Slovenské dediny navždy zaliala voda: Ostrov na našom mori treba vidieť aspoň raz za život

Zdroj: Facebook/Slanický ostrov umenia

#Orava. Malebný kraj plný nádherných prírodných a historických krás, ktoré sú cestovateľskou inšpiráciou mnohých turistov nielen počas letných mesiacov. Oravský hrad, Múzeum Oravskej dediny či oravské Rio de Janeiro sú miesta, na ktoré je hrdý nejeden Oravák. Orava sa môže popýšiť taktiež vlastným „morom“ – Oravskou priehradou, a práve na tej sa vyníma raj, ktorý musíš navštíviť aspoň raz za život.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stredné Slovensko (@stredneslovensko),

Zatopené dedinky

Slanický ostrov umenia je poslednou dodnes zachovanou spomienkou na zaplavené dedinky Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo a Ústie. Po spustení Oravskej priehrady do prevádzky v roku 1953 bola okrem nich zaplavená aj časť obce Bobrov a takmer 70 percent pôvodnej rozlohy Námestova.

Ako ostrov sa zachovalo iba návršie s barokovým kostolom a kalváriou, ktoré kedysi boli dominantou obce Slanica.

Miesto nasiaknuté históriou

Ak si zarytý milovník umenia a harmónie, na ostrove si jednoznačne prídeš na svoje. Najprv môžeš preskúmať barokovo-klasicistický Kostol Povýšenia sv. Kríža, kde nájdeš výtvory ľudových sochárov a maliarov.

Potom sa určite vyber aj do okolia kostola, kde sa nachádza lapidárium, teda miesto na uschovávanie kamenných starožitností, konkrétne z 18. a 19. storočia. Okrem neho tu nájdeš aj torzo pôvodného, no dnes už len symbolického cintorína.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Janešík (@martin_janesik17),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Diana M (@male_zurive),

Historickú prechádzku nakoniec uzavrieš v bývalej hrobke, kde sa dozvieš čo-to o histórií zatopených obcí a o budovaní samotnej Oravskej priehrady.

Za zmienku však stojí aj pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka, ktorý pôvodne stál v zatopenej obci Slanica, v jeho rodisku, odkiaľ bol na ostrov premiestnený.

Za málo peňazí veľa muziky

Vstupný poplatok tvoju peňaženku veľmi nezaťaží, pre dospelých je to 6 eur a pre študentov 4 eurá. Máš v ňom zahrnutú vyhliadkovú plavbu loďou a vstup do všetkých expozícií na ostrove.

Ak si však rebel a dobrodruh v jednej osobe a na ostrov sa doplavíš na vlastnej plťke, za vstup zacvakáš iba jedno euro, ak si dospelý a 50 centov, ak ešte študuješ.

Zažiť atmosféru ostrova je žiaľ možné len od začiatku mája do konca septembra, ale to neznamená, že si túto destináciu nemôžeš zapísať do svojho wishlistu už teraz a navštíviť ju budúci rok.

Zatiaľ si vychutnaj krásu Slanického ostrova umenia aspoň na týchto fotografiách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dendo (@denis_slavik),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Janiga (@yyanci),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DMS reality (@dms_reality),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa My Trip My Adventure (@mytripmyadventure.id),

Zdroj: oravskagaleria.sk
Odporúčame