Kto je Rick Fox? NBA hviezda, ktorá zmenila e-šport

Rick Fox Kobe Bryant NBA Los Angeles Lakers

Rick Fox (vpravo) a jeho bývalý dnes už zosnulý spoluhráč z LA Lakers Kobe Bryant (Zdroj: media-cldnry.s-nbcnews.com)

#Rick Fox je trojnásobným víťazom americkej NBA a dlhoročným spoluhráčom Kobeho Bryanta. Zatiaľ čo Kobe bol hviezdny útočník, Rick bol jeden z najlepších obrancov v lige. Narodil sa 24. júla 1969 v kanadskom Toronte a do NBA sa dostal v roku 1991. Svoju profesionálnu kariéru ukončil v roku 2004. Potom sa dal na hereckú dráhu a zahral si väčšinou v „béčkových“ filmoch. Nás však bude najviac zaujímať jeho cesta e-športom, tá začala v roku 2015.

VIZITKA

Meno: Rick Fox
Dátum narodenia: 24. 7. 1969
Miesto narodenia: Toronto, Kanada
Charakteristika: Profesionálny basketbalista NBA, herec a hráč e-športu.

Keď ide otec v synových šľapajách

Do sveta e-športu Ricka zatiahol jeho syn, ktorý hral aktívne League of Legends a fandil americkým CLG. Organizátori LCS ich oboch pozvali na grandfinále v Madison Square Garden, kde CLG porazili TSM a získali titul americkej najvyššej ligy.

Rick pozvanie prijal hlavne kvôli svojmu synovi, pretože ho chcel podporiť a užiť si s ním voľný čas. Nečakal, že by ho nejako e-šport zaujímal. Vtedy sa však niečo zmenilo. Rick uvidel v e-športe to, čo mnoho ľudí v jeho veku nedokázalo. Obrovskú vášeň hráčov, fanúšikov, obrovské emócie a radosť z hry. Po konci finálovej série sa spoločne so svojím synom stretli s hráčmi CLG v zákulisí. Všetci sa zhodli na tom, že vlastne nie je taký rozdiel medzi tradičným športom, ako je basketbal, a e-športom, ako je League of Legends.

Aphromoo Rick Fox syn e-sport
Zľava Aphromoo, support tímu CLG, Rick Fox a jeho syn (Zdroj: sports-images.vice.com)

Rick od tej chvíle chcel vlastniť e-športovú organizáciu. Skôr než však nejakú odkúpil, stal sa obrancom e-športu, rovnako ako bol predtým obrancom na ihrisku. Bránil e-šport všade kde mohol a to hlavne v mainstreamových médiách. Snažil sa všetkým vysvetliť, že e-šport a šport k sebe majú blízko a ľudia by nemali profesionálnych hráčov hier odsudzovať. Nič také tu predtým nebolo a Rick bol v podstate priekopníkom. Bol prvým známym športovcom, ktorý vstúpil do sveta e-športu. Netrvalo to však dlho a mnoho známych mien ho nasledovalo. Dnes majú svoje e-športové tímy osobnosti ako David Beckham alebo Gareth Bale.

Rick Fox We Are Echo Fox
Rick Fox a jeho nová e-športová organizácia (Zdroj: ggn00b.com)

Vlastný e-športový tím

Spoločne so svojím kamarátom Amitom Raizádom odkúpili v roku 2015 tím Gravity, ktorý vtedy mal slot v LCS a premenovali ho na Echo Fox. Tím sa postupne rozrastal a pridával ďalšie hry. Veľké úspechy zaznamenal v FGC (fighting game community), kde jeho hráči vyhrali medzinárodné turnaje v mnohých herných tituloch.

V roku 2019 sa však táto e-športová rozprávka skončila a premenila sa na nočnú moru. Spolumajiteľ a hlavne blízky priateľ Ricka – Amit Raizáda – bol obvinený z rasistických nadávok Rickovi, riaditeľovi Echo Fox a vyhrážok Rickovej rodine. Riot Games začali vyšetrovanie a po krátkom čase dali organizácii Echo Fox ultimátum, ktoré vyzeralo nasledovne: Odstráňte Raizádu do 60 dní z tímu, alebo predajte svoj LCS slot.

Celá situácia nebola nikdy plne zdokumentovaná a každá strana v konflikte hovorila niečo trochu iné. Výsledok však bol pre Ricka zničujúci. Echo Fox museli predať svoj LCS slot a organizácia sa rozpadla. Rick odišiel zo sveta e-športu tak rýchlo, ako doňho predtým vstúpil. Je veľkou otázkou, či sa do neho niekedy vráti. Ale aj keby nie, svoju stopu v ňom zanechal. Otvoril brány medzi tradičnými športmi a novými e-športmi. A to si budú fanúšikovia pamätať už navždy.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: Vojtěch Lukeš, en.wikipedia.org, Hashtag.sk
Odporúčame