RECENZIA Vanessa Kirby sa snaží vyrovnať s nepodareným domácim pôrodom: Ako sa podaril film Pieces of a Woman od Netflixu?

Záber z filmu Pieces of a Woman

Pieces of a Woman je emotívnym príbehom o žene, ktorá prišla o dieťa (Zdroj: Netflix)

#Netflix predstavil na rok 2021 mimoriadne ambiciózny kalendár premiér. Každý týždeň chce svojim predplatiteľom priniesť jeden film zo svojej vlastnej produkcie. Streamovací gigant sa tak snaží udržať ľudí na svojej platforme čo najdlhšie a vyzerá to tak, že sa mu to skvele darí.


Netflix ukázal, čo všetko chystá na tok 2021: Vražedné tempo, každý týždeň uvidíme jeden nový film


Začiatok nového roka patril novinke Pieces of a Woman. O komornú snímku sa postaral talentovaný maďarský režisér Kornél Mundruczó. Podarilo sa mu priniesť kvalitnú drámu a otvoriť si dvere do najvyššej filmovej ligy? To sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.

Záber z filmu Pieces of a Woman
Snímka Pieces of a Woman je v mnohom osobnou terapiou režiséra a scenáristky (Zdroj: Netflix)

Nepredstaviteľná bolesť

Dej Pieces of a Woman prináša príbeh mladej Marthy, ktorá sa rozhodne pre riskantný domáci pôrod. Už od začiatku sa veci nevyvíjajú tým správnym smerom, nakoľko zvolená pôrodná asistentka nestíha prísť načas. Namiesto nej prichádza iná a celý proces má nakoniec smutné vyvrcholenie.

Martha je tak nútená vyrovnať sa nielen s návalom emócii ale aj s obrovským smútkom, ktorý si dokáže len málokto predstaviť. Okrem toho sa postupne začína vzďaľovať nielen od manžela, ale aj svojej rodiny. Ako zlomená žena tak stojí na rázcestí a je na jej rozhodnutí, akou cestou sa nakoniec vydá.

Záber z filmu Pieces of a Woman
Priprav sa na to, že nejde o typický mainstreamový film (Zdroj: Netflix)

Fantastický úvod

Hneď na začiatok ťa musím varovať, že snímka Pieces of a Woman je typickou festivalovkou. Pokiaľ si už pár videl, tak určite vieš, o čom hovorím. Ak nie, priprav sa na komorný príbeh a remeselne zručne nakrútený film, ktorý sa nesnaží zaujať tuctovým rozprávaním príbehu.


Torrenty prekvitali aj v roku 2020: Toto je rebríček najsťahovanejších seriálov na internete


Úvodná tretina je absolútne fantastická a skvele nasnímaná. Domáci pôrod je zachytený tak precízne a detailne, že ti to možno bude v niektorých chvíľach až nepríjemné. Následne na to sa však dej rozvetvuje a s blížiacim sa koncom filmu pomaly kvalitatívne klesá smerom nadol.

Záber z filmu Pieces of a Woman
Snímka si ťa získa skvelou úvodnou sekvenciou (Zdroj: Netflix)

Silné herecké výkony

Najväčším ťahúňom celého projektu je fantastická Vanessa Kirby, ktorá prináša jeden zo svojich životných výkonov. Za ten okrem slov chvály po celom svete zbiera aj ocenenia (napríklad cenu Coppa Volpi za najlepšiu herečku na MFF v Benátkach). Nezaostáva však ani Shia LaBeouf v úlohe manžela, ktorý sa so stratou dieťaťa i ženy vyrovnáva po svojom.

Spomenúť rozhodne treba aj očarujúci súlad kamery Benjamina Loeba a hudby Howarda Shorea. Soundtrack k filmu je podmanivý a myslím, že sa k nemu ešte rád vrátim, aby som si ho vychutnal naplno. Celkovo je film estetický a ponúka hneď niekoľko metaforických prvkov.


Ponuka Netflixu na január je pestrá: Objav históriu nadávok aj drámu o žene, ktorá nezvládla domáci pôrod


Kornél Mundruczó je zručný režisér a svoj prvý film s hollywoodskym osadenstvom zvládol dobre. Ako aj vo svojich ostatných filmoch, aj tu sa ponára do ľudského utrpenia a trošku zabúda na rozprávanie príbehu. Z filmu, od ktorého si zrejme sľuboval vyvolanie diskusie sa tak stáva projekt, ktorý stojí na pomedzí medzi artovými a mainstreamovými snímkami.

Záber z filmu Pieces of a Woman
Vanessa Kirby predviedla excelentný herecký výkon (Zdroj: Netflix)

Osobná terapia

Scenáristka a partnerka režiséra Kata Wéber pri písaní vychádzala zo svojich vlastných skúseností, kedy s Mundruczóm prišli o dieťa. Wéber nakoniec od režiséra odišla do Berlína, kde sama napísala scenár, ktorý pre ňu pôsobil ako istá forma terapie. V tejto rovine je Pieces of a Woman mimoriadne silný a nepochybujem o tom, že jeho natočenie obom pomohlo.

Pre bežného (netflixového) diváka však môže umeleckejšia forma a vyše dvojhodinová minutáž pôsobiť ako problém. Na druhú stranu som však rád, že snímku nájdeme na streamovacej platforme. Vďaka tomu sa môže dostať k ľuďom, ktorí by o ňu nikdy nezavadili. Tak jej skús dať šancu i keď spokojnosť si zaručiť nedokážem.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame