Máš domáceho miláčika? Toto je podľa odborníkov 5 dôvodov, prečo je dobré sa s ním maznať

Zvieratá sú jednoducho úžasné (Zdroj: Freepik/senivpetro)

#Paralyzuje ťa stres, nestíhaš si plniť povinnosti a nemáš takmer žiadny sociálny život? Je na čase s tým skoncovať. Chce to rýchlu, účinnú a lacnú metódu, ktorá ťa odpúta od všetkého zlého. Postačí ti k tomu len tvoj domáci maznáčik. A ak žiadneho nemáš, no zrovna zvažuješ jeho kúpu alebo adopciu, určite choď do toho!

Jednoduché dôvody

Zvieratá sú jednoducho úžasné. Okrem toho, že sú skvelými parťákmi v osamelých chvíľach, dokážu pôsobiť aj terapeuticky. Existujú na to aj dôkazy, ktoré ťa prinútia skúsiť aspoň jednu z ponúkaných možností.

Testom na vlastnej koži nám dáš určite za pravdu. Venovať svojmu psovi či mačke chvíľku z dňa nie je hanba, práve naopak. Chlpatého spoločníka môžeš nielen pomaznať, môžeš sa mu tiež zdôveriť so svojimi trápeniami. Nemaj strach, nikomu to nepovie.

Zlepši si zdravie

Objatie s domácim miláčikom podporuje tvorbu hormónu nazývaného oxytocín. Jeho prítomnosť sa spája s pocitom dôvery a empatie. Tiež pomáha negovaniu výroby kortizolu, teda stresového hormónu.

Vysoká hladina stresového hormónu spôsobuje rad zdravotných problémov aj u mladých ľudí. Takže áno, môže to byť jedna z príčin toho, že máš slabšiu imunitu, si náchylnejší na choroby alebo nekontrolovateľne priberáš.

So psíkom v bezpečí

Dať lásku svojmu maznáčikovi je to najviac. Poskytujete si vzájomnú podporu, cítite sa jeden pri druhom milovaní a spokojní. Čo viac si priať? Ak sa tvoj psík správa divne, môže to mať na svedomí to, že mu venuješ málo pozornosti. Niektoré plemená si ju dokážu vynútiť, iným ju zas musíš ponúknuť sám. Bezpečné objatie ale s istotou miluje každý z nich.

Úľava od psychických problémov

Mojkať sa s milovaným zvieratkom pomáha k znižovaniu depresie. Okrem spomínaného oxytocínu sa ti do mozgu uvoľňuje aj dopamín a serotonín. Ich znížená koncentrácia v tele spôsobuje úzkosti a psychické ťažkosti. Prevenciou je teda opäť dávka lásky od tvojho štvornohého chlpáča…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedomosti využili na dobrú vec: Stredoškoláci zostrojili invalidný vozík pre dvojnohého psíka

Základom je pravidelnosť

Pri pravidelnom fyzickom kontakte si so zvieratkom vybuduješ krásny plnohodnotný vzťah. Pes tak už ľahko vycíti, ak sa nebudeš cítiť dobre. Hoci to nedokáže vysloviť, dá ti najavo, že je s tebou a podporuje ťa. Nie je nič lepšie, než keď ťa po náročnom dni privíta šťastná tvár, ktorá je pripravená na obrovskú dávku maznania.

Perfektný koniec dňa

Či už s tebou tvoj pes spí v posteli alebo sa zvítate na dvore, mal by si ho zahrnúť do svojej rannej a večernej rutiny. Dávka psej lásky ti za 5 až 10 minút poskytne kopec skvelej energie aj do toho najnáročnejšieho dňa. Večer ti zasa môže pomôcť odbúrať problémy a nahromadený stres, vďaka čomu sa ti bude jednoduchšie zaspávať.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame