Medzi riadkami (2.): Myseľ ako kráľ Midas. Sopranovci, Sasuke či Harry Potter

Pokračujeme v našej pravidelnej rubrike MEDZI RIADKAMI, ktorá má svoje miesto na našom webe každý piatok. Po referenciách na svet športu, predovšetkým na futbal a NBA, dnes ideme mimo šport. Pričuchneme k histórii, k filmom, k seriálom, k mytológii či k filozofii. Jeden by neveril koľko rôznych odkazov sa skrýva v rapových skladbách zo Slovenska a Česka. Pravdupovediac, je to akoby studňa bez dna. Jednoducho, je z čoho vyberať. 

Dnes sa opäť zameriame na veľké mená slovenského a českého rapu. Pil C, Kali, Majk Spirit, Yzomandias či Nik Tendo. Zostava, ktorá má čo ponúknuť, ktorá vie zaujať, a ktorá, dokáže referovať k veciam, postavám, momentom či historickým faktom, o ktorých by sa vám možno ani nesnívalo. Opäť platí, že keby bol nejaký text, v ktorom si nie ste všetkým úplne istí, pokojne nám napíšte a my ho môžeme na tomto mieste rozobrať a pozrieť sa naň zblízka.

Kali a Majk Spirit – Nedotknuteľný

Lojalita moje druhé meno, rešpekt a pokora v mojich génoch, život je o vzťahoch a priateľoch, aj do pekla a späť keď si môj beloch.  Dobre, toto samo o sebe nie je úplne referencia, ale je to perfektná myšlienka, ktorú je dobre, aby sme si pripomenuli a zamysleli sa nad ňou. Žijeme v dobe, kedy sú hodnoty nastavené, keď to slušne povieme, všelijak. Preto, tento krátky úryvok zo slohy Majka Spirita v sebe skrýva viac ako by sa mohlo zdať. Malá rada, správajte sa k ľuďom tak, ako chcete, aby sa oni správali k vám. 

Po mojom boku ako rebrá Eva rovnocenná. Toto je z Biblie. Všetci vieme, že podľa Biblie bol prvým mužom na svete Adam, ktorého stvoril Boh. Neskôr, z jeho rebra vytvoril Evu, prvú ženu na svete. Stala sa z nej  jeho rovnocenná spoločnosť a ľudská bytosť. Ono, dá sa v tom nájsť paralela aj so súčasnosťou, vo vzťahoch je ideálne, keď sú obaja partneri rovnocenní. Keď to tak nie je, následne prichádzajú problémy a komplikácie, ktoré môžu viesť k rozpadu partnerstva. 

Myseľ ako kráľ Midas, čoho sa chytím to je zlato, preto kritika plytká mňa sa nedotýka. Kráľ Midas je postava z gréckej mytológie, je to bájny charakter, ktorý mal jednu unikátnu schopnosť a to, že všetko, čoho sa chytil, dokázal premeniť na zlato. Nedokázal to nikto pred ním a ani nikto po ňom. Toto prirovnanie sa používa častokrát v rôznych významoch dodnes. Keď je niekto v niečom naozaj dobrý, zvykne sa povedať, že má schopnosť meniť aj zdanlivo obyčajné veci na zlato. 

Spirit je nesmrteľný. Spirit môžeme v tomto prípade chápať ako Majk Spirit, rapová postava, umelec. Taktiež spirit môžeme brať ako dušu. O nesmrteľnosti duše hovorili už najstarší grécki filozofovia, mohli by sme spomínať Platóna a jeho učenie či jemu podobným, ale to by sme tu boli veľmi dlho a zrejme by sme stratili vašu pozornosť. Koniec koncov, je to v konečnom dôsledku na individuálnej ľudskej bytosti či verí tomu, že duša je nesmrteľná alebo, že sme iba živočíchy, ktoré niekoľko desiatok rokov žijú a potom ich existencia skončí. 

Pil C – Tony

Chlapci-chlapci si myslia že sellia tony ako Soprano. Sopranovci sú americký seriál z mafiánskeho prostredia, pričom jeden z členov rodiny sa volá Tony. Tu je zaujímavá paralela v tom, že Pil C sa hrá s významnmi. S Tonym Sopranom ako človekom, ale aj tónmi ako zvukmi. Inak, ak máte radi mafiánsku tématiku, Sopranovcov si určite pozrite, je to zaujímavý a v istom ohľade aj kultový seriál. 

Niekedy sa citím ako Harry Potter. Čáry máry, ovládam hadí jazyk. Treba vôbec predstavovať Harryho Pottera? Ak áno, kde žijete? Ale okej, nemusí ho poznať každý. Je to postava kultovej knižnej a filmovej ságy, mladý čarodejník, ktorý ovplyvnil viac ako jednu generáciu pop kultúry. A dokázal sa rozprávať s hadmi, rozumel im a aj hady rozumeli jemu. To je krásne prirovnanie na falošných ľudí, pretože každý z nás bol aspoň na moment vo svojom živote Harry Potter, pretože či chceme alebo nie, všetci máme vo svojich životoch nejakých tých hadov. No nie?

Ostrý jazyk, vyhýbam sa nástraham jak Lara Croft. Lara Croft je hlavnou postavou kultovej video hry Tomb Rider. Táto séria bola tak obľúbená, že o nej vznikol aj film, určite si vybavíte, že Laru Croft hrala Angelina Jolie. A Pil C použil zaujímavú referenciu, pretože celý Tomb Rider bol prakticky založený na tom, že ste museli prekonávať rôzne prekážky a nástrahy. A tomu môžete veriť, že ich bolo neúrekom. 

Yzomandias, Nik Tendo, Smack – Amnezia

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Song, v ktorom Ego ukázal najvyšší level slovenčiny

Vysoko jako Annunaki. Toto je od Yzomandiasa vyslovene skvelé. Annunaki je výraz zo sumerskej a akkadskej mytológie, ktorého označenie znamená najvyššiu skupinu Bohov. A teda, vyššie ako Annunaki sa reálne ani presenene jednoducho nedá byť.  

Koukáme na anime, oči jako Sasuke. Nie je tajomstvom, že chalani z Milion Plus majú radi anime a výnimkou nie je ani Nik Tendo. V jeho textoch sa často dozvedáme o rôznych prenesených významoch či prirovnaniach, ktoré pochádzajú práve z anime. Sasuke, ktorého spomína, konkrétne Sasuke Učiha, je postava zo seriálu Naruto (pravdepodobne najznámejšieho anime seriálu). A prečo referencia k jeho očiam? Nuž, on ich má červené, takže necháme to na vás. 

Photo credits: Yzomandias (profil Yzomandias IG), Majk Spirit (profil Majk Spirit IG), Pil C (profil Pil C IG)

Odporúčame