Letné kúpanie na prírodných vodách: Na čo si dať pozor pri kúpaní v jazere?

Ešte predtým, než sa vrhneš do vody sa tiež poobzeraj, či spod hladiny netrčia nejaké konáre, skaly, či iné predmety, o ktoré by si sa mohol pri plávaní poraniť (Zdroj: Freepik/master1305)

#Na Slovensku je veľa prírodných kúpalísk, ktoré nás lákajú. Na mnohých z nich je kúpanie len na vlastné riziko. Aj napriek tomu je to veľké lákadlo pre mnohých. Ak patríš k skupine ľudí, ktorí preferujú vodné plochy a jazerá pred kúpaliskami, dávaj pozor. Kúpanie v jazerách a prírodných vodách totiž so sebou prináša riziká. Vieš o nich?

Predtým, než vyrazíš

Určite mysli na to, aby si nešiel sám, a aby aspoň niekto vedel, kam si šiel. Len tak, pre istotu… Nikdy nevieš, čo sa môže prihodiť. Z toho dôvodu príliš neodporúčame nejaké neznáme a opustené miesta, kde to možno ani nie je veľmi preskúmané človekom.

Kúpanie v jazerách môže (ale tiež aj nemusí) priniesť rôzne riziká – či už v podobe kŕču do nôh vo vode či iné nástrahy, ktoré môže ukrývať vodná hladina. Malá pripomienka: určite neskáč hlavičky (ani žiadne iné štýly) do neznámych vôd. Nielen, že môžeš skočiť šípku do pol metrovej vody a prísť k úrazu, ale tiež môžeš natrafiť na nebezpečné predmety pod hladinou, ktoré ťa tiež môžu zraniť.

Ak teda ideš na takéto prírodné kúpalisko, vyhľadaj spoločnosť. Vždy choďte minimálne vo dvojici. Môžete to spojiť napríklad s nejakým výletom, kde v okolí bude prírodné jazero, ktoré vám v horúci letný deň poskytne príjemné schladenie.

Obuv do vody nielen k moru

Mnohé jazerá a priehrady sú plné ostrých kameňov či iných predmetov, ktoré ukrýva dno. K úrazu môžeš dôjsť ani nevieš ako. Môžeš sa mu vyhnúť tak, že  si zabezpečíš vhodnú obuv do vody.

Ešte predtým, než sa vrhneš do vody sa tiež poobzeraj, či spod hladiny netrčia nejaké konáre, skaly, či iné predmety, o ktoré by si sa mohol pri plávaní poraniť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strach z lietania: 8 tipov, ktoré ti pomôžu zbaviť sa úzkosti a nepríjemných pocitov

Repelent nielen na večerné posedenie

Ak sa rozhodneš pre kúpanie v prírode, pribaľ si do tašky okrem opaľovacieho krému aj repelent. Okolie týchto plôch zvykne byť plné komárov, ovadov, kliešťov a iného nepríjemného hmyzu.

Na trhu nájdeš rôzne prípravky (od sprejov až po náramky). Ak ti prekáža pach klasického repelentu, máme dobrú správu! Na trhu sú už aj rôzne účinné prípravky, ktoré výrobcovia parfumujú do prijateľných vôní. V prípade, ak sa nechceš obťažovať neustálym repelentovaním, zvoľ spomínaný náramok (niektoré vydržia účinkovať až 7 dní vkuse).

Riziko infekcie

Áno, to môže hroziť aj na kúpalisku. Ale mysli na to, že prírodné vody nie sú nijak (na rozdiel od kúpalísk) dezinfikované, čo v praxi znamená vyššie riziko infekcie. Pozor by si mali dať najmä ľudia so slabou imunitou, ktorým by to mohlo spôsobiť rôzne choroby.

Najčastejšími nástrahami v slovenských vodách sú sinice, ktoré vedia spôsobiť nebezpečné zápaly, napríklad močových ciest.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame