Mávaš časté hádky s partnerom? Tieto rady ti pomôžu, jeden bod je obzvlášť prekvapujúci!

Pár rieši problémy hádkou

Hádky bývajú bežnou súčasťou každého vzťahu (Zdroj: GettyImages)

#Hádky – nepríjemné a veľmi chúlostivé situácie, ktoré nás sprevádzajú počas každého vzťahu, či už chceme alebo nie. Hádame sa kvôli diametrálne odlišným názorom, citovému vypätiu, nezvládaniu istých partnerských situácií, ale podľa mnohých odborníkov dokonca aj preto, lebo ľúbime.

Psychológovia sa dokonca často vyjadrujú o hádkach ako „znameniach toho, že nám na vzťahu skutočne záleží“. Nebojoval by si predsa o niečo, čo ti za to nestojí, však? Hádky teda môžeme považovať za zdravý jav vzťahu, ktorý ti pomáha pri spracovaní emócii a nezhôd. Ako sa však hádať konštruktívne a bez toho, aby sme nezmyselne obviňovali partnera? V tomto článku ti prinášame 10 tipov priamo od psychológov!

Zastav sa predtým, než povieš čokoľvek zraniteľné

Určite poznáš situáciu, keď konáš doslova s horúcou hlavou. Snažíš sa vykričať partnerovi všetko, čo ťa trápi a neuvedomuješ si pri tom následky svojich zraňujúcich slov. Dopraj si pauzu a pokús sa svoje myšlienky sformulovať v pokojnejšej a zrozumiteľnejšej forme. Prv, ako zbytočne vychrlíš, radšej sa spýtaj samého seba: Ako to môžem svojmu partnerovi vysvetliť pochopiteľnejšie?

Neobviňuj, ale vysvetľuj

Namiesto toho, aby si volil svoje frázy osobným zámenom ty (si spravil, zruinoval, pokazil), začínaj svoje frázy radšej s „ja“. Opíš svoje pocity, ja sa cítim zranený, toto ma sklamalo, ja som neočakával. Obvinenia totiž v partnerovi vyvolávajú dojem, že sa musí brániť. Ak však budeš voliť jemnejšiu formu komunikácie, začne ťa partner chápať viac a hlavne nadobudne potrebu spolupracovať na vašom probléme.

hádky s partnerom
Občas je jedinou chýbajúcou zložkou pri hádkach prosté porozumenie (Zdroj: freepik.com)

Ak nie si konštruktívny, nehádaj sa

Ak používaš konštruktívnu kritiku, je to v poriadku. Napríklad, ak povieš, že nie si šťastný, pretože ti partner evidentne nevenuje dostatok času, dá sa to považovať za relevantný dôvod. Ak však svoje meno začneš hájiť nezmyselnými útokmi na postavu, rodinu, okolie či akýkoľvek citový priestor alebo takzvaný „weak point“ , teda slabosť druhej osoby, nie je to fér. Preto sa radšej zamysli nad tým, akými dôvodmi obhajuješ svoje tvrdenia a či by si nemal zvoliť inú formu.

Hľadaj s partnerom riešenie problému

Ak sa s partnerom neustále hádate z rovnakého dôvodu, zrejme ste ešte nenašli adekvátne riešenie problému. Či už sa hádate pre isté povahové vlastnosti, okolie alebo pre neodôvodnenú žiarlivosť, usilujte sa nájsť riešenie. Skúste nájsť kompromis, ktorý bude vyhovovať obom a zároveň zmierni vaše problémy.

Ostaň zvedavý

Možno je občas na mieste zamyslieť sa aj nad tým, prečo tento problém vzniká. Dopraj si chvíľu pokoja a sám pre seba si odpovedz na tieto otázky: Prečo je pre mňa toto problém? Prečo ma to hnevá? Čo spúšťa celý tento mechanizmus hnevu? Ako to môžeme napraviť? Ak si dokážeš odpovedať na tieto otázky, pravdepodobne o tom dokážeš so svojím partnerom diskutovať so skutočne jasnou mysľou.

Počúvaj

Často pri hádkach dochádza k tomu, že toho druhého doslova nenecháme dokončiť ani vetu. Zrejme aj ty si neraz nabudený oponovať voči všetkým tvrdeniam z partnerových úst. Tentokrát však sprav zmenu, skús ho vypočuť, uvidíš, že budete mať produktívnejší a empatickejší dialóg.

Nevyhýbaj sa hádke

Tento bod znie možno trocha prekvapivo, ale občas je hádka skvelá na uvoľnenie napätia vo vzťahu. Predstav si hrniec s pokrievkou a vriacou vodou. Ak by si svoje problémy v sebe neustále dusil, pravdepodobne by nastalo ešte väčšie nešťastie ako to, že necháš do priestoru uniknúť veľké množstvo „pary“.

Preto svojmu partnerovi vždy povedz, čo ťa trápi. Inak sa chyby, ktoré tak ťažko trpíš, budú opakovať ako nekonečný cyklus. Avšak, rovnako ako v predchádzajúcich bodoch, nezabúdaj na rešpekt a citlivý prístup.

hádky s partnerom
Hádka v istých prípadoch môže uvoľniť pretrvávajúce napätie (Zdroj: freepik.com)

Vži sa do kože svojho partnera

Predstav si situáciu, za ktorú ťa viní tvoj partner a skús sa vžiť do situácie, v ktorej by si mal doslova reagovať sám sa seba. Čo by si si odkázal a ako by si reagoval? Napríklad už dve hodiny meškáš na stretnutie, ale zdržali ťa v práci a pre nátlak šéfa si nemohol zodvihnúť ani telefón a oznámiť to.

Napriek tomu, že si uvedomuješ okolnosti tvojho meškania, situáciu si otoč. Predstav si, že by si na niekoho čakal dve hodiny bez vysvetlenia. Tento princíp empatie ti tak doslova pomôže lepšie chápať problémy, ktoré vidí tvoj partner.

Nikdy, ale skutočne nikdy sa nevyhrážaj

Občas máme v našich hádkach tendenciu vyhrážať sa svojmu partnerovi rozchodom, opustením či v nešťastných prípadoch dokonca podvádzaním. Uvedomuješ si vôbec, aké môže mať takéto potenciálne vyhrážanie u tvojho partnera dôsledky? Hoci to myslíš len ako výstrahu a v skutočnosti by si to nikdy neurobil, napriek tomu vo svojom partnerovi zanechávaš intenzívny pocit neistoty, ktorý ho môže sprevádzať počas celého vzťahu.

Žiadne fyzické ani psychické využívanie

Tu sa už nachádzame v krajnej situácii, ku ktorej by žiadna hádka nikdy nemala zájsť – a to je fyzické alebo emocionálne zneužívanie. Ak dlhodobo trpíš v takomto vzťahu, zrejme máš s partnerom skutočne veľké problémy. V tomto prípade by si mal vyhľadať odborníka a obrátiť sa na špecialistov, ktorí ti napomôžu vrátiť sa k zdravému partnerstvu a k zdravému ja.

Verím, že ti našich 10 tipov ako viesť spravodlivé a konštruktívne hádky, skutočne pomohli. Nezabúdaj, že hádka nie je len nutné zlo, ale aj konštruktívny nástroj, ktorý pomáha pri zlepšovaní tvojho vzťahu.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame