Kúpa auta po záplavách ťa môže vyjsť poriadne draho: Ako spoznáš poškodené vozidlo?

auto v záplavách

Záplavy môžu auto výrazne poškodiť (Zdroj: GettyImages)

#Jeseň býva obdobím povodní a inak tomu nebolo ani tento rok. Vysoká voda spôsobuje škody nielen na domoch či záhradách, ale aj na autách. Keď sa vozidlo dostane do vody, na prvý pohľad sa nič zlé nedeje. V skutočnosti však hrozí poškodenie viacerých dôležitých súčiastok. Čo všetko sa môže stať a prečo kúpa zaplaveného auta nie je práve dobrý nápad? 

Po záplavách sa mnohí ľudia snažia zbaviť svojich áut, ktoré boli zatopené. A veľmi dobre vedia, prečo to robia. Ak sa teda chystáš kupovať jazdené auto po období záplav, zbystri svoju pozornosť a všímaj si viacero drobných známok zaplavenia.

Zapamätaj si: Ak bolo auto zatopené len po úroveň prahov, nič sa nedeje a nemusia s ním byť žiadne problémy. Riziko predstavujú vozidlá, ktorým voda siahala nad úroveň prahu a dostala sa do priestoru motora a interiéru.

Ako rozoznať zatopené auto?

Zaplavené auto najjednoduchšie spoznáš svojím čuchom. Keď otvoríš dvere do interiéru, pravdepodobne zacítiš jemne zatuchnutý vlhký zápach. A to aj v prípade, že sa predávajúci snažil interiér vyčistiť a vysušiť. Prípadne budeš cítiť veľmi silnú arómu, ktorou sa predajca pokúsil zakryť tento typický zápach.

Auto v záplave
Najväčší problém je voda siahajúca nad prah vozidla (Zdroj: GettyImages)

Ďalším signálom zaplaveného auta môžu byť kúsky piesku a iných netradičných nečistôt v rôznych záhyboch interiéru. Napríklad, okolo gombíkov a ovládačov na prístrojovej doske alebo stredovom tuneli. Vyskúšaj tiež úplne vytiahnuť bezpečnostný pás vodiča. Ak bolo auto zaplavené, pravdepodobne bude jeho spodná časť vlhká a špinavá. A hľadaj tiež známky hrdze pod kobercami a tesneniami v interiéri.

Voda môže napáchať veľké škody

Autá, ktoré boli zatopené počas záplav, môžu na prvý pohľad fungovať úplne normálne. Poškodenie sa totižto veľakrát neukáže hneď, ale až po niekoľkých mesiacoch. Najväčšie problémy spôsobuje hrdza. Pod kobercami v interiéri a v palubnej doske sa nachádzajú stovky rôznych káblov, senzorov a iných elektronických zariadení, ktoré majú kovové súčiastky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trápi ťa zápach z klimatizácie v aute? Takto jednoducho sa ho zbavíš

Po zaplavení auta sa všetky útroby prístrojovej dosky a karosérie nedajú jednoducho vysušiť. Zvýšená vlhkosť v nich ostáva aj niekoľko mesiacov. Kvôli nej vznikajú plesne a dochádza k rýchlemu hrdzaveniu kovových súčiastok. Keď dôležité súčiastky prehrdzavejú, stratí sa elektrický kontakt a prestanú fungovať.

Ohrozená je aj tvoja bezpečnosť

Najhoršie je, že zatopené vozidlo už nikdy nebude také spoľahlivé ako predtým a nevieš, čo od neho môžeš čakať. Napríklad, jedného dňa ti nebude fungovať sťahovanie okien, vyhrievanie sedadiel či ventilácia v interiéri. Alebo prestane pracovať nejaký dôležitý senzor a auto začne písať chybové hlásenia.

Veľký problém je aj to, keď sa voda dostane k airbagom – môže ich poškodiť natoľko, že sa pri nehode nerozvinú správne a nemusia ťa ochrániť tak, ako by mali. Aj mnohé asistenčné systémy môžu fungovať nesprávne. Z auta sa tak ľahko stane jedna veľká nočná mora, ktorá ti z peňaženky vytiahne veľa peňazí a budeš s ním tráviť veľa času v servisoch. A to zrejme nechceš.

Zašpinené auto po záplave
Zvyšky naplavenej zeme na aute po záplave (Zdroj: Freepik/fxquadro)

Škody na motore za tisícky eur

V neposlednom rade, ak majiteľ s autom počas záplav jazdil, alebo ho štartoval ešte pred dôkladným vysušením, mohol spôsobiť veľké škody na motore. Voda je totiž nestlačiteľná. Keď sa cez odsávanie dostane do spaľovacieho priestoru, piest sa ju bude snažiť stlačiť, no to sa mu nepodarí, a tak sa ohne. Motor tak už nebude pracovať správne a oprava ťa vyjde na niekoľko tisíc eur.

Niekedy sa motor fatálne zničí ihneď, ale môže sa stať, že poškodenie bude len menšie a na prvý pohľad bude fungovať normálne. Ak si kúpiš auto s takto „načatým“ motorom, priprav sa na dosť nepríjemné problémy, ktoré ťa skôr či neskôr dostihnú. Práve preto je lepšie, keď sa budeš zaplaveným vozidlám oblúkom vyhýbať. Ak sa v autách veľmi nevyznáš, na obhliadku si zober so sebou skúseného človeka, ktorý dokáže spoľahlivo odhaliť známky zaplavenia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST vanilkových termixov: Tento prevalcoval konkurenciu – pripomenul nám detstvo

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame