NASA zverejnila snímku Marsu: Pôsobivé modré zvlnenie povrchu planéty ulahodí tvojmu oku

modrý povrch marsu

Pôsobivé modré zvlnenie povrchu Marsu priťahuje pozornosť už na prvý pohľad (Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

#Pôsobivé „modré“ zvlnenie, badateľné na povrchu Marsu, odhaľuje smer vetra. Zábery toho, čo na prvý pohľad vyzerá ako nánosy modrého piesku, ihneď pútajú pozornosť. V skutočnosti by sme ale modrý piesok na červenej planéte hľadali márne.


Najväčší systém kaňonov v slnečnej sústave sa nachádza na Marse: Na fotografiách ho zachytila vesmírna sonda


Modrá farba poslúžila hlavne vedcom

Zábery, ktoré tento rok zachytila družica Mars Reconnaissance Orbiter,  boli spracované do takzvaných nepravých farieb. Tie na pomerne jednoliatych fotografiách pomohli vytvoriť jednoznačný kontrast. Významom tejto úpravy ale nie je vytvoriť oku lahodiace mimozemské zábery. Vďaka zvýrazneniu kontrastu medzi jednotlivými prvkami na povrchu planéty majú vedci jedinečnú možnosť porozumieť geologickým a atmosférickým procesom, ktoré sa odohrávajú ďaleko pod obežnou dráhou družice.

Na snímke je kráter Gamboa, ktorý sa nachádza na severnej pologuli Marsu. Na vrchu väčších dún sa nachádzajú drobné zvlnenia, ktoré od seba delí najviac pár metrov. Spájajú sa do väčších formácií, vzdialenosť medzi nimi je približne 10 metrov. Pri modrom sfarbení je oveľa jednoduchšie tieto stredne veľké útvary  v množstve veľkých piesočných vĺn rozlíšiť. Oku lahodiace farby na snímke mali teda skôr vedecký význam.

NASA snímka mars
Oku lahodiace farby na snímke mali skutočný význam hlavne pre vedcov (Zdroj: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

Za farebné rozdiely môže vietor

Podľa NASA sa vďaka zvýrazneným farbám dún dá predpokladať, že podliehajú pretrvávajúcemu procesu erózie.

„Veľké zvlnenia na jednej strane upravenej snímky vyzerajú skôr zeleno-modré a stredne veľké hrebene na druhej strane majú výrazne modrú farbu,“ uvádza sa na oficiálnej stránke NASA.

Možným vysvetlením je to, že priečne hrebene sa menia pôsobením sily vetra. Ten odvieva tmavší prach a útvary tak vyzerajú svetlejšie. Vďaka rozdielom, ktoré ukázala farebná úprava, je možné určiť smer vetra v čase vzniku daných útvarov.

„Príležitosť preskúmať rôzne útvary, ktoré sú tak blízko pri sebe, nám umožní vidieť vzájomné vzťahy medzi nimi. Môžeme porovnať ich rozdiely a preskúmať, z čoho sa skladajú, a ako vlastne vznikli,“ uvádza ďalej NASA. Ako zhodnocuje portál Science alert, aj malá zmena uhlu pohľadu nám môže poodhaliť niečo nové o tajomstvách vesmíru.

 


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, encealert.com
Odporúčame