Legendárny nápoj melta: Detská káva, pri ktorej sme sa hrali na dospelých

Mia/hashtag.sk

#Sú veci, ktoré nás okamžite vracajú do detstva. Pre mňa je úplnou spomienkou pískanie čajníka, v ktorom si rodičia zohrievali vodu na kávu. Keď som bola malá, závidela som im, že si na nej môžu pochutnávať. Rozvoniavala vždy po celom dome a hlásila čas odpočinku. Mama nám však každú sobotu uvarila meltu, bezkofeínovú náhradu kávy, ktorej príprava síce zabrala nejaký ten čas, no výsledok stál za to.

Vznikla z núdze

Bez kávy sa (vraj) dá zaobísť. No počas ťažkých vojnových časov si len málokto mohol dovoliť naozajstnú kávu. Preto obyčajný ľud presedlal na zmes z čakanky, ktorá predstavovala lacnejšiu alternatívu. Inšpirovali sa Holanďanmi, ktorí si pripravujú nápoj s názvom cigorka už od roku 1690. Základnú a nezameniteľnú receptúru na výrobu melty zostavili počas druhej svetovej vojny odborníci vo Franckově továrně na kávové náhražky. Našťastie tento nápoj ani po vojne úplne nevytlačila káva, ktorá sa stala opäť dostupnou.

Čo v nej vlastne nájdeš?

Melta je kávovinová zmes sa skladá z pražených koreňov čakanky obyčajnej, cukrovej repy, praženej mletej raže a jačmeňa. Koreň čakanky jej dodáva nielen horkastú príchuť, ale zároveň obsahuje polysacharid inulín. Ten je skvelým pomocníkom, ktorý pomáha najmä pri liečbe žlčníkových či močových kameňov. Čakanka má zároveň aj probiotické účinky, preto má z pitia melty benefit aj naša tráviaca sústava. Preto sa môže stať nielen náhradou kávy pre chronických kávičkárov, ale i súčasťou zdravého životného štýlu.

Po melte zaspíš bez problémov

Alternatívnu náhradu kávy, ktorá neobsahuje kofeín, môžeš piť prakticky do nemoty. Podľa výrobcu si jej môžeš dopriať 5 až 10 šálok denne. Ja si meltu rada spravím aj ako dospeláčka. Milujem kávu. Silnú a s mliekom. No predsa len, nie som Honoré de Balzac, ktorý údajne vypil až 50 (!) káv denne a s jeho zdravím to nič neurobilo. Meltu si pokojne môžeš dopriať aj večer pred spaním. Pri nej ti nehrozí, že budeš celú noc hľadieť pred seba do plafónu.

Príprava je jednoduchá

Ak si aj ty dostal chuť na šálku pravej melty, vybehni do obchodu. Je oveľa lacnejšia ako káva, takže ťa finančne určite nezruinuje. Jej prípravu zvládneš, aj keď nie si veľmi obratný v kuchyni. Stačí, ak do litra vriacej vody pridáš 4 rovnaké polievkové lyžice melty. Krátko povar, nechaj 3 minúty odstáť a preceď. Meltu môžeš dochutiť cukrom, prípadne medom, pridať môžeš aj mlieko či smotanu.

S mliekom však zaobchádzaj opatrne. Ak nápoj necháš príliš vychladnúť, na povrchu vznikne kožka, ktorá sa nepríjemne lepí na podnebie. Ale to už asi vieš. Či už na „kakavku“, alebo na melte – je  vždy rovnako nechutná.

PS: Ostali ti suché rožky či bábovka? Skús si ich namočiť do melty. Je to výborná kombinácia.

Zdroj: hashtag.sk, zkraju.cz
Odporúčame