Miluješ leto so všetkým, čo k nemu patrí? Prinášame ti zopár zaujímavostí o lete nielen v roku 2023

Leto má v obľube väčšina z nás, pričom o ňom zase až tak veľa nevieme (Zdroj: Pixabay/JillWellington)

#Možno už nie si dieťa, no je možné, že sa stále každý rok tešíš na leto ako dieťa. Nech už je hlavným dôvodom to, že počas leto sú letné prázdniny, alebo máš proste rád slnko a vodu, týchto pár zaujímavých informácií o lete si zrejme nevedel.

Počas pekných dní nám viac chutí

Ak si si doteraz myslel, že júl je najteplejším mesiacom v roku, mal si pravdu. Hoci niektoré najvyššie letné boli namerané aj v auguste, práve júl je teplotným vrcholom celého roku. Možno aj z toho dôvodu sa najväčšie požiare udejú práve v tomto mesiaci. Nech už najvyššia teplota počas leta padne v kedykoľvek, je pravdepodobné, že to bude medzi 11:00 až 15:00.

Cítiš sa počas letných dní akosi lepšie, máš pocit, že si niekedy dokonca pozitívne naladený? Fakt je ten, že práve slnko, respektíve pekný slnečný deň, údajne prispieva k nárastu serotonínu. S tým súvisia aj dlhšie dni a kratšie noci a teda možnosť minúť viac času vonku, než doma. Hoci slnko tvojmu telu dodáva aj Vitamín D, pravdou je aj to, že nadmerné slnečné žiarenie spôsobuje vrásky a prispieva k vytváraniu pigmentových škvŕn.

Všimol si si, že počas pekného dňa ti viac chutí, ako keď, povedzme, prší? Nemáš to tak len ty. Zvieratá milujú leto aj preto, že majú počas tohto obdobia dostatok jedla a majú si teda z čoho vyberať. Dodávajú ti slnečné lúče energiu? Ak už nič iné, tak aspoň toto máš spoločné s rastlinami. Práve v lete zachytávajú najviac dopadajúcich slnečných lúčov a premieňajú ich na energiu.

Priaznivý vplyv slnečného počasia na ľudský organizmus je známy, no vieme aj o niekoľkých menej pozitívnych faktoch (Zdroj: Unsplash/Kent Pilcher)

Je možné v lete vypražiť na chodníku vajce?

Určite si už aj ty videl videá či obrázky, na ktorých sa surovina, najčastejšie vajce, dokázalo upražiť proste len tým, že naň dopadalo slnko. Fakt je ten, že toto nie je len záležitosť fantázie filmových scenáristov, no pri istej teplote a pri tom, akým smerom dopadne slnko na vajce, sa to vajce skutočne môže upražiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pri otrave slnkom končí sranda a je nutná liečba: V čom sa líši od obyčajného spálenia sa?

Hoci takéto grilovanie vonku tak skoro neuvidíš, určite si už videl mnoho ľudí so zmrzlinou v ruke. Vedz, že najviac zmrzliny sa v lete zje v Amerike. Vďaka prezidentovi Ronaldovi Reaganovi dokonca včera, 16. júla, Američania oslavovali Národný deň zmrzliny.

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk, discoverwalks.com, wellbeingswithalysia.com
Odporúčame