Kto je Viktor Pešta? Mal na lopate najväčšie hviezdy UFC, dnes oblieka farby Oktagonu

Viktor Pešta

Viktor Pešta (Foto: Instagram Viktor Pešta)

#Viktor Pešta je po Karlosovi Vémolovi historicky druhý Čech v UFC. Predtým, než sa dostal do najlepšej organizácie na svete, si musel najprv podmaniť domácu scénu. 29-ročný reprezentant amerického Hard Knocks 365 sa začal venovať profesionálnemu MMA od svojich 19 rokov. Toto je Viktor Pešta!

Vizitka:

Vlastným menom: Viktor Pešta
Dátum narodenia: 15. júla 1990
Prvý zápas: 4. decembra 2010 – výhra proti Vítovi Mrákotovi
Posledný zápas: 9. novembra 2019 – prehra proti Michalovi Martínkovi
Instagram: 17,1k followerov

2010 – 2013 dominancia v GCF

Najprestížnejšou organizáciou na domácej scéne bola v tomto období nepochybne GCF. Viktor porážal jedného súpera za druhým, až sa prebojoval k titulovej šanci. Lukáša Ťupu ukončil hneď v prvom kole a po zisku titulu jeho cesta pokračovala smerom do UFC.

2014 – 2017 neúspešné pôsobenie v UFC

Tak ako Karlos, tak aj Viktor Pešta po 9-zápasovej sérii víťazstiev okúsil kvalitu svetových borcov v UFC. Po úvodných 2 zápasoch, kde prvý zápas prehral a druhý vyhral, sa postavil zoči-voči obávanému Derrickovi Lewisovi.

Lewis síce Peštu dve kolá nevedel ničím ohroziť, ale začiatkom 3. kola rozpútal na Viktorovi tvrdý ground and pound a zápas ukončil. Po prehre s Lewisom UFC Peštu nešetrilo a za súpera do ďalšieho zápasu dostal opäť jedného z najlepších ťažkých váh sveta, Poliaka Marcina Tyburu. Viktora v úvode 2. kola Tybura knokautoval high kickom a Pešta sa rebríčkom ťažkých váh začal výrazne prepadať.


VIDEO Šok v zápase storočia medzi Véghom a Vémolom: V pražskom súboji o Česko-Slovensko koniec po dvoch minútach!


Na záver svojho pôsobenia v UFC čakal Viktora skúsený veterán a majster submisií Alexei Oleinik. Vo výborne sa vyvíjajúcom zápase si Pešta vbehol do pasce a nechal sa Oleinikom upáčiť. Vzápätí UFC s Peštom ukončilo zmluvu.

2017 – 2019 veľké plány na domácej scéne

Po vylúčení z UFC Viktor odišiel na pár zápasov do Ruska. Vo Fight Nights Golbal dokázal zvíťaziť v oboch zápasoch. Na legendárneho Aleksandera Emelianenka v RCC bol však prikrátky. S vidinou stúpajúcej popularity na domácej scéne podpísal zmluvu s Oktagonom.

Pôvodný plán Viktora bol prestup do poloťažkej váhy a následný boj o titul šampióna. V lete na pražskej Štvanici vo svojej premiére v Oktagone zvíťazil nad Mikeom Kyleom a Pešta avizoval svoj budúci zápas vo váhe do 93 kilogramov.


Začiatkom júla spoznáme mená celkových víťazov Oktagon Underground: Superfinále doplnili Slováci


Situácia sa kompletne zmenila, keď Jeremy Kimball svoj zápas v Bratislave prehral a promotéri pre Peštu nedokázali nájsť súpera. Pešta dostal titulovú šancu skôr, než čakal a vyzval šampióna Michala Martínka v ťažkej váhe. Ten Viktorovi v prvom kole zlomil čeľusť a svoj opasok šampióna obhájil.

Zdroj: Hashtag.sk, sherdog.com, wikipedia.org
Odporúčame