Druh domácich miláčikov v ohrození: Upozorňuje sa na nedostatok mláďat, ktoré psie plemeno môže čoskoro vyhynúť?

Kedysi ho milovali kráľovské rodiny či celebrity, no dnes jeho miesto obsadzujú iné populárne plemená (Zdroj: Freepik/FreeDOM.com)

#Zvierat v ohrození máme na planéte požehnane. Napadlo by ti, že medzi ohrozené zvieratá nepatria už len voľne žijúce alebo divoké druhy? Možno ťa to prekvapí, ale vyhynutie hrozí aj tomuto druh domácich miláčikov!

Miláčik celebrít

Plemeno hrubosrstý foxteriér stráca na svojej popularite. Kedysi ho milovali kráľovské rodiny či celebrity, no dnes jeho miesto obsadzujú iné populárne plemená. V minulom storočí pritom šlo o veľmi obľúbené plemeno. Po prvý raz sa do povedomia dostalo už v 20. rokoch minulého storočia ako pes Snowy, no v 40. rokoch zažívalo svoj najväčší boom!

Oficiálne chovné stanice už nezaznamenávajú také množstvo šteniatok, ako tomu bolo v minulosti. Dokonca, pôrodnosť klesla za posledný rok natoľko, že toto kedysi obľúbené poľovnícke plemeno sa dostalo na zoznam ohrozených druhov.

Kto takého psa mal?

Medzi najznámejších majiteľov tohto (teraz už vzácneho) plemena patrili celebrity ako Clint Eastwood, Lucille Ball či Albert Einstein. V istom období patril hrubosrstý foxteriér aj medzi obľúbené plemeno kráľovskej rodiny (konkrétne v Eduardovskom období – vlastnil ho sám Kráľ Edward VII.).

„Populárna kultúra, celebrity a vplyv sociálnych médií môžu hrať veľkú úlohu v trendoch vlastníctva psov a popularite plemena,“ prezradil pre Daily Mail hovorca britského kynologického klubu.

Úpadok popularity

Chov dosiahol svoj vrchol v roku 1947, kedy sa len v Anglicku narodili tisícky šteniatok. O toho momentu však počty registrácií rapídne klesali.

V priebehu minulého roka sa malo v Anglicku narodiť iba 359 šteniatok, tento rok malo číslo klesnúť ešte o 21 percent. Následkom toho bude, že plemeno bude pravdepodobne zaradené do zoznamu chránených plemien z Británie a Írska.

Vymizne z ulíc?

„Mnohým pôvodným britským a írskym plemenám hrozí, že zmiznú z našich parkov a ulíc jednoducho preto, že ľudia nevedia, že existujú, alebo preto, že sa nepovažujú za módne,“ vysvetlil hovorca klubu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nezvyčajné šťastie v hre: Pes tipol výherné čísla, majiteľovi sa o niečom takom ani len nesnívalo!

Pridá sa tak k zoznamu rozkošných ohrozených plemien, kam už teraz patria druhy ako bradatá kólia, King Charles Spaniel či kučeravý retríver. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame