Majk Spirit: Mám pre vás najlepší album, aký som kedy urobil. Nie som tu náhodou. (ROZHOVOR)

Len v pondelok sa v Bratislave uskutočnila zaujímavá a príjemná akcia, počas ktorej sme sa v kľude mali možnosť porozprávať s Majkom Spiritom. Toho sme sa opýtali pár vecí ohľadne nového albumu, ale pridali sme aj nejaké špeciálne otázky, ktoré sme sa Majka chceli opýtať už dlhší čas. Pohodlne sa teda usaďte a prečítajte si krátky rozhovor o treťom sólovom albume jedného z najlepších slovenských raperov.

Ahoj, aktuálne teda releasuješ svoj tretí sólový album. Ak by si ho mal charakterizovať troma slovami, ktoré by to boli?

Sú to síce štyri slová. No určite Nie som tu náhodou.

V čom vidíš hlavné rozdiely medzi týmto a predošlými albumami?

Dospelejší, reálnejší, vychytanejší. Cítim sa v najlepšej forme. Ako raper, aj ako človek. S nikým na tejto scéne nesúťažím, súťažím len s kvalitou svojich predošlých albumov. Nový človek bol klasika slovenského rapu a veľa ľudí mi hovorí, že ten album bol najlepší a už nikdy ho neprekonám. Tak isto Y mal veľký úspech a aj veľký singel – Primetime. Prekonať takéto vrcholy mojej kariéry nie je ľahké, ale ja vo svojom vnútri cítim, že sa mi to podarilo, že som zase niekde ďalej. Dal som do toho projektu celé svoje srdce a je to z toho cítiť. Je tam všetko, čo od rapového albumu potrebuješ. Každý človek si v ňom nájde ten svoj „Vibe“.

Kde si bral a kde berieš hlavnú inšpiráciu pri písaní textov?

Tak rôzne zo života, z kníh, filmov, životných situácií, z príbehov, ktoré mi ľudia hovoria. Je ťažké zachytiť inšpiráciu, pretože neprichádza vtedy, keď to chcem ja, ale práve naopak, keď to chce ona. Dôležité to je zachytiť v správnom momente, neodkladať to. Najlepšie rýmy, ktoré som vytvoril nikto nepočul práve preto, že som ich nezapísal. Preto si myslím, že k inšpirácii treba pristupovať s rešpektom, byť na ňu pripravený. Skrátka žijem život, ten ma inšpiruje. Inšpiratívne je aj cestovanie a hlavne rozhovory s ľudmi, to je základ, pretože pritom mám šancu pozorovať, čo ľudí zaujíma, a čo považujú za dôležité, a z toho viem vyčítať, čo vlastne rieši svet.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Grimaso a Psycho Rhyme s rapom, ktorý zahreje tvoj playlist

Keď sa pozrieme na tracklist a zoznam hostí, nájdeme tam napríklad Richarda Müllera, ale nenájdeme tam nikoho z popredných slovenských raperov. Mal si túto koncepciu v hlave už od počiatku pri tvorbe albumu, alebo toto rozhodnutie je spontánne?

Richard Müller je pre mňa asi najväčšie meno našej hudobnej scény. Vždy som sníval o tom, že spolu spravíme skladbu. Pred troma rokmi sa objavil aj vo videoklipe Zbojník, no a odvtedy sa bavíme o tom, že by sme spolu mohli spraviť skladbu. Rišo nakoniec povedal áno a vznikla z toho krásna vec. Čo sa týka raperov, nepozval som žiadnych rapových hostí, pretože som tam mal dosť vlastného rapového materiálu. Kvôli spestreniu tam nájdeme tri speváčky a troch spevákov. Ten album je sám o sebe už dlhý. Samozrejme, mám veľa kamošov raperov, ale bolo pri mňa ťažké rozhodnúť, ktorého pozvať a ktorého nie. Do roka však plánujem urobiť aj deluxe verziu tohto albumu, kde zaradíme aj veci, ktoré sa na album nezmestili a spravíme aj remixy niektorých veci, kde dostanú priestor aj raperi.

Chystáš ku albumu nejaké ďalšie videoklipy?

Jasné, nedávno vyšiel klip na Žiariš, myslím, že jeden z mojich najlepších klipov, aký doteraz vyšiel. Stojí za ním veľmi šikovný režisér Adam Pavelka, ktorý z neho vytvoril taký krátky film. Ďalej chceme spraviť klip na skladbu s Rišom Müllerom. Na ostatné zatiaľ počkáme podľa reakcií fanúšikov.

Ako to vyzerá s turné, môžme ho očakávať na jar? Môžme aj v tomto smere očakávať niečo špeciálne?

Áno, level chcem posúvať aj v tomto smere. Plánujeme to od marca, medzitým si chcem od albumu oddýchnuť a potom sa do plánovania vrhneme naplno. Teším sa na nové skladby, ktoré budem hrať, teším sa na ľudí, na tie reakcie, ako to dostanú za tie tri mesiace, od vydania albumu do života.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kúpi si raz Separ futbalový klub? (ROZHOVOR)

Je niečo, čo by si nám chcel povedať ale ešte sa ťa to nikto neopýtal ? 

Dobrá otázka, si ma zaskočil. Určite viem, že niečo mám ale teraz, keď nad tým premýšlam tak to nepríde. Nepoviem radšej nič, len to, že je veľké umenie viesť rozhovor, pýtať sa dobré otázky a cením, všetky tie rozhovory, pri ktorých ľudia dokážu zo mňa dostať aj to čo som nechcel povedať. Pretože, pri správnych otázkach svet získava tú múdrosť a poznanie. Je to zásluhou ľudí, ktorí sa vedeli dobre pýtať od Sokratesa… až po teba (smiech).

Teraz trošku z iného súdka. Aký je tvoj názor na Ayahuascu a šamanizmus ? 

Ayahuascu sledujem už pár rokov, ešte si ma nepritiahla. Bol som aj v Peru a vtedy sme sa o tom veľa bavili, keď sme boli na cestách po Južnej Amerike, kde sú originál tí šamani z Amazonky. Viem, že pár kamošov bolo na tomto zajazde za Ayahuascou, a ja to určite chcem jedneho dňa zažiť tiež. Myslím, že tento výlet není tak vzdialený. Zároveň mám veľký rešpekt, takže presne ako hovorím, všetko ma svoj správny čas. Ak to príde som pripravený a určite rád pôjdem.

Veríš aj v zákon príťažlivosti resp. pomyselné tretie oko ?

Neviem či verím, ale viem, že také veci existujú. Každý umelec sa stotožňuje s názorom, že tie najlepšie veci, čo vytvoril neboli z jeho hlavy. Tak isto to cítim aj ja, že tie najlepšie časti mojich textov a refrénov, keď si ich spätne čítam, tak sa mi zdá, akoby to písal niekto iný a nebolo to z mojej hlavy. Mám pocit, že to prichádza z takých vyššich miest a ja som len nástroj, na ktorom to niekto odtiaľ zahral, niečo ako moje vyššie JA. Vlny inšpirácie prichádzajú hlavne vtedy, keď si pripravený túto inšpiráciu prijímať, nekladieš do toho svoje ego a svoj rozum ale skôr sa nechávaš viesť tou inšpiráciou. Si ako flauta, na ktorej niekto hrá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Cudzí jazyk v česko-slovenskom rape. Zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

Nejaké plány do budúcna, možno aj zo súkromného života? Priateľka ? 

Mám veľa dobrých priateliek v mojom živote a som rád za všetky bytosti, ktoré mi dávajú trochu lásky a spokojnosti. Plánujem užiť si sviatky s rodinou, s kamošmi. V januári chcem oddychovať, prečistiť si hlavu, prečítať si nejaké veci. Chcem sa vrátiť oddýchnutý a v plnej sile.

Na záver máš priestor na odkaz fanúšikom a čitateľom.

Mám pre vás najlepší album, aký som kedy urobil. Nie som tu náhodou, nič v živote nie je náhodou a všetky veci ktoré robíš, majú svoje následky. Nenechávajte nič na náhodou, nestrávte život v zamestnaní, ktoré vás nebaví, vo vzťahu, ktorý vás nenapĺňa a uchopte život do vlastných rúk. Majte veľké vízie a prežite život podľa seba. Snažte sa každý deň, byť aspoň krôčik bližšie k svojmu cieľu. Nie si tu náhodou.

Ďakujeme za rozhovor. 

Odporúčame