Ktoré kryptomeny budú tento rok sexi? Čítaš správne, dopyt bude naozaj veľký!

sexi kryptomeny

Ktoré kryptomeny budú tento rok sexi? (Zdroj: Freepik/diana.grytsku)

#Bitcoin a jeho deriváty si za posledné roky získali enormnú popularitu, pre mnohých sú však stále neprebádaným vesmírom. Kým na bežné platby v kryptomenách za kávu či nákup v supermarkete si ešte chvíľu počkáme, investori po celom svete im veria čoraz viac. Ktoré z nich budú tento rok najatraktívnejšie?

S aktívnymi investormi a odborníkmi sme sa pozreli na zúbok kryptomenám, ktoré majú tento rok potenciál stabilného rastu. V rámci analýzy sme zisťovali, ako dlho je tá-ktorá kryptomena na trhu, ako sa jej darilo v priebehu posledného roka, hodnotili sme jej bezpečnosť a možnosti použiteľnosti ako aj to, koľko ľudí do nej dodnes investovalo. Náš výber zohľadnil 3 kľúčové aspekty – dĺžku života kryptomeny a jej históriu, technológiu a celkovú trhovú hodnotu

Bitcoin: Jedna mena, ktorá vládne všetkým

Aj napriek existencii tisícok kryptomien sa bitcoinu darí udržiavať si pozíciu lídra a s 40 %-ným podielom na trhu aj dostatočný náskok pred konkurenciou.

Bitcoin lektor Dušan Matuška je presvedčený, že hodnota bitcoinu bude v budúcnosti rásť. „Dnes je v bitcoine alokovaných približne 1000 miliárd dolárov hodnoty (1 trilión, pozn. red.), v zlate cca 10 000 miliárd. Odhaduje sa že do 10 rokov prekročí kapitalizácia bitcoinu kapitalizáciu zlata,” hovorí Matuška. Ak sa tak stane, jeden bitcoin bude mať hodnotu 450-500 tisíc dolárov.”

Časť hodnoty bitcoinu je daná aj faktom, že počet všetkých vydaných tokenov, teda mincí, je stanovený na 21 miliónov. Investícia do bitcoinu dáva podľa Matušku najväčší zmysel – tokenov je obmedzené množstvo, transakcie sú v tejto mene plne anonymné, vláda ani finančné úrady nemajú možnosť zablokovania účtu a iNýCH. „Čím viac ľudí porozumie kľúčovým vlasnostiam bitcoinu, tým viac bude chcieť aspoň časť z neho mať ako poistku proti nečakaným rozhodnutiam politikov a centrálnych bánk.”

Ethereum a Binance Coin

Ethereum je open-source softvér, ktorému patrí kryptomena ether. V súčasnosti ide o dvojku na trhu s hodnotou viac ako 200 miliárd dolárov.

Softvér vznikol s myšlienkou rozšíriť technológiu block-chain do ďalších oblastí než iba kryptomien. Aké problémy by block-chain mohol riešiť? Nedávno bolo za takmer 70 miliónov dolárov vydražené prvé plne digitálne umelecké dielo. Block-chain technológia by napríklad zvládla preukázať, kto je pravým majiteľom, a zabezpečiť tak nepriestreľný, nekopírovateľný a nefalšovateľný dôkaz o vlastníctve diela.

Ethereum tak nie je iba kryptomenou a v budúcnosti má ambíciu uľahčiť život nielen majiteľom vlastníckych a autorských práv, ale v mnohých oblastiach aj nám, bežným smrteľníkom.

Binance Coin patrí s hodnotou takmer 90 miliárd dolárov 3. priečka. Jej domovom je Binance Exchange, najväčšia platforma na obchodovanie s kryptomenami na svete, ktorá vytvorila Binance Coin (alebo aj BNB token) ako možnosť platby za transakcie a služby poskytované na svojej platforme. BNB však možno zameniť iba za iné kryptomeny.

Dolárovky

XRP umožňuje platby na platforme Ripple a zameniť ju možno za akúkoľvek menu, krypto či štandardnú. Umožňuje tak ľuďom nevlastniacim kryptomeny v kryptomenách platiť. XRP nefunguje na technológii block-chain, ale na dátovej štruktúre HashTree. Nemožno ju ani ťažiť a celkový počet tokenov bol stanovený na 100 miliárd. Trhová hodnota XRP je 60 miliárd dolárov.

Tether patrí k takzvaným stablecoins, vo voľnom preklade stabilným menám, keďže jej hodnota sa odvíja od hodnoty amerického dolára. Patrí vďaka tomu medzi najstabilnejšie kryptomeny a v našom rebríčku obsadila s trhovou hodnotou 60 miliárd dolárov zaslúžené 5. miesto.

Triliónový trh

V súčasnosti má trh s kryptomenami hodnotu približne 2,5 trilóna dolárov a ambíciu ďalej rásť. „Čím viac budú štáty tlačiť nových peňazí, tým menej ľudí bude ochotných si sporiť v štátnych peniazoch a budú hľadať alternatívu ako zlato, bitcoin či nehnuteľnosti,” hovorí Matuška. Predpokladá sa, že do roku 2030 sa môže trhová hodnota bitcoinu vyšplhať až na 8 triliónov dolárov, v porovnaní s dneškom by tak išlo o 800 %-ný nárast.

Zdroj: hashtag.sk, forbes.com, yahoo.finance.com
Odporúčame