Objavil si na karosérii auta mŕtve mušky? Je to väčší problém, než si myslíš

zhrozená žena hľadiaca na auto

Mušky na karosérii či prednom skle nepodceňuj (Zdroj: GettyImages)

#Určite to poznáš aj ty. Počas pekného teplého dňa sa vyberieš na výlet autom, prejdeš niekoľko desiatok či stoviek kilometrov po diaľnici a keď dorazíš do cieľa, celý predok tvojho štvorkolesového miláčika je doslova posiaty mŕtvymi muškami a iným hmyzom. Čo sa dočítaš v článku?

  • Prečo je mŕtvy hmyz pre tvoje auto nebezpečný?
  • Prečo bežné čistiace prostriedky zlyhávajú?
  • Aké prípravky by si mal použiť?
  • Aký nečakaný prostriedok ti môže pomôcť, keď nemáš nič iné poruke?
  • Prečo je dôležité mať čisté čelné sklo?

Hmyz obsahuje agresívne chemikálie

Na prvý pohľad to nie je žiaden problém, ale musíme ťa varovať. Hmyz na karosérii ti dokáže nepekne poškodiť lak. Ako sa ho účinne zbaviť a čo môžeš spraviť pre to, aby si nemal celé čelné sklo posiate muškami?
Nevinné malé mušky, osy či chrobáky majú vo svojom tele často pomerne agresívne chemikálie, ktoré dokážu poškodiť lak tvojho auta. Obzvlášť, ak naň pôsobia niekoľko dní alebo týždňov. Keď sa hmyz rozpľaskne na nárazníku, kapote či krytoch spätných zrkadiel, chemikálie prídu do kontaktu s lakom a začnú ho postupne rozožierať.

mucha na aute
Hmyz dokáže poškodiť lak (Zdroj: GettyImages)

Ak svoje auto neumývaš a tieto chemikálie budú pôsobiť niekoľko týždňov vkuse, môžu v laku zanechať bodky alebo vyblednuté miesta. Práve preto je dôležité v letnom období pravidelne umývať celú karosériu. Avšak, obyčajné umytie v autoumyvárke nemusí stačiť.

Klasické šampóny a peny často nefungujú

Ak svoje auto umývaš na samoobslužných autoumyvárkach, pravdepodobne na karosériu najprv nastriekaš aktívnu penu a tú potom zmyješ prúdom vody. Táto pena však často nedokáže účinne uvoľniť zaschnutý hmyz a hoci budeš dôkladne umývať celú karosériu, stále na nej ostanú zvyšky mušiek, ktoré budú poškodzovať lak.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Divná diera v zemi je stále plná záhad: Roky si ju nikto nevšímal – dnes sa tu dorába víno!

Ak použiješ auto-šampón a mušky budeš chcieť vydrhnúť pomocou špongie, ani vtedy nemusíš byť úspešný. Klasické čistiace produkty často nie sú dostatočne silné na to, aby uvoľnili zaschnutý hmyz a keď ho budeš dlho drhnúť špongiou, môžeš si akurát tak poškriabať lak.

Špeciálne spreje na odstránenie hmyzu

Pokiaľ chceš skutočne účinne a rýchlo odstrániť hmyz z karosérie, použi spreje určené špeciálne na tento účel. Odstraňovač hmyzu jednoducho nastriekaš na karosériu, necháš chvíľku pôsobiť, karosériu pretrieš špongiou, zmyješ prúdom vody a lak bude zrazu krásne čistý, bez akýchkoľvek zvyškov hmyzu.

sprej na mušky
Na mušky sa oplatí použiť špeciálny sprej (Zdroj: GettyImages)

Praktický tip: Špeciálny prípravok na odstránenie mušiek z karosérie nájdeš aj na mnohých samoobslužných autoumyvárkach. Program väčšinou býva označený ako „odstránenie hmyzu“. Nemusíš si tak kupovať samostatný sprej.

A čo s hmyzom na čelnom skle?

Hmyz síce nespôsobí poškodenie čelného skla, ale dokáže ti veľmi znepríjemniť cestu. Zhorší ti výhľad, no čo je ešte horšie, môže zapríčiniť rýchlejšiu únavu. Keď máš okno plné mušiek, tvoje oči budú častejšie zaostrovať medzi nečistotami a premávkou pred tebou, takže sa skôr unavia a ty sa nebudeš vedieť tak dobre sústrediť na cestu.

Mušky z čelného skla jednoducho odstrániš pomocou čistiacej špongie na čerpacích staniciach. Prípadne, na ich vyčistenie vieš použiť aj spomínaný sprej na odstránenie mušiek z karosérie.

Aj kvapalina do ostrekovačov dokáže pomôcť 

Keď zapneš ostrekovač čelného skla a pustíš stierače, mušky obvykle nezmyješ, nanajvýš ich rozmažeš po celom skle a ešte viac si zhoršíš výhľad. Ak však máš kvalitnú kvapalinu do ostrekovačov, značnú časť mušiek budeš vedieť odstrániť len pomocou stieračov.

Pri kúpe zmesi do ostrekovačov preto rozhodne nešetri a radšej si vyber kvalitnejšiu značkovú, ktorá dokáže účinne uvoľniť aj zaschnutý hmyz. Kvalitné kvapaliny do ostrekovačov však majú ešte jednu obrovskú výhodu. Na čelnom skle vytvárajú ochranný povlak a ten prispieva k menšiemu usádzaniu nečistôt. Hmyz sa ti vďaka nemu nebude tak veľmi lepiť na sklo a cestovanie na dlhšie vzdialenosti počas teplých dní bude pre teba zrazu oveľa príjemnejšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Spoznáš naše štíty iba podľa obrázka? Ukáž sa, ako máš zmáknuté slovenské hory

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame