Kto je Tomáš Deák? Veľký talent a bojovník, ktorému však pre chybu odobrali vysnený titul šampióna

Tomáš Deák so svojím opaskom šampióna Fight Nights Global

Tomáš Deák je jediným česko-slovenským šampiónom Fight Nights Global (Zdroj: Instagram/_tomas_deak)

#Tomáš Deák je suverénna česko-slovenská jednotka v bantamovej váhe. Zmiešaným bojovým umeniam sa začal venovať v jeho 18. rokoch. Súperov si nevyberal a spočiatku zápasil v rôznych váhových kategóriách. Dotiahol to až na šampióna jednej z najlepších organizácií na svete. Toto je Tomáš Deák!

Vizitka: 

Vlastným menom: Tomáš Deák
Dátum narodenia: 15. novembra 1990
Prvý zápas: 14. marca 2009 – výhra proti Michalovi Ščibranovi
Posledný zápas: 28. 1. 2022 – výhra proti Muradovi Kalamovi
Instagram: 33,4k followerov

2009-2013 Začiatky profesionálnej kariéry

Nevedomosť. Presne toto slovo vystihuje úvodné zápasy Tomáša vo svete MMA. O praktikách zhadzovania do váhy nemal ani tušenia. Jeho prvý zápas mal vo váhe do 84 kilogramov, pričom vážil o 8 kilogramov menej. Ďalšie jeho zápasy boli už do 77 a 70 kilogramov.

O svojich súperoch sa niekedy dozvedel až deň pred zápasom. Jeho skóre bolo po 14 dueloch 6-8. Je nutné však dodať, že niektorí Tomášovi súperi boli šampiónmi svetových organizácií.

2014 Titul PCF

Na turnaji PCF 10 sa Tomášovi podarilo získať pás šampióna organizácie Pit Cage Fighting. V titulovom zápase zdolal svojho obľúbeného sparinga, Vojta Barboríka. Uštedril tak Vojtovi jeho zatiaľ jedinú porážku v MMA kariére.

2015-2018 Pôsobenie vo Fight Nights Global

Tu nastal zlom v jeho kariére. Spoznal sa a zistil, ktorá váha mu vyhovuje najviac. Po 4 víťazstvách, 1 prehre a 1 remíze dostal šancu bojovať o titul v bantamovej váhe. Súpera ukončil hneď v 1. kole na TKO a stal sa šampiónom. Po pol roku bojoval o ďalší opasok na turnaji FNG 84 na domácej pôde v Bratislave.

Vo veľmi napínavom zápase sa mu podarilo súpera ukončiť v 5. kole. Do svojej zbierky mu pribudol už druhý pás šampióna tejto organizácie. Spoluprácu neukončil tak, ako si to predstavoval. Po niekoľkých odkladoch zápasov si Tomáš zlomil ruku a s Fight Nights Global sa natrvalo rozlúčil.

2018-2020 Návrat na domácu scénu

Organizácia Oktagon MMA okamžite využila situáciu a Tomáša si podpísala na 2 zápasy. Na galavečeri Oktagon 10 v pražskej O2 Aréne proti nemu stál Američan Cory Galloway. Tomáš ho s prehľadom zdolal na body.

V jeho druhom zápase ho čakal Filip Macek v titulovom zápase o šampióna bantamovej váhy. S týmto zápasom sa spája Macekovo teatrálne správanie v 1. kole alebo pikantný predzápasový rozhovor. Tomáš nič nenechal na náhodu, celý zápas odboxoval a jasne Maceka porazil na body.

2020 Odobratie pásu šampióna organizácie OKTAGON MMA

V januári tohto roka sa Tomáš dohodol na prestupe do ruskej organizácii RCC. Pridal sa tak k ďalšiemu šampiónovi, Davidovi Kozmovi. Prvý zápas mal mať v máji. Tomáš však potreboval zápas skôr, v čom mu nedokázali vyhovieť Oktagon ani RCC.

Nakoľko Tomášova zmluva v Oktagone bola len na 2 zápasy, po víťazstve nad Macekom bol oficiálne voľným bojovníkom. Organizácia I Am Fighter sa chopila iniciatívy a dohodla s ním zápas proti veľmi kvalitnému Francúzovi Moktarovi Benkacimu. Promotér Ondřej Novotný však o ničom nevedel a veľmi kontroverzným rozhodnutím Tomášovi odobral titul šampióna. Aktuálne organizácia Oktagon MMA nemá šampióna bantamovej váhy.

2020 Pretrhnutie série

Aby toho ešte nebolo málo, tak okrem odobratia titulu šampióna sa stala ďalšia nepríjemnosť. Na galavečeri IAF 2 prehral s Francúzom Benkacim na body a prerušil šnúru 6 víťazstiev za sebou. 

2021/2022 – Zápasy v ACA

Deák naďalej pokračuje v zápasení v rámci podujatí ACA. Pri posledných dvoch zápasoch si na konto pripísal dve výhry.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Instagram/Tomáš Deák, Oktagon MMA
Odporúčame