rébus. Žijeme na preľudnenej planéte, ktorú si ešte k tomu aj ničíme. Jacque Fresco patril medzi ľudí, ktorí hľadali odpovede na to ako žiť na Zemi dlhodobo. Technológia je odpoveď. Ak máte radi toto odvetvie, pokrok a vedu, projekt Venus vás určite zaujme. 

Pil C – Tony Stark

Som skôr Tony Stark jak Steve Rogers. Referencia z Marvelu. Tony Stark bol superhrdinom, ktorého svet pozná pod menom Iron Man, Steve Rogers bol kapitánom Americom. Prečo je Pil C viac a Tony Stark ako Steve Rogers? Obaja boli superhrdinovia a robili dobro, avšak na Starkovi boli viac vykreslené aj negatívne ľudské vlastnosti ako napríklad egoizmus či egocentrizmus. Na druhej strane, Steve Rogers bol, až na malé detaily, ideálom človeka po morálnej stránke. 

Z ulice na golf, presne ako O.J. O.J. Simpson je bývalý americký futbalista, ktorého prezývali The Juice. Okrem toho, venoval sa aj moderovaniu a predovšetkým je to odsúdený zločinec. Pil C ho spomína preto, že O.J., nech už bol akýkoľvek, sa stal veľkým fanúšikom golfu. A Lukáš má golf taktiež veľmi rád. 

Temnota je môj svet. Ako Riddick vidím po tme. Poznáte film Riddick – kronika temna? Ak áno, tak nemáme čo v tomto ohľade vysvetľovať. Ak nie, mali by ste si ho vygoogliť, pretože práve tým spôsobom vám to dá najlepší zmysel.

A rivalita väčšia ako v športe. Referencia k športu sa hodí aj do súčasnej rap game. Pravdepodobne nenájdete nikde na svete takú veľkú rivalitu ako medzi športovými klubmi. Tí, ktorí sledujú alebo hrajú šport by vedeli rozprávať. Rešpekt? Áno. Rivalita? Dvakrát áno. Sám Pil C je veľkým športovým priaznivcom, má rád predovšetkým anglický futbalový klub Manchester United. 

Maniak – Ponožky v pantoflích 

Chci tituly za sebou, Olympique Lyon. Olympique Lyon je futbalový klub z Francúzska, ktorý vyhral vo svojej histórii sedem majstrovských titulov. Zaujímavosťou je, že to bolo v rokoch 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, a teda za sebou. Lyon dodnes patrí medzi najlepšie futbalové kluby v Európe, radíme do takzvanej širšej špičky. 

Oblečenej jako francouzská liga. L‘-l‘-l’bleu, l‘-l‘-l’bleu. Vo francúzskej Ligue 1 nie je nezvyčajné, že hráči sú pred zápasmi oblečení naozaj v zaujímavých outfitoch. Skrátka, Francúzi si dajú na módu záležať. A môže to súvisieť aj s farbami francúzskej trikolóri, a teda s modrou, bielou a červenou. L‘-l‘-l’bleu znamená „Modrí“ a je to prezývka francúzskej futbalovej reprezentácie. 

V pantoflích budu hrát i fotbal. Pěkně do devítky, Didier Drogba. Didier Drogba je dnes už bývalý futbalista z Pobrežia Slonoviny, ktorý najlepšiu časť svojej kariére spojil s londýnskou Chelsea. Drogba bol vo svojej krajine tak populárny (a zrejme aj je), že v minulosti sa mu spolu so svojimi spoluhráčmi z národného mužstva podarilo prispieť k tomu, že skončila občianska vojna, ktorá dostávala celé Pobrežie Slonoviny do ohrozenia. 

Photo credits: Majk Spirit (profil Majk Spirit IG), Maniak (profil Maniak IG), Pil C (profil Pil C IG)

Odporúčame