#Kultúrne dedičstvo po predkoch na našej planéte je veľmi bohaté. Aj napriek tomu, že archeologické tímy pracujú už storočia, nedokázali doposiaľ odhaliť všetky tajomstvá. Tento raz boli objavené vzácne staré maľby, ktoré odhaľujú existenciu dávno stratenej civilizácie z Južnej Ameriky, ktorá po planéte chodila pred viac ako 4000 rokmi!
Záhada stratenej civilizácie
Nenápadná skala vo Venezuele ukrývala v skutku zaujímavé a záhadné kresby našich predkov. Zvláštne farebné kruhy, motívy podobné listom stromov či podivné postavy, ktoré praľudia vytesali do kameňa, mohli byť pravdepodobne súčasťou nejaké zvláštneho rituálu. O náleze informoval portál Daily Mail, ktorý predstavil túto záhadu.
Nepoškvrnené prostredie
Pre vedcov zostáva nevysvetliteľným fakt, že oblasť nálezu nebola ani v minulosti miestom, ktoré by odhalilo akúkoľvek minulosť. Región nejavil žiadne známky činnosti človeka, pozostatky kostí či osobných predmetov.
Predpokladá sa, že ide o výtvarné umenie, ktoré v národnom parku Canaima, vo Venezuelskom štáte Bolivar, vzniklo rukami doposiaľ neznámeho kmeňa umelcov. „Môže ísť o počiatočný bod vzniku tejto kultúry. To, čo vidíme, je nová kultúra lovcov a zberačov, ktorí pravdepodobne dorazili do oblasti národného parku Canaima na konci pleistocénu, ktorý začal pred 2,5 miliónmi rokov a skončil približne pred 11 700 rokmi,“ prezradil pre Daily Mail vedec.
Naozaj stará maľba
Odhadovaný vek nálezu je okolo 4000 rokov pred naším letopočtom. Vedci sa domnievajú, že staroveká civilizácia putovala oblasťou až do Amazonského pralesa. „Štylistické porovnania zatiaľ ukazujú podobnosti so skalnými maľbami v blízkosti brazílskych hraníc, ktoré boli datované do obdobia okolo 4000 rokov pred naším letopočtom. Novo nájdené skalné umenie je však oveľa hrubšie, čo naznačuje, že by mohlo byť ešte staršie,“ prezradil odborník.
Maľby sú zhotovené z prírodných materiálov a musíme uznať, že ľudia boli výnimočne vynaliezaví. Využívali všetko, čo im prišlo pod ruky – od prírodného oxidového pigmentu, ktorý si vytvárali z mixu hliny, až po kremeň a kriedu. „Tieto nálezy sú výnimočné, pretože sú úplne nové a vypĺňajú medzeru v histórii regiónu, ktorý z archeologického hľadiska nebol nikdy predtým preskúmaný,“ uzatvára výskumník.
Zdieľať na