Oravský hrad patrí k najkrajším slovenským pamiatkam, z jeho minulosti však mrazí: Podľa legiend sa tu diali čudné veci!

Oravský hrad

Legendy sa nevyhli ani Oravskému hradu (Zdroj: unsplash.com)

#Oravský hrad patrí bezpochyby k tomu najkrajšiemu, čo na Slovensku máme. Cestu do Oravského Podzámku kvôli nemu merajú ľudia z celej krajiny. Jeho vznik sa datuje približne do roku 1267. Odvtedy zmenil podobu hneď niekoľkokrát.

Stalo sa tak z toho dôvodu, že prešiel rukami viacerých majiteľov. Badať tu možno takmer všetky architektonické smery a štýly. Ako to už ale s historickými stavbami, a najmä hradmi, býva, aj o Oravskom hrade koluje niekoľko legiend. Poď sa s nami pozrieť na tie najznámejšie.


Toto je 7 miest, ktoré ti ukážu, prečo je Orava jedným z najkrajších kútov Slovenska!


Legenda o Dončovej žene

Azda tou najznámejšou legendou, ktorá sa spája s týmto majestátnym hradom, je tá o bielej pani. Známa je aj ako legenda o Dončovej žene. Túto ženu môžeš dokonca vidieť ako figurínu priamo pri prehliadke. Legenda hovorí, že bola manželkou zlatého rytiera – Magistra Donča. Ten mal široko-ďaleko povesť zlého a krutého muža.

V jeden moment, keď sa podgurážený vrátil domov, chcel si zlosť vybiť na ich slúžke a poriadne ju zbiť. To mu ale nedovolila jeho manželka. V návale zlosti vytasil meč a odrezal jej ruku. Jeho žena žila s bolesťami ešte nejaký čas, až kým skonala.

Ešte počas života mu ale sľúbila, že sa bude modliť za jeho dušu a odpustenie. Donč, vedomý si toho čo urobil, tiež dlho nežil. Dodnes sa vraví, že jeho manželku v bielom možno vídať dvakrát do roka. Najbližšie to bude na Deň všetkých svätých. Je oblečená v bielom a krváca jej ruka z miesta, kde jej ju preťal krutý Donč.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oravský hrad / Orava Castle (@oravskyhrad),


Dobrý deň, Barbora

Hrad je rozdelený na niekoľko častí. Od tej strednej až po samý vrch je ale počuť šuchotanie plášťa a smutné náreky a vzlyky. To je vraj prvá manželka Františka Thurzu – Barbora Kostková. Hradná pani bola údajne na hrade veľmi nešťastná. Nikdy sa tam necítila ako doma.

Zomrela smutná, bez detí a veľmi mladá. Vraj jej na onen svet niekto pomohol, pretože František Thurzo sa po jej smrti hneď oženil. Zo vzlykov hradnej pani mrazí. Aj preto sa jej ľudia pred vstupom na stredný hrad radšej vždy pozdravia. Jeden nikdy nevie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oravský hrad / Orava Castle (@oravskyhrad),


Postavil hrad diabol?

K Oravskému hradu sa viaže ešte niekoľko zaujímavých legiend. O nič menej pútavý je aj príbeh o tom, čo prispelo ku vzniku hradu. Vraví sa, že na Orave žil istý pán, ktorý mal veľa majetku, avšak začal túžiť po prepychovom sídle – po hrade.


Slovenské dediny navždy zaliala voda: Ostrov na našom mori treba vidieť aspoň raz za život


Vedel však, že postaviť taký hrad trvá veľmi dlho. Vzhľadom k tomu, že bol veľmi starý, uzavrel dohodu s diablom. Tá znela jasne – ak diabol dokáže postaviť hrad do rána ďalšieho dňa skôr, ako kohút trikrát zakikiríka, bude si môcť zobrať dušu boháča.

Diabol výstavbu hradu ale nestihol. Chýbali mu tri balvany. Od zlosti ich odhodil do diaľky. Jeden by sa mal nachádzať v Dolnej Lehote, druhý na vrchu Šibenica a o treťom nevedno. Žeby diabol zapletený do výstavby hradu určil smutný osud viacerých postáv na hrade?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oravský hrad / Orava Castle (@oravskyhrad),

Chceš poznať ďalšie povesti z našich hradov? Nájdeš ich v tejto knihe

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame