Kam na výlet na východe? Vydaj sa na Spiš, tieto miesta ťa totálne očaria!

Objav krásy východu, vyber sa na Spiš (Zdroj: Unsplash)

#Plánuješ navštíviť východ Slovenska? Historické a kultúrne pamiatky, náboženské pamätihodnosti a krásna príroda. Spoznaj jedinečné miesta na Spiši spolu s nami!

Spišský hrad

Pochádza z 12. storočia a patrí k najrozhľahlejším hradom v Strednej Európe. V jeho interiéri nájdeš výstavu Spišského múzea a výhľad, ktorý ponúka je naozaj na nezaplatenie. Región Spiš budeš mať ako na dlani.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Spišský hrad – Spišské múzeum (@spisskyhrad_official),

Kostolík v Žehre

Neďaleko Spišského hradu sa nachádza útulný kostolík, ktorý ti na prvý pohľad nevyrazí dych, ale len čo doň vkročíš, budeš poriadne ohúrený. Prepracované maľby ťa budú sprevádzať po celú dobu.

Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule

Spišská Kapitula vznikla pred niekoľkými desiatkami rokov ako samotná obec. V roku 1948 sa však stala súčasťou Spišského Podhradia. Dominantou centra je Katedrála sv. Martina v románskom architektonickom slohu.

Ak si cestovateľ, všetky prejdené miesta si môžeš poznačiť do tejto stieracej mapy!

Pamiatková rezervácia Levoča

Historické centrum Levoče je už od roku 1950 zaradené medzi mestské pamiatkové rezervácie. Meštianske domy, oltár jedinečného Majstra Pavla z Levoče, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na celom svete a netreba zabudnúť ani na Chrám svätého Jakuba. Za pozornosť stojí aj Dobová radnica, Klietka hanby, Veľký župný dom či pútnické miesto nazývané Mariánska hora.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Levoča (@levoca.unesco),

Bio kúpalisko Levočská dolina

Bazény, umelá pláž, wellness, bowling ale i rybárčenie. To všetko len na jednom mieste. Resort Levočská Dolina pri Levoči ponúka dokonalé miesto pre oddych a zábavu.

Obec Markušovce

Markušovce mnohí ľudia považujú za spišskú perlu. Ukrýva stredoveký kostolík, hradnú zrúcaninu aj rozprávkový renesančný kaštieľ. Náučný chodník, ktorý sa v obci nachádza, ťa zavedie až k Markušovskému skalnému hríbu.

Spišský Hrhov

Malebná obec Spišský Hrhov bola v roku 2015 označená ako Dedina roka. Porozuhodným miestom je kostolík v gotickom štýle, ale aj historický most z 19. storočia.

Drevený most v Kluknave

Nachádza sa medzi dedinou Kluknava a Štefánskou Hutou. Originálny most pochádza z roku 1832. Je zaradený medzi posledné historické kryté drevené mosty u nás.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝓜𝓲𝓪 𝓯𝓪𝓼𝓱𝓲𝓸𝓷𝓫𝓵𝓸𝓰 (@modnamamka),

Radničné námestie v Spišskej Novej Vsi

Považuje sa za najdlhšie námestie v Európe a jeho tvar je naozaj nevšedný, šošovkovitý. Námestie ťa prekvapí pamätníkom, ktorý sa nazýva Miesto prianí, pôsobivou budovou Reduty aj Provinčným domom.

Zoo v Spišskej Novej Vsi

Spišská zoologická záhrada v parku Madaras je najmladšou na Slovensku. Je domovom mnohých zvierat, ktorých počet neustále rastie. Detský návštevníci, ale aj milovníci zvierat si tam zaručene prídu na svoje.

Kežmarok a miestne pamiatky

Krásnym mestom, ktoré sa rozprestiera v regióne Spiš je Kežmarok. Vďaka evanjelickému Kostolu Najsvätejšej Trojice, ktorý sa tu nachádza je mesto v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Stará Ľubovňa

Starú Ľubovňu mnohí ju poznajú aj pod prezývkou kráľovské mesto. Dominantou je kostol sv. Mikuláša. Nad mestom sa pýši hrad Ľubovňa a pod ním Ľuboviansky skanzen s nádhernými ukážkami ľudovej architektúry z okolia Spišu a Šariša.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Dominika (@dominika_akinimod),

Poprad

Poprad je najväčším mestom Spiša. Ponúka atrakcie z každého zamerania. Aquapark, Podtatranské múzeum či Tatranskú galériu. Námestie Sv. Egídia taktiež stojí za návštevu.

Starý Smokovec a Hrebienok

Za najstaršiu tatranskú turistickú oblasť je považovaný práve Starý Smokovec. Patrí k veľmi obľúbeným strediskám cestovného ruchu. Zo Starého Smokovca ide lanovka na Hrebienok. Alebo si na krásny výhľad vyšliapeš po turistickom chodníku?

Tatranská Lomnica a Lomnický štít

K populárnej turistickej oblasti patrí aj Tatranská Lomnica. Atrakciou tohto miesta je jednoznačne druhý najvyšší štít Vysokých Tatier, Lomnický štít. Na jeho vrchol vedú tri lanovky, môžeš sa tam najesť, ale i prespať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lomnický štít-Vysoké Tatry 🚠🇸🇰 (@lomnicak_sk),

Národný park Slovenský raj

Čingov a Podlesok sú jedny z najobľúbenejších rekreačných stredísk na Spiši. Práve z týchto miest sa dostaneš do Národného parku Slovenský raj. Rokliny, vodopády, potôčiky a vodné pramene ťa dovedú k Prielomu Hornádu, do Sokolej doliny, Suchej Belej či Zejmarskej rokliny.

K atraktívnym miestam na tomto území patrí aj Tomášovský výhľad, vodná nádrž Palcmanská Maša a ruiny stredovekého kláštora v Kláštorisku. V Slovenskom raji sa nachádza aj vyše 350 jaskýň. Avšak sprístupnená je len jedna z nich, a to Dobšinská ľadová jaskyňa.

Národný park Nízke Tatry

Rozprestiera sa v údolí medzi riekami Váh a Hron. Považuje sa za najväčší národný park na Slovensku a jeho najvyšším vrchom je Ďumbier.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristýnka Sobotková (@kiikuus),

Tatranský národný park

TANAP, ako sa v stručnosti označuje je najstarším národným parkom na Slovensku. Jeho najvyšší vrch je Gerlachovský štít, ktorý je zároveň aj najvyšším vrchom Slovenska. Tento národný park ponúka viac než 100 plies, množstvo jaskýň a vodopádov. Štrbské a Popradské pleso sú najnavštevovanejšími miestami.

Pieninský národný park

PIENAP je štvrtým národným parkom, ktorý sa nachádza na Spiši. Táto oblasť je známa predovšetkým turistickou a raftingovou lokalitou na prielome riek Dunajec.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ewa (@ewasmietanska),

Zdroj: kamnavylet.sk, slovakia.travel.sk, travelguide.sk
Odporúčame