Sú elektromobily naozaj také náchylné na požiar, ako sa o nich hovorí?

Žena drží nabíjací kábel z elektromobilu

Elektromobily sa neraz spájajú s vyšším rizikom požiarov (Zdroj: GettyImages)

#Určite si aj ty počul o tom, že niekde začalo horieť elektrické auto a hasiči mali veľký problém s jeho uhasením. V poslednom čase takéto správy o požiaroch vídame celkom často. Možno si tak kladieš otázku, či sú elektromobily vlastne bezpečné. Mal by si sa ich právom obávať, alebo v skutočnosti vôbec nepredstavujú také riziko, ako sa o nich hovorí? Pozri sa, čo hovoria štatistiky.

Autá so spaľovacím motorom sú nebezpečnejšie

Čísla hovoria jasnou rečou. Podľa štatistiky spoločnosti AutoinsuranceEZ z roku 2021 zo 100-tisíc predaných áut so spaľovacím motorom zhorelo až 1529 vozidiel. A zo 100-tisíc predaných elektromobilov zhorelo len 25. Z toho vyplýva jediné – klasické naftové alebo benzínové autá sú oveľa náchylnejšie na vznik požiaru.

Požiar auta
Ročne zhorí viac áut so spaľovacím motorom než elektromobilov (Zdroj: Unsplash/Hush Naidoo Jade)

Horľavé kvapaliny a komplikovaná technika

Už aj samotná logika hovorí, že autá so spaľovacím motorom budú o niečo viac náchylné na horenie ako elektromobily. Majú totiž komplikovanú techniku, pri ktorej je vyššia pravdepodobnosť, že dôjde k nejakej poruche s rizikom požiaru.

Spaľovacie motory majú pri svojej prevádzke vysokú teplotu, prebiehajú v nich výbuchy a musia byť neustále zásobované horľavým palivom. Aj malá netesnosť tak dokáže vyústiť do požiaru.

Nezabúdaj: Častou príčinou požiaru vozidiel so spaľovacím motorom je nielen únik horľavých kvapalín, ale aj chyba v elektroinštalácii. Ak v tvojom aute prestali fungovať niektoré elektrické zariadenia, nechaj si ho čo najskôr skontrolovať v servise. Vyhneš sa tak zvýšenému riziku požiaru.

Prečo elektromobily horia?

Teraz si možno kladieš otázku, ako je to vlastne možné, že elektromobily horia, keď nespotrebúvajú žiadne palivo. Príčinou sú batérie. Tie pozostávajú z chemikálií, ktoré najmä pri nabíjaní prudko reagujú – keď sa tieto reakcie vymknú spod kontroly, môže dôjsť k problémom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie fashion inšpirácie z Instagramu: Ružový kabát alebo šatka na hlave, ktorý bude tvoj signature outfit?
Nabíjanie elektromobilu
Príčinou horenia v elektromobiloch sú batérie (Zdroj: Unsplash/Michael Fousert)

Najrizikovejšie je nabíjanie

Väčšina požiarov elektrických áut vzniká počas nabíjania. Najčastejšie sú spôsobené tým, že baterka sa z dôvodu vnútornej chyby alebo poškodenia začne prehrievať, chemické reakcie sa zosilňujú, v tele akumulátora sa zhromažďujú jedovaté plyny, až napokon dôjde k explózii.

Avšak, elektromobil je auto ako každé iné. Tiež je vybavený elektroinštaláciou, ktorá dokáže pri poruche začať iskriť a spôsobí požiar, pokojne aj pri jazde. Môže sa stať aj to, že baterka sa poškodí a začne horieť pri dopravnej nehode. Takéto prípady však nie sú až také časté.

Ťažkosti pre hasičov

O požiaroch elektromobilov sa hovorí tak často preto, lebo ich hasenie predstavuje väčší problém ako pri vozidlách so spaľovacím motorom. Baterky horia veľmi dlho a hasiči majú problém schladiť ich. Požiar tak môže trvať aj niekoľko dní, dokonca týždňov. Oheň je totiž neustále podporovaný prebiehajúcimi chemickými reakciami.

Avšak, situácia sa neustále zlepšuje. Hasiči sa postupne učia, ako pristupovať k požiarom elektrických áut a vedci prichádzajú s novými nápadmi, ako čo najrýchlejšie uhasiť horiace baterky.

Žena sediaca v elektromobile
Elektromobily sú v konečnom dôsledku bezpečné autá (Zdroj: Unsplash/Jenny Ueberberg)

Mal by si sa báť elektromobilov?

Z tohto všetkého vyplýva, že poplašné správy o požiaroch elektromobilov si netreba veľmi brať k srdcu. Keďže o horiacich autách so spaľovacím motorom sa tak často nehovorí a nepíše, mnohí ich nepovažujú za veľký problém. V skutočnosti by si sa v elektromobile mal cítiť bezpečnejšie ako v klasickom benzínovom alebo naftovom aute.

Aj samotní výrobcovia elektrických áut neustále vymýšľajú nové technológie a riešenia, ktoré znižujú riziko požiarov. Učia sa zo svojich predchádzajúcich nedostatkov a robia svoje modely ešte bezpečnejšími a efektívnejšími. Je tak veľmi pravdepodobné, že o horiacich elektromobiloch budeme v budúcnosti počúvať čoraz menej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na marec ťa postaví zo stoličky: Ryby čaká svadba a toto znamenie? Poriadna nuda!

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame