Kto je pravá rapová kráľovná Queen Latifah? Ako sa z raperky stala herečka

Queen Latifah

Kto je Queen Latifah? (Zdroj: Paras Griffin | Getty Images Entertainment)

#Ešte v marci sme vám priniesli prvý rapový článok zo série Kto je?, ktorý sme využili na biografiu o samotnom Jay-Zim. Pomaly nám bude končiť apríl, a tak sme sa rozhodli, že v rámci tejto série pripravíme ďalší článok, ktorý bude tento raz s raperkou! A hlavnou aktérkou dnešnej témičky bude Queen Latifah!

VIZITKA

Meno a priezvisko: Dana Elaine Owens

Dátum a miesto narodenia: 18. marec 1970, New Jersey, USA

Charakteristika: raperka, herečka, speváčka

Najznámejšie albumy: All Hail The Queen, Black Reign, Nature Of A Sista´

Multitalentovaná pani

Queen Latifah je americká speváčka, raperka, herečka a producentka, ktorá sa narodila v roku 1970 v meste Newark, štát New Jersey. Jej skutočné meno je Dana Elaine Owens a svoju hudobnú kariéru začala v 80. rokoch ako raperka. Získala si popularitu vďaka hitom ako „Ladies First“, „U.N.I.T.Y.“ a „Just Another Day“ a stala sa jednou z prvých ženských raperiek, ktorá sa preslávila v mužskom svete hip-hopu.

Okrem svojej hudobnej kariéry sa tiež začala venovať hereckej kariére. V roku 1991 si zahrala v komediálnom filme House Party 2, ale jej prvou významnou filmovou rolou bola postava Matron „Mama“ Morton v muzikáli Chicago v roku 2002. Odvtedy si zahrala vo viacerých filmoch, ako napríklad Taxi (2004), Hairspray (2007), Valentine’s Day (2010) a Girls Trip (2017).

Okrem toho Queen Latifah účinkovala aj v televíznych seriáloch, ako napríklad Living Single (1993-1998), The Queen Latifah Show (1999-2001) a Star (2016-2019).

Raketová herecká kariéra

V roku 2002 sa Queen Latifah stala prvou raperkou, ktorá získala nomináciu na Oscara za svoju úlohu v Chicagu. Okrem toho bola tiež uvedená do Hollywood Walk of Fame a získala niekoľko cien, ako napríklad Grammy, Emmy alebo Golden Globe.

V súčasnosti známe raperka stále aktívne pôsobí v hudobnom a hereckom priemysle. V roku 2019 vydala svoj album The Dana Owens Album a pomerne nedávno sme mohli vidieť jej herecké výkony v seriáli Equalizer na televíznej stanici CBS.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Toto sú tie najlepšie rapové skladby do posilky! Už máš chuť makať?

Najlepšie skladby

Ak ide o jej najslávnejšie tracky, okrem vyššie spomenutých hitov, môžeme spomenúť napríklad aj skladby „Ladies First“, „U.N.I.T.Y.“ a „Black Hand Side“. Queen Latifah sa tiež často podieľala na spolupráci s inými hudobníkmi, vrátane Missy Elliott, Mary J. Blige, Janet Jackson a Alicia Keys.

Okrem svojho úspechu v hudbe a na filmovom plátne, Queen Latifah sa tiež zapojila do mnohých charitatívnych aktivít. V roku 1995 založila nadáciu „The Queen Latifah Foundation“, ktorá sa zameriava na podporu mladých ľudí v oblastiach ako vzdanie sa drog, zdravotná starostlivosť a vzdelávanie.

V roku 2006 sa Queen Latifah objavila na obálke magazínu Ebony spolu s inými známymi osobnosťami, ktoré sa priznali k svojej homosexuálnej orientácii. Odvtedy bola v médiách často spájaná s LGBT komunitou, prišom sa ale sama k svojej sexuálnej orientácii nevyjadruje verejne.

Celkovo môžeme povedať, že Queen Latifah sa stala ikonou hip-hopu, ktorá dokázala presadiť sa aj vo filmovom priemysle a stala sa vzorom pre mnoho ďalších žien v hudobnom priemysle. Jej úspechy v obidvoch odvetviach dokazujú, že vďaka tvrdému tréningu a nekonečnému úsiliu je možné dosiahnuť akýkoľvek cieľ, ak si to naozaj želáme. Chceš od nás aj ďalšie články z tejto série?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame