Makáš na svojej postave? Dopraj si proteín pred spaním a sleduj, čo sa stane

Ak makáš na svojej postave, určite musíš prijímať proteíny.

Ak makáš na svojej postave, určite prijímaš proteíny (Zdroj: freepik.com/wavebreakmedia_micro)

#Ak si chceš vybudovať svalovú hmotu alebo efektívne schudnúť, musíš prijímať dostatok proteínov. Dôležité je nielen množstvo a typ proteínu, ale aj čas, v ktorom si ho dopraješ. Zisti, prečo je večer ideálny na jeho konzumáciu.

Každý, kto pracuje na svojom tele, to pozná. Zostavenie najlepšieho tréningového plánu, počítanie kalórií a, samozrejme, vyberanie si tých správnych suplementov vrátane proteínu. Čoraz viac športovcov si ho dáva aj pred spaním – a robia dobre.

Prečo večer?

Podľa vedcov je vhodným časom na konzumáciu proteínu práve večer. Potvrdzuje to aj štúdia, ktorá sa zamerala na vplyv jeho príjmu pred spaním. Vedci potvrdili, že bielkoviny prijaté vo večerných hodinách sa efektívne trávia, vstrebávajú a stimuluje sa syntéza svalových bielkovín počas spánku. Keď navyše cvičíš v rovnaký večer, ako prijímaš proteín, robíš veľmi dobre. Benefity tohto doplnku sa totiž spoja s fyzickou aktivitou a rýchlosť syntézy svalových bielkovín cez noc sa ešte zvýši. Výsledkom je podporenie rastu svalov, alebo minimálne zabránenie ich rozkladu, ktorý počas noci prirodzene prebieha.

Najvhodnejší je kazeín

Odborníci pritom tvrdia, že najlepšou voľbou na konzumáciu večer je kazeín. Označuje sa aj ako mliečna bielkovina, pretože tvorí 80 % proteínov nachádzajúcich sa v kravskom mlieku. Pokiaľ nemáš problémy s trávením mlieka, môže to pre teba byť skvelá voľba. Kazeín je oproti srvátkovému proteínu oveľa pomalšie stráviteľný a aminokyseliny sa do krvi uvoľňujú aj osem hodín po jeho vypití. Čo to teda pre teba znamená? Ak prijmeš kazeín, zabrániš rozkladaniu svalovej hmoty počas dlhšieho obdobia bez jedla. Takýmto časom je noc a spánok, prípadne aj viac hodín bez jedla počas dňa, keď sa nemôžeš najesť dosýta. Kvôli dlhšiemu pocitu plnosti je vhodný aj do redukčných diét.

Kazeín ti pomôže budovať svaly aj počas noci (Zdroj: freepik.com/wavebreakmedia_micr)

Ako ovplyvní tvoj tréning?

Mnoho štúdií sa zaoberalo práve porovnaním príjmu rôznych druhov proteínu pred spaním. Jedna z nich sa zamerala na ženy a ich výkonnosť na rannom tréningu po tom, ako pred spaním užívali kazeín a srvátkový proteín. Výsledok? Ak si aktívna žena, večerná konzumácia kazeínu môže pozitívne ovplyvniť tvoju výkonnosť na ďalší deň.

Podporí aj tvoje kosti

Správny kazeín je zároveň plný vápnika. Určite si pamätáš, že ti ako dieťaťu hovorili, že je dôležitý pre silné a zdravé kosti. Nájdeš v ňom aj glutamín, ktorý zabraňuje rozkladu svalov a po záťaži umožňuje svalovým bunkám rýchlejšiu regeneráciu. Obsahuje aj aminokyseliny (BCAA). Tie poznáš určite hlavne pre ich účinky podporujúce svalovú regeneráciu.

Pri výbere dbaj na kvalitu

Ako správny športovec by si si však mal dať pozor aj na kvalitu výrobku, ktorý kupuješ. Proteín Night Casein od spoločnosti Uber Nutrition je plnohodnotným micelárnym kazeínom, ktorý má naozaj kvalitný aminokyselinový profil. Dobre známy fakt je aj ten, že micelárny kazeín sa vyrába pri nižších teplotách, bez pridaných chemických látok. Ďalšou výhodou Night Casein je minimum tuku a lepšia stráviteľnosť. Či už chceš naberať svaly, alebo schudnúť a spevniť postavu, tento druh proteínu by na tvojej poličke určite nemal chýbať.

CHCEM VEDIEŤ VIAC O NIGHT CASEIN

Night Casein od Uber Nutrition.
Night Casein od Uber Nutrition (Zdroj: uber-nutrition.sk)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame